Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Villámvédelem

A robbanásveszély értékelése villámvédelmi szempontból

2017/1-2. lapszám | Kruppa Attila |  4114 |

Figylem! Ez a cikk 7 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

A robbanásveszély értékelése villámvédelmi szempontból

Az építmények tűzveszélyességi osztályba sorolásának megszüntetése a villamos szakma számos területén, így a villámvédelemben is bizonytalanságot okozott. Ez a bizonytalanság a jelenleg hatályos OTSZ 2015. márciusi hatálybalépésétől egészen 2016 júliusáig fennállt, amikor is a Villamos TvMI második kiadásának és a Felülvizsgálati TvMI-nek a megjelenése végre tiszta vizet öntött a pohárba. Cikkünkben bemutatjuk, hogy hogyan kell alkalmazni a robbanásveszély értékelésének új módszerét a villámvédelem tervezése és felülvizsgálata során.

A robbanásveszély értékelésének sajátosságai villámvédelmi szempontból

A villámvédelem létesítése és felülvizsgálata szempontjából egy építmény robbanásveszélyének értékelése azért lényeges, mert a robbanásveszélyes építményekre általánosságban véve szigorúbb villám- és túlfeszültség-védelem kialakítása van előírva, mint egyéb építményekre. Ez nem újkeletű, hiszen már az MSZ 274, a régi villámvédelmi szabvány is ebben a szellemben rendelkezett a villámvédelem létesítéséről, és ezen lényegében az MSZ EN 62305 megjelenése sem változtatott.  Azonban az 54/2014. BM rendelettel megszűnt a tűzveszélyességi osztályba sorolásnak az a rendszere, amely évtizedeken át szolgált a robbanásveszély értékelésére, és amely villámvédelmi szempontból is meghatározta, hogy egy építmény egészét milyen esetben kell robbanásveszélyesnek tekinteni. Ezzel megszűnt annak lehetősége is, hogy a jelenben (egy építmény átalakítása vagy felülvizsgálata idején) megalapozottan lehessen eldönteni azt a kérdést, hogy egy építmény villámvédelmének teljesítenie kell-e a robbanásveszélyből fakadó követelményeket.

A robbanásveszély értékelése általános (villamos, gépészeti stb.) szempontból az MSZ EN 60079 szabványsorozatra támaszkodva történik. Ez a szabvány a lokális, azaz egy-egy térrészen belüli robbanásveszély tényének és mértékének megállapítására szolgál, és önmagában nem teszi lehetővé annak megállapítását, hogy egy építmény egésze villámvédelmi szempontból robbanásveszélyesnek tekinthető-e. Jóllehet a robbanásveszély villámvédelmi szempontból történő értékelésével az MSZ EN 62305 szabvány 2. része (a kockázatkezelés részeként) foglalkozik, mégsem ad olyan módszert, amely a gyakorlatban alkalmazható lenne. Ezért a robbanásveszély értékelésére (hangsúlyozottan villámvédelmi szempontból!) olyan módszert kellett keresni, amely:

  • a villámvédelmi tervezéshez és felülvizsgálathoz egyaránt használható,
  • műszaki szempontból megalapozott (illeszkedik az MSZ EN 60079 szabványrendszeréhez),
  • összhangban van a hatályos OTSZ-szel,
  • kellően egyszerű a gyakorlati alkalmazáshoz,
  • lehetővé teszi meglévő építmények korábbi tűzveszélyességi osztályának „helyettesítését” a nélkül, hogy abból visszamenőleges szigorítás következne.

Ezek a szempontok sok tekintetben eleve ellentmondók (pl. a műszaki megalapozottság és az egyszerűség), de különösen nehezítette a módszer kidolgozását az a törekvés, hogy a már meglévő építmények esetében (elsősorban felülvizsgálatukkor) lehetőleg ne álljon elő olyan helyzet, hogy a korábban megfelelő villámvédelmet a szabályrendszer változása miatt kelljen átalakítani. Nem véletlen tehát, hogy az OTSZ megjelenését és a problémák felismerését követően a szabályrendszer kidolgozására másfél évet kellett várni.

A cikk még 11 757 karakternyi szöveget tartalmaz.

A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.

Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, .

1 cikk 950 Ft

Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?

950 Ft-ért online bankkártyás fizetéssel, megvásárolhatja és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!

Megveszem
ezt a cikket

1 lapszám 1950 Ft

Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?

1950 Ft-ért online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.

Megveszem
ezt a lapszámot

1 éves előfizetés 9950 Ft

Legyen ön is előfizetőnk!

A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.

Érdekel az
előfizetés

Villámvédelem

Kapcsolódó