Magyarázat a kábelek, vezetékek táblázatához
2007/6. lapszám | Nagy Gábor | 13 010 |
Figylem! Ez a cikk 17 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Az alábbiakban kísérletet teszünk az előző lapszámban közölt Áttekintő táblázat néhány fogalmának tisztázására. Amint látható, ez a táblázat több vonatkozásban is eltér a korábban közöltektől. Egyfelől hangsúlyos módon nem törekszik egy adott termék...
Fektetés
Nagyon fontos a kábelek telepítése előtt, hogy a tervezéskor figyelembe vegyük a kábelek fizikai tulajdonságait. Egy korábbi cikkben már bemutatást nyert ez a téma, amelyből kiderült, hogy milyen feltételek szükségesek egy adott kábel gazdaságos és megbízható működéséhez (pl. környezeti hőmérséklet, kémiai anyagok hatása stb.). A fektetés szempontjából kiemelten fontos számunkra, hogy kültéren, beltéren vagy közvetlenül földbe ásva helyezzük el a kábeleket, illetve az a kérdés, hogy telepítés után mozgatni szeretnénk-e azokat.
Névleges feszültség
A vezetékeket névleges feszültségi értékek alapján tervezik és gyártják. Egy kábel vagy vezeték beépítése előtt az egyik legfontosabb tényező a rendszer névleges feszültségének megállapítása. E szempont alapján egy kábel névleges feszültségét ahhoz a rendszerhez kell igazítani, ahol alkalmazni fogják. Fontos, hogy a kábel névleges feszültsége nem lehet alacsonyabb a rendszer névleges feszültségénél. A névleges feszültséget két váltóáram (U0/U) megadásával V-ban vagy kV-ban fejezzük ki. U0: egy szigetelt vezető és a föld közötti effektív érték. U: két vezető közötti csúcsérték. Például, YSLY-JZ 3x 1,5 mm2 300/500V U0 =300 V, U = 500 V.
Külső köpeny anyaga
A külső köpeny anyagát a környezet feltételeihez kell igazítani, valamint néhány esetben előírások, szabályozások figyelembevételével kell azt megválasztani. A különböző szigetelési anyagokkal egy későbbi számunkban fogunk bővebben foglalkozni.
Felépítés
A kábelek felépítésénél az első és legfontosabb szempont a vezető anyagának megállapítása. Általánosan használt vezető a kábelek gyártásánál a réz és az alumínium. E két fémen kívül speciális esetekben találkozhatunk még nemesfémekkel (pl. ezüst vagy arany), vagy hőmérő rendszereknél fellelhetők a kompenzációs vezetékek, ahol különböző fémötvözeteket tartalmaz a vezető anyaga. Másik fontos szempont a vezető fizikai felépítése, amelyek a kábel flexibilis tulajdonságait határozzák meg. Egy tömör vezetőt például nem mozgó üzemre terveztek, míg egy rendkívül finoman sodrott vezető alkalmas az állandó mozgatásra (pl. robotgépeknél). Az árnyékolás alkalmas a különböző külső és belső mágneses zavarok kiszűrésére, a mechanikai védelem pedig óvja a vezetők épségét (pl. rágcsálók ellen).
Tulajdonságok
A tulajdonságok csoport alatt az általánosan előforduló legfontosabb adatokat gyűjtöttük össze a teljesség igénye nélkül. Az egyértelmű lehetőségek között figyelmet kell szentelnünk arra, hogy a közhiedelemmel ellentétben a hőálló kábelek általában nem lángállók, és nem minden lángálló kábel tűzálló! A hőállóság a magas környezeti hőmérsékleten való zavartalan működést jelenti. A lángálló kábelek tulajdonsága, hogy önkioltók, azaz nem vezetik az égést. A tűzálló kábelek pedig tűzesetben bizonyulnak megbízható megoldásnak.