A KNX-rendszer alapja és technikai felépítése
2019/1-2. lapszám | Balogh Zoltán | 17 006 |
Figylem! Ez a cikk 6 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Mindenki hallott róla. Mindenkinek van valami elképzelése róla. Sokan talán még találkoztak is vele, de mégis kevesen ismerik igazából. Kiváló hazai szakembereknek köszönhetően a 90-es évek közepe óta már Magyarországon is számtalan épület készült KNX-technikával. Közös jellemzőjük, hogy a mai napig működnek! De mitől is ennyire stabil és sokoldalú ez a szabvány? Ezt szeretnénk először a műszaki oldalról megközelíteni.
A hagyományos villanyszerelésben a fogyasztókat mindig a főáramkörre kapcsoljuk. A kapcsoló és/vagy érzékelő közvetlenül vagy egy relén keresztül kapcsolódik a fogyasztóhoz. A kapcsoló vagy érzékelő, illetve a fogyasztó közötti vezetékezés kialakítása határozza meg a csatolt fogyasztó működését. A KNX-technológia szerinti szereléskor a fogyasztót közvetett módon kapcsoljuk. Mindegyik működtető elem – ezeket szenzoroknak nevezzük – és a tényleges kapcsolóelemek – aktorok – egy közös átviteli médiumon keresztül kapcsolódnak össze. Így, ha egy vezérlőgombot megnyomunk, az információt (táviratot) küld az átviteli médiumon át a végrehajtó egységnek (aktornak), amely aztán végrehajtja a parancsot, kapcsolja a terhelést.
A KNX-szabvány többféle fizikai átviteli médium használatát is megengedi. Dolgozhatunk csavart érpárú médiummal (TP), használhatjuk az erősáramú hálózatot (PL), kiépíthetünk rádiófrekvenciás kapcsolatot (RF) vagy IP-alapú hálózatot. A gyakorlatban legtöbbször a csavart érpárú technológiát használjuk. Ennek oka, hogy ez a legstabilabb átviteli médium. Az átvitel stabilitását ugyanis sok tényező befolyásolhatja. Például az RF átvitel instabillá válik, ha az optimálisnál nagyobb épületben alkalmazzuk, de rossz hatással van rá a vasbeton szerkezetek árnyékoló hatása is. A kábelezést ezek a tényezők nem befolyásolják. Ennek ellenére még mindig marad sok zavaró tényező, mint például az ipari környezetben fellépő magas elektromágneses sugárzás vagy a szélsőséges hőmérsékleti viszonyok. Szerencsére a KNX-egyesület nagyon szigorú műszaki követelményeket állít a KNX-gyártók elé, és csak olyan eszközök kaphatnak KNX-minősítést, melyek használata minden tekintetben megfelel a szabvány előírásainak.
A cikk még 5 149 karakternyi szöveget tartalmaz.
A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.
Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, itt tud bejelentkezni.
Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?
950 Ft-ért online bankkártyás fizetéssel, megvásárolhatja és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!
Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?
1950 Ft-ért online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.
Legyen ön is előfizetőnk!
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.