Gondolatok a CCTV kamerák típusairól és tulajdonságaikról II.
2008/11. lapszám | Szentandrási-Szabó Attila | 5731 |
Figylem! Ez a cikk 17 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
A kamerákat forma és funkcionalitás szerint is csoportosíthatjuk. Legtöbb esetben a kamerák funkciója határozza meg azok formavilágát, és ez időnként még a technikai tulajdonságaikra is kihatással van. Manapság már szinte mindegyik kamera típus készü...
A kamerákat forma és funkcionalitás szerint is csoportosíthatjuk. Legtöbb esetben a kamerák funkciója határozza meg azok formavilágát, és ez időnként még a technikai tulajdonságaikra is kihatással van. Manapság már szinte mindegyik kamera típus készül fekete-fehér és színes kivitelben is, bár a monokrómok napjainkra már háttérbe szorultak. A legáltalánosabban elterjedt kamera típusok a következők.
Dome (dóm) kamerák.
A Dome kamerák a nevüket félgömb külalakjukról kapták. Általában egyszerűbb elektronikájú, objektívvel szerelt panelkamerával együtt kerülnek forgalomba. Objektívjük rendszerint egyszerű, fix íriszes és fix fókusztávolságú panelkamera objektív, de találkozhatunk variófókuszos, és autoíriszes objektívvel szerelt változatokkal is. Nagyobb tudású dóm kamerák rendelkezhetnek szolgáltatásaikat finomhangoló beállítási lehetőséggel, esetleg OSD menüvel, inframegvilágítóval, Day&Night (éjjel-nappali) tulajdonsággal, sőt létezik vandálbiztos, illetve kültéri kivitel is. Alkalmazásuk leginkább az állandó megvilágítású belső terekben (ügyfélterek, szállodák stb.) javasolt, ahol fontosak az esztétikai szempontok. Általában mennyezetre, valamint álmennyezetre helyezhetőek.
Panelkamerák
A legegyszerűbb alkalmazásokhoz javasolt változatok, amelyek objektívvel (akár az elrejthetőség miatt pinhole-os, azaz tűhegy optikával) tokozással, vagy anélkül, csupasz NYÁK (nyomtatott áramkör) lapként kerülnek forgalomba. A panelkamerák és azok a kamerák, melyeknek ezek az alapjai, általában 12 V DC tápellátásúak.
Rejtett kamerák
A legtöbb esetben alapjuk egy panelkamera, csakúgy, mint a dóm kameráknál. Készülnek PIR (passzív infra) mozgásérzékelő, esetleg füstérzékelő tokozatban, hogy elrejtve titkos felvételek készítésére is alkalmasak legyenek. Mennyezetre vagy oldalfalra közvetlenül felszerelhetőek.
Csőkamerák
Jellegzetes cső alakjuk adta nevüket ezeknek a készülékeknek, amelyeket szintén csak a legegyszerűbb alkalmazásoknál használnak. Alapjuk egy panelkamera, de más geometriai kialakítással, és létezik belőlük kültéri kivitelű változat is. A csőkamerák tápellátási igénye csakúgy, mint a panelkameráké 12 V DC. A felszerelésükhöz szükséges minikonzolt általában tartalmazzák.
Inframegvilágítós kamerák
Jelenleg ez az egyik legközkedveltebb típus, főleg a magánszférába tartozó végfelhasználók számára. Nevüket a beépített infravetőikről kapták, alapjuk szintén valamilyen panel vagy csőkamera. Általában egyszerűbb elektronikával rendelkeznek, objektívvel szereltek, többségükben panelkamerára épülnek. Objektívjük általában egyszerű fix íriszes és fókusztávolságú panelkamera objektív, de léteznek variófókuszos és autoíriszes objektívvel szerelt változatok is. Leginkább szoftveresek, de rendelkezésre állnak mechanikus Day&Night tulajdonságú változatok is belőlük. Beltéren is használhatók, de kifejezetten kültérre tervezett kivitelben készülnek, s általában rögzítő konzollal együtt kerülnek forgalomba. A különböző típusoktól függően pár métertől akár 20-40 méterig is elvilágító infrareflektorral rendelkezhetnek.
