Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Szakmatörténet

Valami bűzlik Komlón!

2013/11. lapszám | Fábián Attila |  4685 |

Figylem! Ez a cikk 12 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

„Száz új munkahelyet teremt a komlói napelemgyár”, „Tíz hónapot késik a komlói napelemgyártó üzem átadása”, „Újabb határidő a napelemgyárnak”, „Jelzálog került a félkész napelemgyárra”. Szalagcímek az elmúlt bő két és fél évből, amelyekből pillanatok alatt körvonalazódik a komlói napelemgyár elfuserált történetének gerince.

Komló nagy lehetősége: épül a napelemgyár

2011 márciusában jelentette be a helyi önkormányzat, hogy elhárultak a bürokratikus akadályok a napelemeket gyártó Solar Energy Systems Kft. komlói beruházásának megkezdése előtt. Akkor még úgy tűnt, hogy a közel száz új munkahelyeket jelentő üzem előreláthatólag még november előtt megkezdheti termelését. A gyár az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával megvalósuló projekt támogatásával épült volna fel 1,2 milliárd forintból és nagy várakozások előzték meg az indulást.

A 2011 márciusában megtartott sajtótájékoztatón Polics József, Komló fideszes polgármestere hangsúlyozta, hogy a fejlesztéshez nyújtott mintegy 400 millió forintos közös európai uniós és állami támogatás a rendszerváltás óta az első olyan termelő vállalkozás beindítását teszi lehetővé a városban, amely nagy számban teremt új munkahelyeket.

A cég szakemberei az eseményen ismertették a napelemek gyártásának technológiáját, valamint a távlati célokat. A 16 megawatt kapacitású üzemben modern amerikai-japán technológiával villamos energia előállítására szolgáló 140, 230, valamint 270 watt teljesítményű fotovoltaikus napelemek gyártására kerül majd sor, de a távlati célok között szerepelt a napelem egyik legfontosabb alkatrészének, a cellák hazai termelésének beindítása is. A gyárat a komlói ipari parkban tervezték felépíteni 1400 négyzetméteren és 100 fő körüli foglalkoztatottsággal számoltak. Az alkalmazottak többsége betanított munkás lett volna, akik mellett informatikában jártas és villamosmérnök szakembereket szerettek volna alkalmazni. A beruházás megkezdésére áprilisban, a gépsorok felszerelésére 2011 nyarának végén került volna sor. Az építkezés 2011 júliusában kezdődött, az üzemcsarnok átadása 2011. november 30-án lett volna.

Kevés az alkalmas szakember?

Már kitalálható, hogy a jelzett határidőre a gyár nem készült el, azonban ez akkor még nem kapott nyilvánosságot. Legközelebb 2012 márciusában érkeztek hírek Komlóról, ahol állítólag nem találtak elegendő megfelelő szakembert, akik dolgoznának. A munkaügyi központon keresztül toborzott szakemberek legtöbbje vagy nem felelt meg az elvárásoknak, vagy nem vállalta a munkát. Számunkra kissé nehezen hihető a történet ezen szála, és a gyár építésével kapcsolatos csúszásoknak aligha lehetett ez az oka. Ekkor Bernhardt Imre a beruházó Kft. új ügyvezető igazgatója azt nyilatkozta, hogy az épület 2012. május 15-re kulcsrakész állapotban lesz, a gépek augusztus végén érkeznek, a gyártósort szeptemberre összeszerelik, és a próbagyártás után októberben indul teljes kapacitással a munka.

Újabb határidők

Természetesen ez a cikk nem készült volna el, ha a 11 hónapos csúszással ugyan, de elkészült volna az üzem. A Solar Energy Sytem Kft. ekkor már másodszor kért és kapott határidő módosítást az önkormányzattól a jogerős használatbavételi engedély beszerzésére, mivel – az indoklás szerint - a kivitelezők kiválasztásával és a beépítendő anyagokkal kapcsolatos minőségi kifogások rendezése elhúzódott.

A város vezetése ezúttal is rábólintott a kérelemre, akárcsak korábban, amikor a cég nyár közepéig kért halasztást az építőanyagok késése okán. A társaság egyébként a felügyeleti hatóságnál, az NFÜ-nél is kérvényezte a szerződésmódosítást, amely szintén támogatta az új időpontot. A képviselő-testületi ülésen elhangzott, hogy ez a beruházás lassan olyan lesz, mint egy folytatásos teleregény: csak húzódik az ügy, és nem akar véget érni. Polics József polgármester elmondta, ő bízik abban, hogy ősszel már működni fog a gyár, de ha nem, a város arra az esetre is be van biztosítva, így az önkormányzatot nem érheti kár.

