Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Vezérléstechnika

Fűtésszabályozás busz-kommunikációs rendszerrel

Az otthon melege – távolról II.

2017/1-2. lapszám | Porempovics József |  4618 |

Figylem! Ez a cikk 7 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Fűtésszabályozás busz-kommunikációs rendszerrel

Folytatva a fűtésszabályozás néhány lehetőségének bemutatását, az előzőkben tárgyalt vezeték nélküli, rádiófrekvenciás megoldás után most egy vezetékes, úgynevezett busz-kommunikációs épületautomatizálási rendszerrel megvalósítható fűtésszabályozás néhány alapbeállítását tekintjük át, természetesen érintve a szükséges hardver eszközöket is.

Mint a cikksorozat kezdő cikkében (VL 2016/10.) bemutatott blokkvázlatból is kiderül – no meg egyébként is egyértelmű - mindegy, hogy milyen a fűtési rendszer, a szabályozás mindig helyben történik, a szabályozási kör hardver és szoftver elemei helyileg vannak telepítve, tehát nem az okos eszközök végzik a jelfeldolgozást. A cikk címe éppen ezért kicsit csalóka, hiszen maga a szabályozás nem távolról történik (távolinak itt az internetes vagy GSM elérés értendő). Ami távolról történik és történhet az néhány beavatkozás a rendszer paramétereibe (pl. fűtési üzemmód átállítás), valamint a rendszer helyi működésének távoli ellenőrzése.

A szabályozáshoz történő totális hozzáférés tudatos csökkentése a fejlesztők részéről érthető is, mert nem lenne túl szerencsés olyan szintű távoli beavatkozás, ami esetleg szabályozás nélküli működést váltana ki. Egy intelligens rendszerben van lehetőség a szabályozási kör egyes eszközeinek direkt működtetésére akkor is, ha egyébként ez az eszköz az alaptelepítésnél a helyi szabályozás egyik eleme, eszköze. Például több hőforrással ellátott rendszernél a hőforrásokat indító relék minden további nélkül be- vagy kikapcsolhatók az okostelefonra telepített applikációval, amennyiben erre az alkalmazás beállításánál lehetőséget biztosít a kivitelező, így ha direkt bekapcsolják, akár két hőforrás is működhet egyszerre, ami nem csak az energiatakarékosság miatt aggályos, hanem biztonsági szempontból is. Persze az is igaz, hogy a hőforrások legtöbbje rendelkezik saját biztonsági rendszerrel, vagyis akár önjáró üzemmódban is működtethetők, de feleslegesen.

A cikk még 10 884 karakternyi szöveget tartalmaz.

A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.

Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, .

1 cikk 950 Ft

Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?

950 Ft-ért online bankkártyás fizetéssel, megvásárolhatja és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!

Megveszem
ezt a cikket

1 lapszám 1950 Ft

Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?

1950 Ft-ért online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.

Megveszem
ezt a lapszámot

1 éves előfizetés 9950 Ft

Legyen ön is előfizetőnk!

A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.

Érdekel az
előfizetés

FűtéstechnikaVezérléstechnika

Kapcsolódó