Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

AutomatizálásVezérléstechnika

A legfontosabb okosotthon-trendek

2025/5. lapszám | Szűcs Attila |  611 |

A legfontosabb okosotthon-trendek

Az okosotthon-technológiák rohamos fejlődése nyilvánvaló, ám a folyamatosan érkező újdonságokkal lépést tartani nem egyszerű feladat. Az előző lapszámban számba vettünk tucatnyi hibalehetőséget, amelybe az okosotthonok kapcsán belefuthatunk, míg jelen cikkünkben szétnézünk az okosotthontechnológiák aktuális trendjei között.

Mesterséges intelligencia és gépi tanulás

Nem is lehetne mással kezdeni a sort, mint az AI-val, hiszen a mesterséges intelligencia egyre nagyobb szerepet kap az okosotthonok területén is. A hangvezérelt asszisztensek, mint az Amazon Alexa vagy a Google Assistant még intelligensebbé válnak, és jobban megértik a felhasználói szokásokat. Az AI-alapú rendszerek automatikusan optimalizálják az energiafelhasználást, például tanulmányozzák a lakók napi rutinját és ennek megfelelően szabályozzák a fűtést vagy a világítást, használati melegvíz-termelést. Fontos látni, hogy a rengeteg adat, amivel akár már egy egészen kis otthon is dolgozik, rengeteg érdekes dologra világít rá. Ma már nem költséges megvalósítani a jelenlétükben az automatikus, folyamatos fényáram-szabályozást, annak függvényében, hogy milyen a külső megvilágítás. Ugyanez igaz a hővisszanyerős rendszerek vezérlésének működtetésére, vagy a fűtésrendszerekben található szivattyúk és szelepek karakterisztikáját figyelembe vevő szabályozásokra. Az AI ma már olyan összefüggésekre is rá tud világítani strukturálatlan adathalmazokban is, amelyeket mi valamiért nem is vizsgálnánk.

Környezetvédelem

A környezetvédelem egyre nagyobb szerepet játszik a technológiai fejlesztésekben. Az okosotthonok 2025-ben még hatékonyabban kezelik az energiát: pl. napelemekkel, napkollektorokkal integrált rendszerek, intelligens termosztátok és energiafogyasztás-figyelő alkalmazások segítik a tulajdonosokat a fenntarthatóbb életmódban. Az újgenerációs okosinverterek pedig lehetővé teszik a megújuló energiaforrások hatékonyabb felhasználását. Persze vannak olyan beruházástípusok, melyek egy már meglévő épületen nem térülnek meg, vagy nem a mi életünkben. Ennek okán fontos letenni a sarokköveit annak, hogy mi a cél, amit el akarunk érni egy okosotthonban, egyáltalán van-e szükségünk az adott funkcióra? A saját példám remekül világít rá arra, hogy az 1984-ben gyártott kazánommal, egy okostermosztát és a megfelelő minőségű szigetelés olyan mértékű megtakarítást eredményezett, hogy egy kazáncsere (és ma már a beruházáshoz tartozó kötelező kéményátalakítás) számomra 57 év alatt térülne meg. Geotermikus fűtésről meg nem is érdemes beszélni, mert beláthatatlan…

IoT és eszközök közötti jobb kommunikáció

Az Internet of Things (IoT) technológia tovább fejlődik, így az okosotthon eszközei még jobban összehangoltan fognak működni. Az új szabványok, mint a 2022-ben útjára indított Matter protokoll, biztosítják, hogy a különböző gyártók termékei zökkenőmentesen kommunikáljanak egymással. Ennek eredményeként az intelligens világítás, fűtés és biztonsági rendszerek egységes ökoszisztémát alkotnak.

Biztonságtechnika

A biztonság kiemelt szempont marad 2025-ben is. Az arcfelismerő kamerák, a biometrikus zárak és az intelligens értesítések még hatékonyabb védelmet nyújtanak az otthonok számára. Az AI-alapú biztonsági rendszerek képesek azonosítani a szokatlan mozgásokat, és automatikusan riasztást küldenek a tulajdonosoknak. Persze itt is szerepet kap az AI és bár gyártója válogatja, de egyik-másik elképesztően hatékonyan tud osztályozni a kamera előtt elhaladó személyek, állatok, objektumok közt. Ez mindenképpen hasznos, ha nem akarunk minden egyes mókusról, cinegéről riasztást kapni. Az okosotthonok másik nagy térhódítója a zárak és zárrendszerek. Régen ezek beléptetőrendszerek segítségével nagyon magas összegekért voltak kialakíthatók, ma már az okostelefon hozzáadható a zárakhoz, és mobil vagy jelenlét esetén automatikusan old a zár. Az arcfelismerés is nagyobb teret kap, hatékonysága ma már kiemelkedő, így akár ilyen módon is nyithatjuk a kaput. Azonban fel kell hívnunk arra is a figyelmet, hogy ez veszélyekkel is járhat. Óvakodnék, hogy a házat is ilyen rendszerekkel nyissam-zárjam, mert egy lopott telefon jelenléte, vagy egy gyengébb arcfelismerő algoritmus, amit egy nyomtatott képpel át lehet verni, bizony drága fejfájást hozhat magával. Ezen a téren kiemelkedően fontos, hogy húzzunk egy határt a kényelem és a biztonság képzeletbeli koordináta-rendszerében.