Boksz kamerák
A legszélesebb körben elterjedt és a legtöbb beállítási funkcióval és szolgáltatással rendelkező kamerák, melyek széles választékából a legmegfelelőbbet kiválasztva, azok finomhangolása után szinte minden alkalmazáshoz megfelelnek. Nevüket a téglatest alakú dobozos kivitelükről kapták. Kültérre csak megfelelő védőburkolattal (kameraházzal, tartóval és fűtéssel) helyezhetők el. Rendelkezhetnek a kapcsolóik és forgókapcsolóik helyett OSD menüvel is, hogy a szolgáltatások egyszerűbben legyenek elérhetők. Rendszerint objektív nélkül kerülnek forgalomba, hogy a rendszer telepítője választhassa ki az adott körülménynek és feladatnak leginkább megfelelőt. Léteznek éjjel-nappali üzemű típusok is, melyekből az egyszerűbb szoftveres és a technikailag lényegesen fejlettebb mechanikus típusok is megvásárolhatók. Felszerelésükhöz még beltéren is külön konzol, tartó szükséges. Felhelyezésük komoly figyelmet igényel, mivel alapelv, hogy segédeszköz nélkül ne legyenek elérhetők. Beltéren ne legyenek magasabban, mint 2,8 m, viszont kültéren sem szerencsés 3,2 m-es szerelési magasság fölé helyezni. Tápellátásukat tekintve akár 230 V AC, valamint 12 V DC és/vagy 24 V AC kivitelben készülnek.
Speed Dome kamerák
Ezek a kamerák a kézi filmfelvevők (camcorder) fejlesztésének melléktermékei, az alapjuk a modulkamera, amely félgömb, gömb házba szerelt és vezérléssel gyorsan forgatható (körkörösen, 360°-ban), billenthető (90°-ban), valamint zoom-olható. Csak szakszerű felügyelettel és folyamatos kezeléssel valósítják meg a hozzájuk fűzött elvárásokat, de megfelelő odafigyeléssel nagyon sok fix kamerát kiválthatnak. Elterjedésük kezdetén még léteztek fekete-fehér változatok is, de mára már csak színes típusok állnak rendelkezésre, kül-, és beltéri kivitelben is. Szerteágazó beállítási lehetőségeik miatt OSD menüvel rendelkeznek, s léteznek mechanikus Day&Night tulajdonsággal rendelkező változatok is. Rögzíthetők oldalfalra, mennyezetre vagy akár álmennyezetbe is süllyeszthetők, de a minél nagyobb (minimum 5 m) szerelési magasság az ideális. Nagy zoom átfogású objektívjüknek köszönhetően akár 200-300 méterről is felismerhetővé válnak a személyek. Tápellátásuk leginkább 12 VDC, viszont egyes gyártók a 230 V AC-s adaptert tartozékként adják hozzá.
Kompakt kamera
Általában a Speed Dome kamerák alapjául szolgáló beépített motoros zoom-os, modulkamerák. Az inframegvilágítós (objektívvel egybeszerelt) kamerákat is időnként kompakt kamerának szokták nevezni, utalva ezzel az egybeszerelt kivitelre.
PTZ kamerák
A PTZ kamerák vezérlőpultról soros vezérlőjellel (RS485) vagy közvetlen feszültséggel vezérelt kamerák gyűjtőneve. Ilyen kamerák a Speed Dome-ok, a forgózsámolyra szerelt boksz- vagy modulkamerák, és a csőkamera elnevezéssel is elterjedt, sínen futó Speed Dome kamerák (sínkamerák).
Sínkamerák (Railcam)
Egy burkolat alatti sínrendszeren oda-vissza – vezérlésre – közlekedő PTZ kamerák, amelyek alapja a Speed Dome kamera. A pályájaként kialakított sínrendszer lehet egyenes szakasz vagy valamilyen ívekben megtörő szakasz, esetleg önmagába visszazáródó kör.
IP-kamerák
Az IP-kamerák beépített Web Server segítségével számítógép hálózatra küldik a kamerák képét. A drágább, minőségi IP-kamerák alapjaként leginkább a boksz kamerákat alkalmazzák, de léteznek IP-alapú Speed Dome kamerák is.