Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Tanulságos történetek

Égi csapás – bárkit utolérhet a baj

2012/10. lapszám | Farkas-Bozsik Gábor |  6947 |

Figylem! Ez a cikk 13 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Égi csapás – bárkit utolérhet a baj

Az elektromos energia számtalan formában van jelen az életünkben.Egyre modernebb technológiákat alkalmazva az emberiség is előállítja és felhasználja. Modern civilizációnk elképzelhetetlen lenne nélküle, azonban a természet is képes erre a „mutatványra”. Sőt! Kiszámíthatatlan, elképesztő, emberi ésszel szinte felfoghatatlan energiával rendelkező, az emberiséget a mai napig is csodálattal és félelemmel eltöltő jelenségről lesz szó: a villámlásról, a villámcsapásról. Hivatásom során számtalan emberrel találkoztam, akik megdöbbenve, nem egyszer lesújtva nézték végig, vagy csak az esemény végén szembesültek az őket ért tragédiával, amikor a tűz gonosz és pusztító arcát mutatta feléjük. A következőkben egy olyan eset leírását „vetettem papírra”, amikor a károsultak egy pillanat alatt megértették, hogy bárkit utolérhet a baj, és pillanatok alatt külső szemlélőjévé válhatunk a saját életünknek.

Átlagos hétköznap éjszaka volt egy család életében. Édesanya, édesapa és legnagyobb kincsük, a gyermekük hajtották álomra fejüket az otthonukban. Talán félálomban még észlelték is a vihar hangjait, de nem vettek róla tudomást, hiszen számtalanszor volt már hasonló. A családfő hangos csattanásra ébredt fel, és megpróbált utánajárni az eredetének. Az első gyanús jelet ekkor tapasztalta meg, mivel hiába kattintgatta a billenőkapcsolót, a világítás már nem működött. Szinte ezzel egy időben érkezett a telefonhívás: ég a tető!

1. kép: Az égő tetőszerkezet.

A károsodott lakóépület az 1970-es években épült. A kertvárosi részben, téglából épült családi háznak ekkor még csak a földszinti része volt lakható, a tető alatt padlás volt. A tetőtéri bővítésére, az újabb lakótér kialakítására az 1990-es években került sor. A tűz oltása (1. kép), az utómunkálatok (2. és 3. kép) hosszú órákon át elhúzódtak, ebből adódóan a minden tűzvizsgálat esetén nélkülözhetetlen helyszíni szemlére is csak a tűzesetet követő délelőtt került sor.

2. kép: Másnap hajnalban az épület kívülről...

3. kép: ...és belülről

A tetőszerkezet fából készült, amelyet kátrányos zsindely fedett. A kertkapu felől tekintve, az épület bal oldalán, a tetőszerkezetbe integráltak egy tornyot (4. kép).

4. kép:  A tető tornyos kialakítású része.

Ennek a résznek a szarufái szinte teljes egészében megsemmisültek. A további részekről elmondható, hogy az élszelemenhez közelebb eső részek, a teljes tetőszerkezet kb. 40-50%-a szintén elégett, illetve jelentős mértékben károsodott. Az ereszdeszkázat leszakadt, a falak az oltóvíztől átáztak (5. kép). A családi ház földszinti födémszerkezete szintén átázott, továbbá a helyiségek füsttel, korommal szennyeződtek. A földszintről fából készült lépcsőn lehetett feljutni a beépített tetőtérbe (6. és 7. képek).

6. kép: A lépcső alulról...

7. kép: ...és felülről.

A mennyezetet és a ferdesíkokat a szarufákra merőlegesen rögzített tetőlécre csavarozott gipszkartonnal burkolták. A hőszigetelést 15 cm vastag gyapottáblák biztosították. A szendvicsszerkezet jól megfigyelhető a 8. képen. A tetőlécek gyakorlatilag elégtek, a szarufák külső, zsindely felőli élén mély beégési nyomok keletkeztek, míg a károsodás mértéke a lakótér felőli élükön és a rajtuk elhelyezett lécezésen kisebb volt. A székállás károsodása következtében a szarufák instabilakká váltak, a helyszíni szemle idején „lógtak” a levegőben. A tető szerkezete, héjazata, szigetelése és a belső burkolat az élszelemen felé eső részen teljes egészében megsemmisült.

8. kép: Jól megfigyelhető a szendvicsszerkezet.

A tűz keletkezési helyének és okának megállapításához a helyszíni szemlén tapasztalt állapotokat, valamint a károsultak és tanúk által elmondottakat hívtam segítségül. A szemle során látott állapotokból következően megállapítható volt, hogy a tetőszerkezet szarufáinak legnagyobb mértékű károsodása a már korábban is említett toronyban voltak megfigyelhetők (9. kép).

9. kép: A legnagyobb mértékben károsodott toronyrész.

