Válaszolt a gyártó a lángoló fénycső kapcsán
2018. október 31. | VL online | 6221 |
A közelmúltban számoltunk be egy tűzesetről, amely során egy szekrényre szerelt fénycsöves lámpatest gyulladt ki. A tulajdonos csak a szerencsének köszönhette, hogy nem keletkezett nagyobb kár, netán tragédia. Itt a gyártó reakciója.
Az előzményeket ide kattintva olvashatja el.
A károsult, aki nem mellesleg villamosmérnök, a lapunk olvasója és szerzője, a tűzesetet jelezte a Rábaluxnak (az ő termékükről van szó) és a lámpatestet visszajutatta a gyártónak, állásfoglalást kérve az ügyben.
A Rábalux azóta egy hasonló, másik termékkel „kártalanította” a fogyasztót, azonban írásos magyarázatot nem adtak. Egy e-mail-üzenetben mindösszesen annyit írtak le, hogy mivel a termék 2009 óta fut és hasonló esettel nem találkoztak, nem minősítik szériahibának a történteket. Ezen felül egy telefonhívásban igyekeztek magyarázattal szolgálni, miszerint a fénycső kilyukadását vélelmezik az eset mögött, amely során a töltőgáz gyulladt ki, tehát nem a lámpatesttel van gond.
A magyarázathoz az alábbiak fűzhetők:
- A fénycső nem volt kilyukadva, hiszen a tűz során világított (ami igazolja, hogy a gáztöltése nem áramolhatott ki).
- A fénycsövek "szokásos" töltőgáza (argon+higanygőz) nem éghető, nem ég.
- Maga a lámpatest és a búra anyaga (mindkettő műanyag) olvadt el és égett kis lánggal.
Fentieket figyelembe véve kijelenthető, hogy a tűzeset nem a fénycső hibája miatt következett be, sokkal inkább a gyújtó hibája lephetett föl, mely oknál fogva fénycső fűtőszála folyamatosan bekapcsolva maradhatott, ami a cső lokális túlhevítését követően a közeli bura/lámpatest meggyulladásához vezethetett.
Tehát a probléma feltehetően két részből áll: a gyújtó hibája, majd a bura és lámpatest nem megfelelő távolsága (a fénycsőtől) és az úgyszintén nem megfelelő műanyagválasztásból adódóan a bura és a lámpatest meggyulladása. (A gyújtó hibája "véletlenszerű hiba", a távolságok és a nem megfelelő anyagok használata azonban típushiba jellegűek.)
Azt még mindenképpen hozzáfűzhetjük, hogy a fénycső is a lámatesttel együtt vásárolt „eredeti” termék volt, tehát azt is a Rábalux szállította.
Ön mit gondol? Megnyugtatónak és elfogadhatónak véli a gyártó álláspontját és eljárását?
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.