Egyenáramú olvadóbiztosítók: DC és PV jelű betétek
2016/9. lapszám | Dr. Papp Gusztáv | 13 057 |
Figylem! Ez a cikk 8 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Ismerünk olvadóbiztosítókat és olvadóbiztosítónak látszó tárgyakat. Ha az utóbbit alkalmazzuk védelmi célra, káros következményekkel kell szembenéznünk: a védelemnek a hiánya vagy magának a védelmi eszköznek a meghibásodása (túlmelegedése, esetleg felrobbanása) kárt tehet a védendő objektumban vagy annak környezetében: megsérülhet például egy inverter, egy transzformátor vagy egy egész épület. Ugyanez a helyzet, ha nem a megfelelő olvadóbetétet alkalmazzuk az adott helyen. Ebben a cikkben az egyenáramú rendszerekben és azon belül is elsősorban a naperőművekben alkalmazott olvadóbiztosítókról szeretnénk hasznos információt adni.
Mi szükség van egyáltalán olvadóbiztosítóra?
Az olvadóbiztosító csak egy eleme a villamos installációt alkotó sok berendezésnek, egy feláldozható elem a sok között. Úgy tervezték, hogy megszakítsa az áramot, ha az túllép egy megengedett határt. Ilyesmi előfordulhat túlterheléskor vagy valamilyen meghibásodáskor. Persze az áram megszakítása is üzemkiesést – és ilyen módon kárt ‑ okozhat, de ez még mindig jóval kisebb, mint, ami a vészlekapcsolás elmaradásakor lépne fel az áramkör többi elemének meghibásodása és a járulékos károk miatt. Az olvadóbetét ugyan tönkremegy a működése során, de a rendellenesség megszüntetése után kicserélhető és a károk ésszerűen határok között maradnak.
Zárlatot okozhat egy leromlott szigetelés (például kiterjedt kábelhálózaton), emberi beavatkozás (egy leeső fémtárgy, például szerszám), vagy állati tevékenység (a szigetelést megrongáló rágcsáló vagy madár stb.).
Azt általában még a laikusok is tudják, hogy egy zárlat vagy egy hosszabb ideig fennálló túlterhelés a biztosítóbetét testén belül található olvadóelemet megolvasztja, ezáltal megszakad az áramkör folytonossága és megszűnik az áram. Ha az olvadóbetét jól lett méretezve a csatlakozó vezetékekhez, akkor a kiolvadás bekövetkeztéig azok még nem melegszenek föl annyira, hogy károsodna vagy kigyulladna a szigetelésük, illetve a környezetükben levő éghető anyagok.
A cikk még 11 098 karakternyi szöveget tartalmaz.
A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.
Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, itt tud bejelentkezni.
Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?
950 Ft-ért online bankkártyás fizetéssel, megvásárolhatja és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!
Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?
1950 Ft-ért online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.
Legyen ön is előfizetőnk!
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.
Megújuló energetikaNapenergiaOlvadóbiztosítók