Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Nem csak villanyszerelőknek

Vállalási ár m² szerint

2002/12. lapszám | netadmin |  8427 |

Figylem! Ez a cikk 22 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Vállalási ár m² szerint

Szerkesztőségünkbe igen sok szerelői megkeresés érkezett azzal a problémával kapcsolatban, hogy a megrendelők egyre nagyobb számban kérnek négyzetméter szerinti árajánlatot. Meg kell vallani, hogy az általunk megkeresett kollégák csupán vonakodva és az általuk megjelölt összegek hozzávetőleges voltát hangsúlyozva jelöltek meg vállalási árakat, vagy éppenséggel kereken elutasították a válaszadást. Mindez természetesen a probléma aktualitását, a megoldás kiforratlanságát jeleníti meg.

A következő fiktív munkatételre vártunk négyzetméterre kalkulált árajánlatot a villanyszerelő kollégáktól:

  • alapterület, kivitel: 120 m², két szintes családi ház, 6 szoba;
  • elektromos berendezések: villanytűzhely, riasztó, kaputelefon (1 helyiségben telefonnal), szobánként 1 TV kiállás, 1 telefonkiállás, 1 világítótest;
  • dugaszolók és kapcsolók a szabvány szerint megengedett legmagasabb mennyiségben.

A vállalási egységárnak magába kell foglalnia a vezetékezést, csövezést, a teljes villanyszerelői munkatételt. Korábbi eljárásunknak megfelelően ez esetben is országos viszonylatban vizsgáltuk a kérdést. Budapesten és környékén meglehetősen egységes képet alkothattunk az árak színvonaláról. 2500 forint és 3500 forint körüli összegekről kaptunk adatokat, bár meg kell jegyezni, hogy számos kolléga ebbe még nem számolta bele a szerelvényezés költségeit, csupán a horonyvéséssel, védőcsövezéssel, behúzással járó alapszerelést. Természetesen itt is találkoztunk kirívó példákkal: nem egy esetben a fenti öszszegek dupláját is elkérik a szerelők – nyilvánvalóan a kivitelezés „pénzügyi környezetétől” függően, a megrendelő vélt anyagi helyzetének megfelelően.

A fenti tarifa tarthatónak bizonyult az ország nyugati felében, s arányosan csökkent a keleti régiókban: például Miskolc körzetéből 1500 és 2000 forint körüli adatokat szolgáltattak a szerelők. Hasonló árfekvésben, sőt ez alatt jutottunk adatokhoz kisebb vidéki településeken: hozzávetőlegesen 1000 forintos minimális szintig estek le a vállalási árak a kisebb lakóhelyeken, falukban. Meg kell azonban jegyezni, hogy ez utóbbi kategória már a fusizáshoz tartozik: csak olyan vállalkozók nyilatkoztak ilyen alacsony vállalási árról, akik fekete munka vonatkozásában szintén szolgáltattak adatot.

A megkérdezett szerelők túlnyomó többsége óvatosságra intett a vállalási ár négyzetméter szerinti megadásával kapcsolatban. Kifejtették a kollégák, hogy az utólagos fizetési problémákat, illetve az ár mögötti szerelési munkatartalomra vonatkozó utólagos kifogásokat úgy lehet elhárítani, hogy minden esetben tételes költségvetést teszünk le az asztalra. Amikor pedig a megrendelő mégis ragaszkodik a négyzetméter szerinti ajánlathoz, akkor mégis készítsük el a tételes költségvetést, és egyszerűen osszuk vissza a lakás alapterületével. Ellenkező esetben jó eséllyel számíthatunk arra, hogy sokkal összetettebb munkát kell elvégeznünk, mint amire szerződtünk, s ez is csak utólagosan, a fizetési határidő előtt fog kiderülni. Olyan típusú bizonytalanságot vállalnak be ilyen esetekben a szerelők, mint például amikor kiállások szerint határozzák meg a vállalási árat, hiszen ez esetben is a vésési munkák, illetve a csövezésnek és a vezetékek behúzásának mennyisége magába hordozhatja a pénzügyi bukás kockázatát.

Villanyszerelés

Kapcsolódó