Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Sötét ügyek Esztergomban

2013/12. lapszám | Fábián Attila |  3123 |

Figylem! Ez a cikk 12 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Napi híreket olvasva az embernek önkéntelenül is az jut eszébe, hogy Esztergomban össznépi hobbi a lámpakapcsolgatás, de az eseményeket lecsupaszítva és azok mögé nézve az derül ki, hogy nem történt mást, mint hogy egy súlyosan eladósodott város nem akart fizetni egy indokolatlanul drága szolgáltatásért, amit most egy olcsóbbra cserélt.

Először júliusban cikkeztek a lapok arról, hogy lekapcsolhatják a közvilágítást Esztergomban, miután az önkormányzat közel hat hónapnyi huzavona után sem tudott megegyezni a szolgáltatás végző, és időközben felszámolás alá került TIVI Kft.-vel. Ekkor már, a Kft. állítása szerint 310 millió forinttal tartozott az önkormányzat és fél éve, amióta a felszámolás elkezdődött nem fizettek. Illetve tavaly fizettek 64 milliót, csak nem jó számlaszámra, ugyanis a cég más bankszámlaszámot adott meg, mint ami az eredeti szerződésben szerepelt. A város idei elmaradása 82 millió. Az esztergomi önkormányzat a vitás jogi helyzet miatt bírói letétbe próbálta helyezni a jogosnak vélt havi díjakat, ezzel kapcsolatban még várják a döntést.

Bonyolító tényezők

A TIVI Kft. még 2005-ben végezte el az esztergomi közvilágítás korszerűsítését és egy utca rekonstrukciós beruházást, valamint 12 évre szóló koncessziót nyert el a közvilágítási szolgáltatás végzésére. A szolgáltatónak egy bank adott hitelt a korszerűsítésére, beruházásra, majd a társaság fizetésképtelensége után a követelést eladta egy követeléskezelő cégnek, ezért jogi vita tárgya volt, hogy az önkormányzat kinek fizessen a világításért. A város fizetési szándéka jeléül félévi díjat, 40 millió forintot törvényszéki letétbe kívánt helyezni a szolgáltató számára, ezt azonban a törvényszék elutasította, az önkormányzat pedig megfellebbezte a döntést. A város elállt a társasággal kötött koncessziós szerződéstől, mert határidőre nem állították helyre a közvilágítást és nem tettek eleget tételes elszámolási kötelezettségüknek, azaz jogosulti késedelembe kerültek. Olyan számlát állítottak ki, amin csak annyi szerepelt, hogy „1 darab közvilágítás: 16 millió forint” így az elmúlt hat hónapban már nem is fizetett a város, ezért a TIVI felszámolója megszüntette a közvilágítást, a lámpatestek eltávolításával.

A szolgáltató felszámoló biztosa viszont vitatta a szerződés megszüntetésének jogosságát. Október 24-én a Tatabányai Törvényszék jogszabálysértések miatt felmentette a felszámolást végző Exerem Kft.-t. Az indoklás szerint a felszámoló jogszerűtlenül szüneteltette Esztergom közvilágítását és külsős céget sem bízhatott volna meg az izzók kiszerelésével, illetve figyelembe kellett volna venni a hitelezői választmány döntését, miszerint nem járulnak hozzá a közvilágítási tevékenység folytatásához.

Kilépni egy rossz kapcsolatból

Október közepén Tétényi Éva, Esztergom város független polgármestere képviselő-testületi felhatalmazással fel is mondta a TIVI Kft.-vel kötött szerződést, melyet még a város előző polgármestere, Meggyes Tamás kötött 2005-ben. Meglehetősen hátrányos szerződés volt az a város számára, mondta lapunknak Váczy-Hübschl István, a hivatal kabinetfőnöke, aki hozzátette, hogy a bonyolult és sok apró záradékot tartalmazó iratot képtelenség volt felbontani. Többek között a szerződés egy komplett esztergomi utca felújítását is magába foglalta több százmillió forintért. Nem véletlen, folytatta a hivatal munkatársa, hogy ezt már az előző polgármester, Meggyes Tamás is próbálta 2008-ban megszüntetni, sikertelenül. A szerződés értelemében a városban felszerelt lámpatestek is a cég tulajdonában vannak, melyet viszont 2008-ig ismét korszerűsíteni kellett volna Váczy szerint, de ez nem történt meg. A lámpatestekben 36 W-os higanylámpák voltak, melyből körülbelül kétezret leszerelt és visszavett a szolgáltató.

Másfajta fény

Az országos médiában akkor került reflektorfénybe a történet, amikor a szolgáltató elkezdte leszerelni az égőket. A képviselő-testülettel egyetértésben a polgármester felmondta a szerződést, így a patinás város október végére elsötétült. Persze nem teljesen, mert a lakosság egy része a polgári engedetlenséget segítségül hívva megakadályozta a szolgáltató leszerelési munkáját: autókkal álltak közvetlenül a lámpaoszlopok mellé, így a szolgáltató darus kocsija nem fért hozzá az oszlophoz, de volt arra is példa, hogy az otthon tartózkodók elküldték a kiszerelést végzőket.

Az önkormányzat most negyedévre szóló szerződést kötött a helyzet tisztázásáig, illetve egy új közbeszerzés kiírásáig egy (szerintük) a feladatra alkalmas szervezettel. Az új cég október végén kezdte meg a munkálatokat és a szolgáltatás három héten belül részlegesen helyreállhat, tehát mire lapunk olvasói kezükbe veszik ezt a számot valószínűleg már lesz közvilágítás a városban.

Az új cég – EH-SZER Kft. – havonta fogja leolvasni az E.On 104 trafóállomásán a világításhoz tartozó mérőórákat és így számolják ki a felhasznált fogyasztás szerinti árat. A városban körülbelül 4800 világítótestet kell üzemeltetni, melyek egy részében a jövőben 60 százalékkal kisebb fogyasztású, modern, 18 W-os LED-es világítótestek biztosítják majd a fényt. Az energiatakarékos megoldásnak köszönhetően körülbelül 60 százalékkal csökkeni fog a fogyasztás. Legalább is ezt remélik a város vezetői, akik a havi 16 millió helyett nagyságrendileg 5,7-6,2 millió forintnyi összeggel számolnak most, ami éves szinten 80 millió forint körül lesz, a korábbi 250 millió helyett.

Összehasonlítás

Megkérdeztünk néhány nagyságrendileg Esztergommal megegyező lélekszámú várost, hogy hány lámpa vesz részt a közvilágításban és hozzávetőlegesen milyen költséggel üzemeltetik azokat (1 táblázat). Nyilvánvalóan ez az összehasonlítás pontatlan, mivel városonként eltérő technológia megoldások lehetnek, különböző karbantartási igényekkel és költségekkel, de arra mindenképpen jó, hogy lássuk Esztergom városa irreálisan magas összeget fizetett korábban a szolgáltatásért.

Ha ehhez még hozzávesszük, hogy az Esztergomnál kétszer nagyobb lélekszámú Sopronban, éves szinten 90 millió forintot fizetnek a közvilágításért, az esztergomiak által fizetett összeg nagysága még szembetűnőbb.