Intelligens irodák
2010/11. lapszám | Giba Gergely | 4486 |
Figylem! Ez a cikk 14 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Cikksorozatunk előző részében megismerkedhettünk a KNX rendszerrel felvértezett konferencia-termekkel, amelyek komplexitása és kezelésének egyszerűsége végtelenül kényelmessé tette számunkra például az előadások lebonyolítását. Ezen felbuzdulva most ...
Cikksorozatunk előző részében megismerkedhettünk a KNX rendszerrel felvértezett konferencia-termekkel, amelyek komplexitása és kezelésének egyszerűsége végtelenül kényelmessé tette számunkra például az előadások lebonyolítását. Ezen felbuzdulva most „betekintünk” a hotel mellett található irodaházba is, amely vállalkozói inkubátorként számos magas színvonalú irodahelyiséget és szolgáltatást kínál számunkra, no és természetesen, ami most már egyáltalán nem mellékes, mindezt a KNX rendszer támogatásával.
Helyezkedjünk bele egy képzeletbeli helyzetbe! Az irodaházba érkezve végighallgattuk a „sales”-es kolléga kedves és megnyerő monológját, de a korábbi benyomások hatására, önmagunkat „szakértőkké” avanzsálva, már türelmetlenül kértük a műszaki igazgatóval való konzultáció lehetőségét. Azt gondoltuk, hogy szigorú elvárásokat támasztva megingathatjuk a KNX rendszerről elterjedt illúziókat, miszerint az megbízható, gazdaságos, rugalmas. A rendszer kényelmi funkcióiról már meggyőződhettünk, de mi a helyzet a gazdaságossággal? Amíg a pihenésünket töltöttük, nem foglalkoztunk ezzel a kérdéssel, de ha üzletről van szó, akkor ez a kérdés igencsak előtérbe kerül! Kérésünkre elmondták, hogy az irodaház épületfelügyeleti rendszerét teljes egészében a KNX szolgálja ki. Az építtető a KNX rendszer mellett döntött flexibilis alkalmazási és bővítési lehetőségei, valamint csekély kábelezési igénye miatt. Az új bérlő igényeihez történő illeszkedés egyszerű módosításokkal mindig biztosítható.
A teljes KNX épületgépészeti automatizálást egy szerver végzi, amely összeköttetésben áll a cég másik irodaházának központi épületfelügyeleti rendszerével is. Az épületet karbantartó team így racionálisan tudja ellenőrizni és változtatni az alábbi funkciókat: időzített kapcsolások, riasztások, aktuális értékek és határértékek, energiafogyasztás, illetve az árnyékolás és a világítás helyzete.
Fontos visszajelzések érkeznek a biztosítékokról, felvonókról, füstérzékelőkről és földzárlat-megszakítókról, amelyek egy riasztáskezelő rendszerbe vannak összefogva, amely az összes fontos adatot azonnal közli az illetékes munkatárssal. A nagyterű irodákban és a teljes épületkomplexumban a KNX segítségével megvalósított zónás világítást fényérzékelők illesztik a nappali fényhez, és ezt mozgásérzékelők vagy időkapcsolók vezérlik. Vészhelyzet vagy evakuálás esetén ezek az automatikus funkciók azonban felülbírálhatók, és a menekülő utak azonnal erős megvilágítást kapnak. A konferencia-, ülés- és oktatótermekben a szellőztetést időre programozottan vezérlik, és a helyi KNX kezelőfelületek segítségével az előírt hőmérsékletet az előadó módosíthatja. Az épület saját időjárásjelző állomása a KNX-en keresztül szolgáltatja az adatokat a napsugárzásról, szélről és esőről.
A külső zsaluzat árnyékolásra szolgál, és meleg napokon kellemes belső hőmérsékletről gondoskodik. A napfényrolók ezen kívül esztétikai értékkel is rendelkeznek: harmonikus színei a klasszikus homlokzatnak új fényt kölcsönözhetnek. Az épület belsejében a lamellás függönyöket külön-külön lehet sötétíteni, s így a mindenkori fényviszonyokhoz és igényekhez illeszteni, amiket a KNX esténként ismét a kiinduló pozícióba állít vissza. Az ülés- és konferenciatermekben egyedi KNX világítási képek gondoskodnak a különböző tevékenységek számára az egyedi igényekhez illesztett megvilágításról és a szükséges fényviszonyokról. A világítóudvarban gyűlések, filmbemutatók és más rendezvények zajlanak. A KNX távvezérlő segítségével a szónokok és felszólalók gyorsan és egyszerűen tudják változtatni a mesterséges megvilágítást, illetve a kívülről bejövő fényt azért, hogy saját maguk és a közönség számára optimális feltételeket teremthessenek.
