Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Villámvédelem

Néhány gondolat a villámvédelmi biztonsági távolságról 2.

2021/10. lapszám | Kruppa Attila |  1861 |

Néhány gondolat a villámvédelmi biztonsági távolságról 2.

Az előző lapszámban megjelent cikk ismertette a biztonsági távolság számításának elméleti hátterét, és rámutatott arra, hogy a szabvány módszerével kiszámított értékeket fenntartással kell kezelnünk minden olyan esetben, amikor a villámáram levezetésében jelentős szerepet kapnak kiterjedt fémszerkezetek és lemezfelületek. Ebben a cikkben áttekintjük, hogy melyek azok az esetek, amikor a biztonsági távolságot „nem kell figyelembe venni”, és hogy ennek milyen gyakorlati következményei lehetnek az LPS kialakítására vonatkozóan.

Gyakorlati következmények

Előző cikkünket ott hagytuk abba, hogy bizonyos esetekben a biztonsági távolság számításának szabványban megadott képlete nem alkalmazható, mert nem érvényesek azok a kiindulási feltételezések, amelyre támaszkodik. Ezekben az esetekben a szabvány szerint „nem kell figyelembe venni” a biztonsági távolságot. Sajnos, a gyakorlatban jól tetten érhetőek az azzal kapcsolatos félreértések és bizonytalanságok, hogy mikor kell és mikor nem kell figyelembe venni a biztonsági távolságot, és ezekből számos helytelen, vagy legalábbis megkérdőjelezhető intézkedés fakad. Ezek egy jelentős részéért maga a szabvány felel, mert nem vesz tudomást arról, hogy a manapság széles körben alkalmazott építési technológiákkal (vasbeton épületvázzal, kiterjedt lemezburkolatokkal stb.) épített építmények jellemzően éppen abba a kategóriába tartoznak, amikor a biztonsági távolság számítása a szabványban megadott képletekkel nem lehetséges, és amelyekben csupán a 6.3.1. pont idézett mondatára lehet mutogatni. Eközben 8 oldalt (benne az MSZ EN 62305-3 teljes, 6 oldalnyi C. mellékletét) szán annak részletezésére, hogy szimmetrikusan elrendezett huzalokból kialakított LPS esetén milyen kc tényezőkkel kellene a biztonsági távolságot számolni.

A cikk még 23 277 karakternyi szöveget tartalmaz.

A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.

Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, .

1 cikk 950 Ft

Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?

950 Ft-ért online bankkártyás fizetéssel, megvásárolhatja és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!

Megveszem
ezt a cikket

1 lapszám 1950 Ft

Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?

1950 Ft-ért online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.

Megveszem
ezt a lapszámot

1 éves előfizetés 9950 Ft

Legyen ön is előfizetőnk!

A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.

Érdekel az
előfizetés

Villámvédelem

Kapcsolódó