Az elektromos világítás behozatalával járó különös veszedelmek
2021. augusztus 5. | Papp Tibor | 1141 |
Az elektromos világítás behozatala óta sérülések és halálesetek is fordultak elő – írja dr. Gärtner Ágoston egyetemi tanár, a Közegészségtan alapvonalai című, orvosnövendékek, orvosok, építészek, mérnökök és közigazgatási hivatalnokok számára összeállított, magyarul 1896-ban kiadott könyvében.
Vegyük figyelembe, hogy a 19. század végén még új volt az elektromosság felhasználása, kevés konkrét ismerethez lehetet jutni, így még komoly szakmai körökben is sok tévhit, feltételezés alakította a véleményeket. (Ma sincs másképp: egy kevéssé ismert, kevéssé kutatott új jelenség szinte futószalagon gyártja a megalapozatlan elméleteket.)
Gärtner tanár úr el is intézi az áram élettani hatásait egy rövid bekezdéssel:
„Az elektromos világítás behozatala óta olyan sérülések és halálesetek is fordultak elő, melyeket az elektromos áramlatnak az emberre való átugrása okozott. 1000 Volta erejű egyenletes áramot még el lehet tűrni, míg az 1000 Volta erejű váltakozó elektromos áram már meg is ölheti az embert. Kisebb erejű egyenletes áramnak használata, körülbelül 250 Voltáig, jó szigetelés és a munkásoknak ésszerű óvatossága képezik az óvórendszabályokat a balesetek ellen.”
(áramlat = áram, Volta = volt, egyenletes áram = egyenáram – a szerk.)
Figyelemre méltó, hogy mesterséges megvilágításra a gyertya, a petróleum és a gáz mellett már az elektromosság is terjed. Az „elektromos fény” tárgyalása sem marad el:
"Az elektromos fény az által jön létre, hogy egy arra való ellenálló testet csatolnak be az elektromos áramba. Ez utóbbit dynamogép állítja elő. Ha ennek vezetékébe 2 széncsúcs közé pár milliméter vastag levegő-réteget csatolunk, akkor a szénvégek csakhamar 2100–2800 °C-ra hevűlve fehér izzásba jönnek, mialatt a szénrészecskék egy része a positiv sarokról a negatívra ugrik át; így támad az ívlámpa fénye. Ennek fényerőssége körülbelül 200-tól több ezer normálgyertya fénye között ingadozik. Vakító hatását homályos üvegharangokkal szokták enyhíteni.
Ha kisebb erősségű fényre van szükség, körülbelül 100 gyertyának megfelelőre, akkor az elektromos izzólámpa lép előtérbe. Itt az áram-vezetékbe egyenletesen vékony szénfonál van becsatolva, mely egy lehetőleg légüressé tett üvegkörtében van elhelyezve ; az izzó fonalhoz oxygen nem juthat, s így az normális erősségű és egyenletes áramnál csak több mint 1000 óra alatt ég el."
Természetesen sokak ösztönösen ellenálltak az elektromos áram bevezetésének, és sok áramellenes propaganda létezett. A fejlődés azonban megállíthatatlan volt, és az újítást egyre inkább elfogadták. Borítóképünk egy 1889-ből származó karikatúra részlete. Alkotója ismeretlen, a mű címe „A féktelen démon”, amely magára az elektromos áramra utal, pókként megjelenítve. A rajz egy villanyvezetékekbe keveredett, látszólag halott férfit ábrázol, míg a földön lévő többi ember összeesőnek vagy menekülőnek látszik:
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.