A világítás, árnyékolás, fűtés és szellőztetés igény szerinti vezérlése lehetővé teszi, hogy az épületet nagyobb energiahatékonysággal üzemeltethessék és a költségeket erőteljesen csökkenthessék. Az átjárók világítása éjszaka és hétvégeken 10%-ra van visszavéve. Az épület építészeti értéke így kívülről szemlélve jól érvényesül, az energiafogyasztás csökkenése mérsékli a költségeket és meghosszabbítja a fényforrások élettartamát. A KNX-szel megvalósított automatikus fűtés, hűtés, szellőztetés, vezérlés és szabályozás ezen túlmenően is csökkenti az elektromos és fosszilis energiafelhasználást. De feszegessük még egy kicsit a fent említett méréseket, adatgyűjtést és azok feldolgozásának lehetőségét!
A KNX lehetőséget ad arra is, hogy elektronikusan kezelje és rögzítse a fogyasztási adatokat, majd továbbítsa azokat a nyilvántartó és számlázó szoftverek felé. A KNX-gyártók termékeinek sokrétűsége teszi mindezt lehetővé. Az elektromos fogyasztásmérők, hőmennyiségmérők, szintállásfigyelők, vízórák elektronikus adatrögzítésének alkalmazásával, valamint feszültség- kimaradás esetén az adatok megőrzésével egy megbízható, biztonságos rendszert kapunk. A mérőkészülékek KNX buszrendszerre kapcsolása, valamint az IP-kapcsolat lehetővé teszi az adatok kijelzését és feldolgozását az érintőpanelen. A vizualizálás során a tárolt és aktuális adatok minden egyes mérőhelyről lekérdezhetők. Az adatok előkészítése és egy gombnyomással excel formátumba exportálása a vizualizálóról lehetővé teszi a további feldolgozást a piacon kapható legkülönbözőbb elszámoló és számlázó programokban is. Az egész világon szabványosított rendszer került felhasználásra, hogy a különböző energiahordozók fogyasztását elektronikusan rögzítse, az adatokat további feldolgozásra előkészítse és rendelkezésre bocsássa.
Az ügyfél gombnyomással azonnali áttekintést kap saját fogyasztási adatairól, gyorsabban felismerheti a szabálytalanságokat, időt, pénzt és energiát takarítva meg ezzel. Aligha lehet ennek jelentőségét napjainkban túlbecsülni. Nos, konklúzióként arra juthattunk, hogy a KNX valóban egy jövőbe mutató technológia, és a legapróbb részletekig kielégíthet szinte bármilyen elképzelést. Mégis, mivel ezek a rendszerek ilyen széles spektrumú megoldásokat kínálnak, a leghatékonyabban akkor tudjuk alkalmazni ezeket, ha komplex megoldásokban gondolkodunk. Ennek a szabványnak pontosan az a lényege, vagyis célja, hogy az alapvetően különálló rendszereket egy közös rendszerbe integrálja, és ezek egy közös nyelven és csatornán keresztül képesek legyenek egymással kommunikálni.
Ennek köszönhetően nagyobb rugalmasságot, hatékony energiafelhasználást és biztonságos, valamint kontrollálható üzemeltetést valósíthatunk meg. Ez nem azt jelenti, hogy a KNX-et modulárisan ne lehetne alkalmazni: bizonyítja ezt a számtalan automatikus funkció és világítási kép, amelyeknek hatalmas hasznát vettük a kényelem és az egyszerű kezelhetőség terén. Inkább azt jelenti, hogy ha a technológiák fejlődésével párhuzamosan nem változtatunk a régi beidegződéseinken, és továbbra is úgynevezett „szigetmegoldásokat” alkalmazunk, akkor soha nem leszünk képesek elérni a maximális energiahatékonyságot, amelyben ugyanúgy, mint bármilyen más rendszer, a KNX sem lesz képes segítséget nyújtani.
A komplexitás jegyében, egy irodaház esetén is ma már elengedhetetlen az épületfelügyeleti rendszerbe integrált intelligens beléptető rendszer, amely a szokásos beléptetésen túl rendkívül hasznos információkkal és adatokkal látja el az üzemeltetést végző automatikákat. Emellett rendkívül hatékonyan alkalmazható a munkaidő regisztrálására, valamint a jogosultság-függő beléptetésnek köszönhetően nagymértékben hozzájárul a biztonsági és vagyonvédelmi elvárásokhoz.
A ma épülő és üzemelő irodaházak esetén nagyon fontos tényező a már fent említett flexibilitás kérdése, ugyanis akkora a versengés ezek között a szolgáltatók, bérbeadók között, hogy csupán a szolgáltatások számával és a bérleti díjak végtelenségig történő csökkentésével nem képesek több bérlőt magukhoz csábítani. Éppen ezért hatalmas előnyhöz jutnak azok az irodaházak, amelyek rövid időn belül és teljesen a bérlő igényeihez tudják formálni az irodák elrendezését, amelynek sok esetben határt szabnak a hagyományos módon kialakított villamos rendszerek. A KNX-nek köszönhetően már ez is egy könnyen vehető akadály, mivel a változtatások nagy részét csupán egy átprogramozással vagy minimális újrakábelezéssel megvalósíthatjuk, így könnyedén lépést tarthatunk a bérlők egyre növekvő fluktuációjával.