 

Európában zárnak be a napelem gyárak

Érdekes tény, hogy míg Európában sorra zárnak be a napelemgyárak, addig nálunk európai uniós forrásokból mégis napelem gyár épül(ne). Kiss Ernő a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség (MNNSZ) elnöke üdvözölte a komlói napelemgyár építésének hírét, mert mint mondta egy új munkahelyteremtő beruházás, egy új termelő üzem beindítása örvendetes hír, a kkv szektor beruházásai indíthatják el a hazai gazdaság növekedését, de hozzátette, hogy szkeptikus a beruházással kapcsolatban. A napelemes piac konszolidációs folyamata még mindig zajlik az egész világon. Azok az üzemek fogják a 2013-as évet túlélni (bárhol a világon), akik eddig is fejlesztési technológiai folyamatba fordították vissza nyereségük jó részét. Ma már Európában is belátja minden eddigi gyár, hogy csak a napelem előállítására illetve összeszerelésében nincs jövő, hiszen a kínaiak megegyeztek az európai napelemes árfolyam minimális nagyságáról, ami mellett a kínaiak továbbra is világelsők tudnak maradni az alaptermékek (ignot és wafer) előállításában. A Bosch, a Siemens és a Samsung és még sok más neves gyártó, is azért zárta be napelemes termékek előállításának kapuit, mert ők is csak ún. OEM termékeket gyártottak eddig. El kell fogadnunk, hogy Kína illetve Ázsia az európai gyártósorokkal és európai technológiákkal világelső és az is fog maradni az eddigi alacsony bérszínvonala és az állami támogatások miatt.

 

Ilyen piaci folyamatok közepette, létrehozni egy új napelemgyárat rendkívül kockázatos, és a termelés során nem várható jelentős haszon! Amennyiben a komlóiaknak nem sikerül saját megújuló energiás termékkel egyhamar kirukkolni, úgy ők lesznek a kegyetlen, de igazságos világpiac következő áldozata. Az EU-ban és így hazánkban is a magasabb feldolgozottságú ipari termékekre pl. inverterek gyártása, és a szolgáltatási szektorra tevődött át a hangsúly, a napelemes rendszerek beruházási költségének mindössze 35-40%-a a napelem, a többi a napelemes rendszerek tervezése, kivitelezése, a rendszer egyéb elemeinek gyártása, melyek jelentős része hazai munkahelyeket is teremt.

A napelemes piac a világban robbanásszerűen növekszik, ugyanakkor a kedvezőtlen hazai energiapiaci folyamatok ellenére, - rezsicsökkentés következtében romlik a napelemes rendszerek megtérülési ideje - hazánkban is jelentősen növekszik a megújuló energiás rendszerek piaca, és így folyamatosan csökken az importenergia szükséglet. Kiss Ernő szerint követendő és jó példa Németország, ahol már több mint 40% a megújuló energiák részaránya, mintegy 360 000 munkahelyet teremtve, de szinte bármelyik szomszédos ország is jobb helyzetben van, mint hazánk!

Jelzálog és ami utána jön

Mint az sejthető 2012 szeptemberében sem nyílt meg a gyár, sőt idén augusztusban arról olvashattunk, hogy jelzálog került az épülő üzemcsarnokra. Ekkor rendkívüli testületi ülésen döntött a komlói képviselő-testület a Solar Energy Systems Kft. kölcsönfedezetéről szóló kérelméről. A társaság elmondása szerint az általuk végzett beruházás jelenleg 80 százalékos készültségi fokban áll, a megítélt, de még ki nem utalt támogatás összege 190 millió forint. A korábbi támogatási összegek késői kifizetése miatt elakadtak a kivitelezési munkálatok, amelynek befejezéséhez több tíz millió forint szükséges. A hiányzó összeget a társaság banki hitelből igyekszik fedezni, amelynek ingatlan biztosítéka a társaság tulajdonában álló, eddig felépített objektum és a helyszínéül szolgáló, jelenleg még önkormányzati telek lenne. Hangsúlyozták, a társaság többek között (a hitelbiztosíték fejében) havi 100-150 ezer forint fedezetbiztosítási díj fizetésére is hajlandó. A testület végül 100 millió forint és járulékai erejéig hozzájárult a jelzálogjog bejegyzéséhez. A város vezetői ugyanis még mindig reménykednek abban, hogy a gyár (2 év és ötszöri szerződésmódosítás után) végre elkészül.

Polics József, Komló város polgármestere megkeresésünkre elmondta, hogy az önkormányzat mindent megtesz azért, hogy a városban megépüljön és befejeződjön a gyárépítés. A polgármester hozzátette azt is, hogy a település vezetése nagyon figyelt arra, hogy ebben a projektben a városnak ne legyenek „guruló pénzei”, amik beragadhatnak. Ezzel együtt Komló városa minden segítséget megadott ahhoz, hogy a gyár épüléséhez szükséges optimális feltételeket biztosítsa. Ilyen volt a telek, ahol a gyár épül, illetve a jelzáloghitel is segíti a projektet, mert lehetőséget biztosít arra, hogy folytatódjanak az építkezések. A jelzáloghitel nélkül teljesen le kellett volna állítani az építkezést, mert a még szükséges forrásokat nem tudták volna előteremteni. A polgármester csak az önkormányzat és városra vonatkozó kérdésekre válaszolt, de annyit elárult, hogy Bernhard Imre cégvezető nemrég vette át a Solar Energy System Kft. ügyvezetői teendőit és azóta újra magasabb fokozatba kapcsoltak az események, de a két év helyben toporgásról nem árult el többet.

Kérdéseinkre, a csúszásokra és a sok miértre a cég vezetőjétől szerettünk volna választ kapni. „Kérem, hívjon vissza két hónap múlva, akkor lesz aktuális a kérdés” - mondta Bernhard Imre lapunknak, aki ingerülten elzárkózott további kérdéseink elől, majd letette a telefont. Itt tart ma komlói napelemgyár története, amely nem is a talpon maradásért, hanem a megszületéséért küzd.

Biztosak vagyunk benne, hogy folytatása következik.