Ettől a területtől távolodva az égésnyomok mélysége és kiterjedése egyre kisebb mértékű volt. A károsultak részére tűzjelzést adó szomszéd (az eljárás során tanúként hallgattam meg) arról számolt be, hogy a házától látható a károsodott tető egy része. A tűz előtti percekben az udvarán tartózkodott, és füstképződést figyelt meg a toronynál. Telefonon azonnal riasztotta a lakókat, akik kimenekültek az utcára, és visszatekintve a tető irányába, szintén az előbb megjelölt részen már lángokat láttak. Az ismertetett tények alapján a tűz keletkezési helyét ezen a részen, tehát a tetőtéri toronynál kellett megkeresni.

10. kép: A toronyszoba mennyezete.

A torony alatt lévő lakószobában tűz nem volt. A szoba födémszerkezete fából készült, amelynek a szoba felőli oldalán nem voltak égésnyomok. A födém és a gipszkarton között lévő 20 cm-es vakpadlásban vezették el műanyag védőcsőben a helyiségben található mennyezeti világítótestekelektromos betápláló vezetékeit (10. kép). Sem a vezetékeken, sem a lámpatesteken nem voltak műszaki meghibásodásra utaló nyomok (11. kép). A szobába belépve, a balra lévő falsíkon helyezték el a klímaberendezés beltéri egységét, amelyen szintén nem voltak műszaki meghibásodásra utaló elváltozások (12. kép). A fent leírtak alapján a károsult megpróbálta a világítást felkapcsolni, azonban az nem működött.

11. kép: Az elektromos berendezések sértetlenek.

12. kép: A sértetlen klímaberendezés.

Furcsa kettősség állt elő: az elektromos szerelvényeken, berendezéseken nem lehetett azonosítani hibahelyet, viszont volt egy körülmény, amely a villamos rendszer meghibásodására utalt. A felsorolt tények alapján az elektromos energiát nem, de az épített elektromos hálózat meghibásodására visszavezethető tűzkeletkezési okot kizártam. Ezzel együtt szintén kizárható volt, hogy a tűz a lakótérben keletkezett és terjedt tovább a tetőszerkezetre.

Szintén a személyek meghallgatásából szereztem tudomást arról, hogy a tűzesetet megelőzően vihar volt a lakóterületükön. Többen is beszámoltak róla, hogy erős szél, zivatar és számtalan villám kísérte az égiháborút. A füstölést elsőként észlelő tanú is ezért nem tudott aludni, és állt ki a háza előtti teraszra. Meghallgatása során arról is beszámolt, hogy a leégett tető irányában is több villámcsapást látott, kb. hajnali 1 óra 30 perc körül. Egy-két perc elteltével a sorozatos villámok fényében észlelte a füstöt. Szintén említettem már, hogy a károsult, aki otthonában aludt, egy hangos csattanásra ébredt, elmondása szerint hajnali fél kettő magasságában. Ezek alapján már feltételezni lehetett, hogy a tűz oka villámcsapás. Egy tárgyilagos, tényszerű vizsgálat megállapításaihoz azonban nem elégséges csak a személyek emlékeire támaszkodni. A bizonyítottság alátámasztásához információt kértem az Országos Meteorológiai szolgálattól. Megerősítették, hogy heves zivatarokkal és villámlásokkal kísért viharzóna vonult át a tűzeset által érintett területen és időpontban. Szűkült a kör, de nekem még nem eléggé. Az rendben van, hogy a toronyba villám csapott, de hol vannak a közvetlen nyomai? Mindannyian tudjuk, hogy ennek az iszonyatos erejű természeti energiának romboló hatása is van. Hol volt a becsapási pont?A tulajdonosok arról tájékoztattak, hogy a torony tetején egy fémből készült csúcsdísz volt elhelyezve. Újabb helyszíni szemle következett, amely ebben az esetben célzottan egy tárgynak, a csúcsdísznek a felkutatására irányult. Persze az a lehetőség is fennállt, hogy nem fogjuk megtalálni. Akár meg is semmisülhetett, de a tűzoltás és az utómunkálatok során is elkeveredhetett. Meg kellett kísérelni a felkutatását, hiszen ami korábban a tető csúcsa volt, az a tűzvizsgálatra is feltette volna a koronát. Az erőfeszítéseinket siker koronázta, több órai, égett törmelék átforgatását, lapátolását követően a kezünkbe foghattuk a csúcsdíszt (13. és 14. kép).

13. és 14. kép: A csúcsdísz.

A díszt bemutattuk a károsultaknak, akik felismerték és azonosították, miszerint az valóban az ő házukon volt a tűz előtti időszakban. A dísz legfelső, gömb alakú részén egy kör keresztmetszetű nyílás keletkezett, a szélei pedig megolvadtak (15. és 16. kép).

15. kép: A csúcsdísz teteje. A piros vonallal határolt területen látható a fém színelváltozása is.

16. kép: A csúcsdísz teteje. A piros vonallal határolt területen látható a fém színelváltozása is.