Adatvédelem

Másik fontos terület a biztonságunkkal kapcsolatban – amely kamerák esetében kiemelkedően fontos –, a megfelelő adatvédelem. Nem irányíthatjuk közterületre vagy a szomszédra a kamerákat, valamint a tény, hogy ezek az eszközök látnak minket, a gyerekeinket, ugyancsak felvet adatvédelmi kérdéseket. Törekedjünk arra, hogy az eszközök a biztonságunk érdekében elengedhetetlen területeket figyeljék, és ne figyeljünk közterületet vagy más magánterületét.

Ötletes megoldások

Ingó és ingatlanaink védelme kapcsán is felmerülnek egyre érdekesebb megoldások. Nemrég egy gyártó bemutatott egy vízszelepelzáró megoldást, ami teljesen autonóm, elemes, így akár vízaknába, vízvezetékre szerelve is megfelelő. Nem csupán kényelmi funkció, hogy távolról tudjuk nyitni-zárni a vízfőelzárót, hanem abban is segít, ha otthon valamilyen csőtörés okán megjelenik a víz (ezt akár olcsó szenzorokkal is érzékelhetjük), akkor a rendszer automatikusan elzár, és nem fog az alattunk lakó elázni vagy jelentős vízkár keletkezni pl. egy hibás szelep miatt.

Pihentető környezet

Az egészség és a jólétünk egyre nagyobb hangsúlyt kap az okosotthonok fejlesztésében. Az intelligens levegőminőség-figyelők, okosmatracok, jelenlétérzékelők és testreszabható világítási rendszerek segítenek a jobb alvásban és a komfortérzet növelésében. A hangulatvilágítás és az intelligens hőmérséklet-szabályozás hozzájárul a stressz csökkentéséhez és a pihenés optimalizálásához. Talán elsőre ezoterikusnak hat némelyik fejlesztés, de az alvás/ébredés megfelelő időzítése vagy egy hangulatnak megfelelő zene kiválasztása pozitív hatással van az egészségünkre.

Robotok

Az okosotthonokban a háztartási robotok elterjedése is tovább folytatódik. Az önállóan működő takarító- és kerti robotok, valamint az élelmiszerkészítő-automaták egyre fejlettebbek lesznek. Ezek az eszközök nemcsak időt takarítanak meg, hanem a hatékonyságot is növelik. Kétségtelen, hogy ezen a területen már régi ismerősként köszönthetjük az ilyen eszközöket. Mint ahogy az is, hogy vannak azért vitatható fejlődési irányok is. A CES 2025 egyik sztárja volt a robotkarral felszerelt porszívó, amely felszedegeti a szétszórt zoknikat vagy gyerekjátékokat. Ez már egy komoly vizuális osztályozási feladat. Hogy miért vitatható? Én nem szeretném, hogy a fiam azt tanulja meg, hogy teljesen normális dolog a nappali közepén elhajítani egy zoknit, mert majd jön a robot és összeszedi.

Másik aspektusa ennek a technológiának, hogy nagyon sok ilyen porszívó rendelkezik kamerákkal, szenzorokkal, komplett térképet tudnak rajzolni az otthonunkról 3D-ben. Érdemes a „robotic vacuum vulnerabilities" szókapcsolatra keresni Google-ön, hogy több száz vad történetbe fussunk, amikor átvették az uralmat a porszívók felett, vagy felvételeket szivárogtattak ki otthonok belteréről. Egy biztos: az adatvédelmi kérdéseket és az otthonunk biztonságát érdemes több szinten is kezelni és értelmezni.

Egyedi igények

Az okosotthonok egyre inkább alkalmazkodnak a felhasználók egyedi igényeihez. A mesterséges intelligencia alapú rendszerek tanulnak a lakók szükségleteiből, és ennek megfelelően alakítják a világítást, a zenelejátszást vagy akár a lakás illatát, esetleg intelligensen tanulnak a melegvízhasználati szokásokból, ezzel is energiát megtakarítva. Az egyéni beállítások lehetővé teszik, hogy minden otthon igazán személyre szabott legyen.

Végezetül

Összegzésként láthatjuk, hogy a 2025-ös évben az okosotthonok technológiája még fejlettebbé és elérhetőbbé válnak. A mesterséges intelligencia, az energiahatékonyság, az IoT kommunikációs fejlesztések és az egészségközpontú megoldások mind hozzájárulnak ahhoz, hogy az otthonaink kényelmesebbek és biztonságosabbak legyenek. Az új innovációk nemcsak megkönnyítik a mindennapokat, hanem egy fenntarthatóbb életmódot is lehetővé tesznek. Hogy minderre szükségünk van-e? Ez egyéni preferencia kérdése. Személy szerint én nagyon szeretem a technológiát és örömmel próbálok ki újdonságokat, de még így is azt mondom, hogy sokszor a gyártók nem tudják már, mit kezdjenek a fejlesztési részlegükkel, így gyakran nem mérnökök irányítják a fejlődési irányokat, hanem a marketinggépezet. Az üzenet már jóideje változatlan és egyszavas: fogyassz!

Na, de mit tehetünk mi a saját szakterületünkön ezen vélt vagy valós fogyasztói elvárással? Azt gondolom, hogy fontos alkalmazkodnunk és tanulnunk. Ma már az elektromos és épületgépészeti rendszerek meghosszabbított „csápjai” is lehetnek ezek, így előbb utóbb szembe fog jönni egy olyan hiba, ahol az ügyfelünk a problémájának megoldását nem abban fogja keresni, hogy ne használjon valamit, hanem abban, hogy olyan szakember érkezik, aki nem fog megrettenni egy Zigbee-s relémodultól, és nem arról fogja győzködni a büszke tulajt – egy klasszikust idézve –, hogy „ez hülyeség kérem”.

Okosotthon

Kapcsolódó