Létesítés és felülvizsgálat
2012/3. lapszám | netadmin | 12 089 |
Figylem! Ez a cikk 13 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Az alábbi rövid publikációban kísérletet teszünk a lapzárta időpontjában érvényes, 2012. február 20-án aktuális, a villámvédelmi létesítéssel és felülvizsgálattal kapcsolatos szabályozási helyzet áttekintésére. Tekintettel arra, hogy a közeljövőben lényeges döntések várhatók, jelen írással a közelmúltban feltorlódott problémákra kívánjuk fókuszálni a figyelmet, majd a következő lapszámban reményeink szerint már a szakemberek széles rétegét érintő végleges változásokról számolhatunk be. ■ Előzmények Tekintsük át vázlatosan az elmúlt időszak legfontosabb mérföldköveit! ■ 2006: az MSZ EN 62305: 2006 megjelenése angol nyelven. ■ 2009: a magyar nyelvű változat kiadása. ■ 2011: az MSZ EN 62305: 2011 (második, módosított kiadás, angol nyelvű) megjelenése. ■ 2011. IX. 6.: az új OTSZ (28/2011. IX./BM-rendelet) megjelenése. ■ 2011. X. 6.: az új OTSZ hatályba lép. ■ Milyen fontos következményekkel járt a fenti eseménysorozat? A válasz a következőképpen fogalmazható meg. a. Az OTSZ elfogadja „norma szerinti”-nek a villámvédelmet, ha az megfelel a „vonatkozó” műszaki követelményeknek. (Fontos kiemelni, hogy ez 2014-ig az MSZ EN 62305 első és második kiadását jelenti: a két kiadás 3 évig egyidejűleg érvényes!) b. Az OTSZ előírta az akkreditált tanfolyami vizsga letételét a norma szerinti (az MSZ EN 62305 szerinti) létesítéseknél és felülvizsgálatoknál.
Jelentős lépés volt az, hogy az erre feljogosított Elektrotechnikai Tagozatban az akkreditációs rendszer kidolgozása és a Magyar Elektrotechnikai Egyesülettel, illetve az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal történő egyeztetése 2011 szeptemberében megkezdődött. Mivel de jure ekkor sem a rendeletben előírt akkreditációval rendelkező tanfolyam, sem vizsgalehetőség nem állt rendelkezésre, ennek az átmeneti nehézségnek az áthidalására az MMK Elektrotechnikai Tagozat elnöksége – az MMK alelnökeivel folytatott megbeszélés után, szeptember 22-én – a kiadandó közleményben az alábbi intézkedést írta le.
„Az Elektrotechnikai Tagozat elnöksége úgy döntött (a MEE és az OKF egyetértésével), hogy ideiglenesen, átmeneti időre az akkreditált vizsgák, illetve tanfolyamok beindulásáig elfogadja az MEE, az MMK Elektrotechnikai Tagozat és az OKF együttműködése nyomán 2009-ben elindított, 5 elemből álló „Villámvédelem 2009” tanfolyamrendszert és vizsgáját a jogszabályban előírt vizsgaként.”
A Magyar Mérnöki Kamara ügyvezető elnöke azonban, felülírva ezt a megállapodást – s egyben a kérdéskör kezelését az Elektrotechnikai Tagozattól elvonva, azt kamarai szintre helyezve –, az új közleményben (szeptember 27.) az alábbi szöveget kívánta közzétenni. „A Magyar Mérnöki Kamara elnökségi határozattal fogja a kérdést rendezni, az akkreditált tanfolyamok és a vizsgáztatás beindításáig a kérelmező tervezők részére a vizsgakötelezettség teljesítésének 2012. április 30-ig történő előírása mellett a tervezési tevékenységet lehetővé teszi.
A korábban szervezett, az MSZ-EN 62305 szabványra vonatkozó tanfolyamok vizsgáinak és a folyamatban levő tanfolya-mok elismerésével kapcsolatban később adunk tájékoztatást.” [Hozzá kell tenni azt is, hogy ezt az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság nem tekintette jogszabálykövető megoldásnak. F. I.]