Az alsó részén lévő fémlemezek, amelyekkel a tető faszerkezetéhez kapcsolódott, szétnyíltak (17. kép). Ez az állapot a villám romboló hatásának az eredményeként jött létre. Mindezek után a bizonyítási eljárás teljessé vált. Kijelenthető, hogy a tűz keletkezésének oka közvetlen villámcsapás volt.

17. kép: A dísz rögzítési pontja egy darab elszenesedett szarufával.

A lakóház nem rendelkezett villámhárítóval, azonban a település egyik magaslati pontjára épült, a tetőszerkezetének egyik része csúcsos, égbetörő kialakítású volt, amelyen még egy fémtárgyat is elhelyeztek. Az emberi oldalról minden készen állt a villám fogadására, csak idő kérdése volt, hogy ezen a területen mikor lesznek együtt azok a természeti törvényszerűségek, amelyek elindítják a csúcs felé az „Égi csapást”. A villámhárító működési elvét a kiemelkedő tehetségű polihisztor, Benjamin Franklin találta fel 1749-ben Amerikában. Itt szeretném meg-jegyezni, hogy egyes kutatók véleménye szerint 1754-ben az Európában élő és tevékenykedő Prokop Divis szintén megoldást kínált a villám biztonságos levezetésére Franklintól függetlenül.

A csúcsdísz szintén fémből készült rögzítőlemezeit közvetlenül a szarufákhoz rögzítették csavaros kötéssel. Az éghető anyaggal való közvetlen és szoros kapcsolat megteremtette annak a feltételét, hogy a villám, mint iniciáló hatás tüzet okozzon a tetőszerkezetben. A felcsapó lángok rövid időn belül több irányba is szétterjedtek a héjazat alatt. A zsindely- héjalat nagyon szép és mutatós, számtalan színben és formában kapható. Alkalmazásával viszonylag könnyen követhető még a bonyolult, összetett tetőszerkezet is. Tűz esetén viszont rendkívül nagy kihívást jelent a szendvicsszerkezetből adódóan. A rétegek többsége (zsindely, kátránypapír, deszka, OSB-lap, lécezés, tetőfólia, szarufa) alacsony hőmérsékleten meggyulladó és megfelelő körülmények esetén gyors tűzterjedést biztosító építőanyag. A megfelelő hőszigetelés érdekében biztosítani kell, hogy a tető ki tudjon szellőzni, nyári kánikula esetén a hő ne akkumulálódjon a rétegekben. Megfelelő, a beépített anyagok gyulladási hőmérsékletét elérő gyújtóforrás esetén minden feltétel adott a tűz kialakulásához és terjedéséhez, hiszen az éghető rendszer és az oxigén is jelen van. Ráadásul a külső héjalat és a belső burkolat között úgy tud továbbterjedni a tűz, hogy a lángok nem láthatók mindaddig, amíg valahol át nem égetik a felettük vagy alattuk lévő anyagokat. Ezek az átégések a tető méretétől függően akár több tíz méterre is lehetnek a kiindulási ponttól. Az oltás során a tűzoltóknak olyan részeken is meg kell bontaniuk a tetőt, ahol nem is látható tűz, hogy az oltóanyagot, amely elsősorban víz, be-, illetve eljutassák a szendvicsszerkezet égő részeihez. Egy-egy átégési pont az égéshez elengedhetetlenül szükséges oxigént is biztosítja, így a terjedés is felgyorsul.

18. kép: Az elektromos töltések eloszlása zivatarfelhőben.

Az eddig ismertetett körülmények a károsult család esetében oda vezettek, hogy az otthonuk tetejének kb. 50%-a teljes keresztmetszetében megsemmisült. A szükséges és elengedhetetlen bontási munkálatokból és a felhasznált nagy mennyiségű oltóvízből adódóan a teljes tető olyan mértékben károsodott, hogy a visszabontást követően újra kellett építeni. A beázások következtében a falak és a bútorok átáztak.

Az épületben alvó háromtagú családot szerencsére idejében riasztotta a szomszéd, ezért a legnagyobb tragédia nem következett be. A szerencsétlenség nem következett volna be, illetve a kockázat jelentős mértékben csökkenthető lett volna a házra tervezett és méretezett villámhárító rendszer alkalmazásával. A tűzbiztonságot tovább növeli, ha nem, vagy nehezen éghető anyagok kerülnek beépítésre, az éghetőket pedig égéskésleltető anyagokkal bevonják, illetve impregnálják.

Felhasznált irodalom

A tűzvizsgálat alapjai (Bartha Iván, Fentor László, Fővárosi Tűzoltóparancsnokság, 2006.);
A tűzvizsgálat taktikája (Nagy László Zoltán, Fővárosi Tűzoltóparancsnokság, 2010.).
Wikipédia, a szabad enciklopédia; Környe időjárása

BalesetTűzvédelemTűzveszélyTűzvizsgálatVillámvédelem