Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Eszközeink

Kábelsaruk besorolása A és B terhelési csoportba

2003/10. lapszám | Rajnoha László |  7200 |

Figylem! Ez a cikk 22 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Kábelsaruk besorolása A és B terhelési csoportba

A sajtolt vezetékkötések mintegy 15 évvel ezelőtti elterjedésekor még nem volt érvényben az a szabvány, amely a kábelsaruk méretét és vizsgálatát előírta. A kábelsaruk vizsgálatának alapelve, hogy a kötés nem lehet rosszabb vezetőképességű, mint maga a folytonos vezető.

A sajtolt kötést utólag az építés helyszínén villamos szempontból már nem lehet ellenőrizni, ezért olyan sajtolási technológiát kell alkalmazni, amely garantáltan biztos és tartósan jó kötést eredményez. A kábelsarut mindig a vezető anyagához, és a vezető keresztmetszeti profiljához kell megválasztani. A gyakorlatban használt kábelsaruk anyaga: fényes-réz, ónozott-réz vagy alumínium. Valamennyi anyagú kábelsarun végzett alapvizsgálat: a kötésen mérhető feszültségesés és a vezeték kihúzási szilárdsága a sajtolt kötőelemből. A vezetékkötés kritikus igénybevételét a kötőelem melegedése jelenti. Az állandó melegedés és lehűlés állandó tágulást és összehúzódást jelent. Az a sajtolt kötés, amely a vezetékkel együtt képes tágulni és összehúzódni, annak átmeneti ellenállása egy beállási idő után nem változik.

Vezetőérprofil  Szabványos jelölési mód  
  MSZ DIN/VDE
Körszelvényű tömör ek RE
Körszelvényű sodrat tk RM
Körszelvényű tömörített sodrat tkt RM/V
Szektorszelvényű tömör ec SE
Szektorszelvényű sodrat tc SM

1. táblázat: jelenleg forgalomban lévő kábelérszerkezetek és ezek jelölései. A hajszálsodrat jelölése „F”, de ezt a kábelkatalógusok nem tartalmazzák.

Az MSZ-IEC 1238 szabvány írja elő a sajtolt kábelsaruk vizsgálatát és ennek alapján történő minősítésüket. A szabvány szerint a kábelsarukat „A” vagy „B” terhelési csoportba kell sorolni, aszerint, hogy csak üzemi melegedésre, vagy üzemi és zárlati melegedésre is vizsgálják a sarut. (A terhelő áramot a vizsgálathoz úgy választják meg, hogy a termikus igénybevétel a sarut 100-120 °C-ra, az 1 sec időtartamú zárlati áram 250-270 °C-ra melegítse fel, majd ezután lehűlt állapotban végzik el az átmeneti ellenállás mérést. A kezdeti és állandósult állapot közötti eltérés a referenciaelemhez képest 1,5% lehet!)

A kereskedelemben kapható kábelsaruk konstrukciója (mérete) ezen vizsgálatoknak megfelel. A kábelsaruk megválasztása során a villanyszerelőnek azt kell vizsgálnia, hogy a vezetékkötésen várható-e kb. 2-5 sec-ig tartó nagy zárlati áram (pl. ipari üzem, áramszolgáltatói csatlakozás), mert ez esetben csak „A” terhelési csoportú kábelsarut szabad alkalmazni. Természetesen az „A” terhelési csoportú kábelsaru általánosan is használható pl. elosztóberendezésben, készülékbekötéshez stb.

A kereskedelmi megnevezés „B” terhelési csoportnál „NORMÁL”, „A” terhelési csoportnál „DIN” kábelsaru. A NORMÁL kábelsaru átmérője kisebb, a sajtolóhüvely hossza rövidebb, a DIN kábelsarué nagyobb, a sajtolóhüvely hosszabb. Ebből adódóan a NORMÁL kábelsarun kevesebb sajtolási lenyomat (kevesebb érintkező felület) alakítható ki. A kétfajta kábelsaruhoz kétfajta sajtolóbélyeg szükséges. A kábelsarun található jelölésnek és a sajtolási lenyomaton lévő jelölésnek azonosnak kell lennie. Pl. NORMÁL kábelsaruk esetében a jelölés 25, 35, 50, 70, 95, 120 stb, vagy BA, BC, BE, BH, BK, CA stb; DIN kábelsaruk esetében a jelölés egy bélyegazonosító szám: Pl. 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22;

Egy tömör vezető átmérője minden esetben kisebb, mint az azonos keresztmetszetű sodrat átmérője. Egy tömörített sodrat átmérője kisebb, mint a sodraté. A jó kötés elkészítéséhez az átmérők közötti eltérést kitöltő hüvellyel kell kompenzálni. Többerű kábelek kábelerei 90° vagy 120° szektorprofilúak. Kábelsarut csak a kábelér körösítése után lehet elhelyezni. Sodratok körösítéséhez megfelelő szektor-hüvelyek is kaphatók. Egyre gyakrabban jelentkező igény a lakóépületek alumínium felszálló fővezetékeinek toldása rézvezetővel (pl. házi főelosztó cseréje miatt).

Ehhez alkalmazható alumínium-réz toldóhüvely további 20-50 évre megoldja a vezetékcsere gondját. Javasolt megoldás pl. 50Al/35 Cu vagy 25Al/16 Cu összekötő alkalmazása. A villanyszerelő csak akkor aludhat nyugodtan, ha tudja, hogy az általa készített sajtolt kötés megfelelő áramvezetést fog biztosítani, a kötés hibájából nem lesz túlmelegedés, vagy tűz. A kötés nem lehet a „gyenge láncszem”.

Akik rendszeresen végeznek áramszolgáltatói vagy ipari hálózatokon erősáramú kábelszerelést, javasoljuk, vegyenek részt az EMOSZ vagy MEE által szervezett kábelszerelő tanfolyamon! A kábelszereléshez szükséges szerszámok, kábelsaruk, toldóhüvelyek a szakcégeknél beszerezhetők.

Villanyszerelés

Kapcsolódó