Ezt követően, december 7-én a Magyar Mérnöki Kamara honlapján a következő információ jelent meg. „A Magyar Mérnöki Kamara elkészítette – az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 28/2011. (IX. 6.) BM-rendelet (OTSZ) 225. § (2) bekezdésében szabályozott – a „Villámvédelmi berendezések tervezése” című tanfolyam és záróvizsga akkreditációjának szabályzatát. A Magyar Mérnöki Kamara a vizsgajelentkezés lehetőségét még a 2011. évben meghirdeti a vizsgakérdések közzétételével egyidejűleg. A vizsgáztatás 2012 januárjában megkezdődik.
Akik az MSZ EN 62305 szabvány anyagából rendezett tanfolyamon részt vettek, és sikeres vizsgát tettek, azok számára az akkreditált vizsgára való jelentkezést a Kamara csökkentett, 5000 Ft-os vizsgadíj befizetése ellenében elfogadja. Budapest, 2011. december 7.” 2011 novemberében az MMK, az OKF és az MEE között megállapodás született arról, hogy az OTSZ szövegében bizonyos korrekciók várhatók 2012. első felében, s ezek között szerepelnek majd a különböző villámvédelmi jogosultságok is, illetve a felülvizsgálók ügye átkerül az MEE-hez.
■ Válaszok előtt
Amint a fenti összefoglalóból is kitűnik, a villámvédelmi létesítéssel és felülvizsgálattal kapcsolatos szabályozási helyzet korántsem tekinthető egyértelműnek.
A jelenlegi helyzet tehát a következő.
1. Az akkreditációs szabályzat módosításán a Magyar Mérnöki Kamara jelenleg ismét dolgozik, s ebből adódóan a kamarai tájékoztatás szerint még nincs e publikáció leadásának időpontjában akkreditált tanfolyam, illetve vizsga. A végleges változat várhatóan márciusra születik meg.
2. Az első (jelenleg az akkreditáltságot még nélkülöző) vizsga időpontját az MMK március közepére hirdeti meg.
3. A vizsgakérdések felkerültek a Kamara hon-lapjára.
4. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságnál folyamatban van a korábbi vizsgák elfogadásának ügye, melyet az Elektrotechnikai Tagozat és az MEE kezdeményezett: vélhetőleg 1-2 héten belül döntés születik a kérdésben.
5. Jelenleg tehát a norma szerinti villámvédelem területén NINCS megalapozott, elfogadott jogosultsággal bíró villámvédelmi tervező, műszaki ellenőr, műszaki vezető. (A felülvizsgálói területen az OKF döntéséig az OKJ-s második modul vizsgája biztosít lehetőséget.)
szemelvények az új OTSZ-ből 225. § Az e jogszabály szerinti villámvédelmi berendezés tervezésére csak a Magyar Mérnöki Kamara tervezői névjegyzékében szereplő, a villámvédelem területén kiemelkedően gyakorlott villamos tervező jogosult. Kiemelkedően gyakorlott az a tervező, aki az érvényes vonatkozó műszaki követelményen alapuló, a Magyar Elektrotechnikai Egyesülettel (MEE) és az OKF-fel egyeztetett, a Magyar Mérnöki Kamara Elektrotechnikai Tagozata által (MMK) akkreditált villámvédelmi létesítési tanfolyam záróvizsgáját eredményesen letette. (3) A kivitelezésért felelős műszaki vezetőnek, műszaki ellenőrnek szintén rendelkeznie kell a (2) bekezdés szerinti érvényes záróvizsgával. 226. § Az e jogszabály szerint létesített villámvédelmi berendezés esetében a felülvizsgálatok vezetésére és abban érdemi munka folytatására csak olyan személy jogosult, aki a jogszabályban meghatározott „villámvédelem időszakos felülvizsgálója” szakképesítéssel rendelkezik, és a vonatkozó műszaki követelmények anyagából az MEE-vel és az OKF-fel egyeztetett, MMK-nál akkreditált villámvédelmi tanfolyami képzésben részesült, és eredményes vizsgát tett, vagy a vonatkozó műszaki követelményt tananyagi szinten oktató OKJ-s képzésben részesült. (4) Részleges vagy rendkívüli felülvizsgálat végzésére jogosult az MMK névjegyzékében szereplő villamosmérnöki végzettségű, a villámvédelem területén „kiemelkedően gyakorlott” szakértő is. |