Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Villámvédelem

A koordinált túlfeszültség-védelem műszaki tartalma

2018/1-2. lapszám | Kruppa Attila |  5282 |

Figylem! Ez a cikk 6 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

A koordinált túlfeszültség-védelem műszaki tartalma

Az utóbbi hónapokban feléledni látszanak a viták a „koordinált túlfeszültség-védelem” jelentésével, műszaki tartalmával kapcsolatban. A villámvédelem e részének értelmezése korábban sem volt egyszerű, de a bizonytalanságot csak növelte, hogy az MSZ HD 60364 szabványsorozat részeként 2016-ban új követelmények is megjelentek. Cikkünkben arra a kérdésre keressük a választ, hogy a jelenlegi, sok tekintetben ellentmondásos szabályrendszert hogyan teljesíthetjük, mit tekinthetünk a gyakorlatban koordinált túlfeszültség-védelemnek.

Mit is jelent a „koordinált” védelem?

Látszólag egyszerűen válaszolhatunk a kérdésre az MSZ EN 62304-4 definíciója alapján, amely szerint „megfelelően kiválasztott, koordinált és beépített túlfeszültség-védelmi eszközök olyan csoportja, amelyeknek rendeltetése a villamos és elektronikus rendszerek meghibásodási valószínűségének csökkentése”. Ez a meghatározás azt sugallja, hogy koordinált túlfeszültség-védelem több túlfeszültség-védelmi eszközből (SPD-ből) áll, és valóban, a gyakorlatban így is kezeljük ezt a fogalmat. Ezzel az értelmezéssel vitába lehet ugyan szállni (pl. ha a „koordinációt” csak a villamos szerkezetek szigetelés koordinációjára vonatkoztatjuk), de a szakterület fizikai hátterének és az alkalmazható eszközrendszer ismeretében nem érdemes: elfogadhatjuk, hogy a túlfeszültség-védelmi rendszer akkor „koordinált”, ha a villamos berendezés több pontján van beépítve több, megfelelően kiválasztott SPD. Ekkor azonban azzal a kérdéssel szembesülünk, hogy hova kell beépíteni az (egynél több) SPD-t. A továbbiakban a „koordinált túlfeszültség-védelem” műszaki tartalmát vizsgálva kifejezetten csak erre a kérdésre fókuszálva keressük a választ, azaz nem foglalkozunk azzal, hogy az SPD-k beépítésére milyen egyéb követelmények vonatkoznak.

A cikk még 22 671 karakternyi szöveget tartalmaz.

A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.

Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, .

1 cikk 950 Ft

Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?

950 Ft-ért online bankkártyás fizetéssel, megvásárolhatja és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!

Megveszem
ezt a cikket

1 lapszám 1950 Ft

Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?

1950 Ft-ért online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.

Megveszem
ezt a lapszámot

1 éves előfizetés 9950 Ft

Legyen ön is előfizetőnk!

A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.

Érdekel az
előfizetés

SzabványokVillámvédelem