Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Az energiatakarékos fogyasztókról

2006/12. lapszám | Ferenczi Ödön |  2924 |

Figylem! Ez a cikk 19 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Az energiatakarékosság az átgondolt elektromos fogyasztóválaszték kialakításával, az elavult készülékek kicserélésével komfortveszteség nélkül megoldható. Ajánlott, hogy minél kisebb fogyasztású és a szükségletnek megfelelően működtetett (szabályozott és vezérelt, időszakos működtetésű) készülékeket és berendezéseket használjunk. A következőkben néhány egyszerű megfontolást ajánlunk a villanyszerelőknek, amelyeket sikerrel fogalmazhat meg a megrendelő irányába.

Energiatakarékos fényforrások

Az energiatakarékos kompakt fénycsövek a hagyományos izzólámpával szemben 8-10-szeres élettartammal rendelkeznek, valamint ötször jobb a fényhasznosításuk. Nem elhanyagolható szempont ugyanakkor az sem, hogy a fenti kedvező tulajdonságok mellett mintegy 80%-kal kevesebb energiát fogyasztanak.
A LED-es világítótestek kis diódái a rendkívül jó fényhasznosítási adatok és a megbízható működés mellett hosszú élettartamúak. Megemlítjük, hogy a 11 W-os, 15 W-os, illetve 23 W-os kompakt fénycső egyenértékű egy 60 W-os, 75 W-os, illetve 120 W-os izzóláma fényerejével.

Kaphatók ingenium előfűtésű, 230 V-os kompakt fénycsövek: a 15, 30 és 52 W-os termékek egyenértékűek a 75, 150 és 160 W-os izzólámpák fényerejével. Ezek a fénycsövek nappali fényt biztosítanak.

Kaphatók a hazai kereskedelmi rendszerben kisfeszültségű rendszerekhez használatos, cserélhető fejű, 12 V-os kompakt fénycsövek is. Fontos szempont, hogy ha kiég a fénycső, ezeknél a típusoknál nem kell megvenni az egész lámpatestet, elég csak a feltétet (vagyis a fénycsövet) kicserélni, tekintettel arra, hogy az elektronika szinte elnyűhetetlennek nevezhető. A 12 V/12 W-os és 18 W-os típusok E-14-es gyertyafoglalattal rendelkeznek. A megvásárolható tartalék feltét mellett foglalat-adapter is kapható, amely az E-14 gyertyafoglalatot E-27 normál foglalattá alakítja.

Kiemelendő a 18 LED-ből kialakított, energiaköltség-kímélő, 12 V-os, illetve 230 V-os GU5,3 fejű, továbbá GU 10 fejű LED-es fényforrás, amely 50 000 óra élettartamú, és 240 lux megvilágítást ad. Előnyük a minimális energiafelhasználás melletti igen nagy fényerő, és a hosszú élettartam. Sugárzási szögük 15°, átmérőjük 5 cm. Az E-27 fejű, 230 V-os típusok a hagyományos izzólámpákat és egyéb hálózati feszültségű fényforrásokat válthatják ki.

Kaphatók továbbá 3 V-os LED-Spot világítótestek is GU 10 és E-27 foglalattal. A csavarozós normál E-27 foglalatnak köszönhetően illeszkednek a hagyományos izzófog-lalathoz. Így megtehetjük, hogy az izzókat hosszú élettartamú LED-es technikára cseréljük fel.

Energiatakarékos fogyasztók vezérelt és szabályozott működtetése

Az időkapcsoló órák (lásd megint 1. ábrát) lehetővé teszik, hogy elektromos készülékeink időben kapcsoljanak be, illetve ki. Kapható kisfeszültségű rendszerekhez, illetve mobil használatra is alkalmas, 12 V-os fogyasztók be- és kikapcsolására, szivargyújtóhoz csatlakoztatható típus is, amely 10 A terhelhetőségű. A hét napjaira két be- és kikapcsolási időpontot lehet segítségével beprogramozni.

Vásárolhatunk emellett 230 V/10 A terhelhetőségű kettős időkapcsoló órát is, napi és heti programozási lehetőséggel. Áramkimaradás esetén egy „pufferakku” gondoskodik a program további futásáról.

Amennyiben másodperces pontossággal kívánunk kapcsolni, vagy nem akarunk bajlódni a téli-nyári időszámításból adódó óraátállítással, úgy rádiójel vezérlésű, DCF-technikájú időkapcsoló órát is beszerezhetünk.

Használhatunk passzív mozgásérzékelőket is. Ezek kényelmesek, biztonságosak, és takarékos működtetést tesznek lehetővé. Automatikusan kapcsolják be a világítást (illetve például a riasztókészüléket stb.), ha valaki belép az általuk figyelt tartományba. Praktikusan alkalmazhatók a ház több helyiségében is, például a lépcsőházban, a pincében stb. E megoldással nem elhanyagolható mennyiségű energiát takaríthatunk meg, hiszen még véletlenül sem fordulhat elő, hogy lámpáink tovább világítsanak a kelleténél.

Egyes mozgásérzékelők beállíthatósági késleltetési időtartama max. 10 perc, érzékelési tartománya 180°. Külön bekezdésben kell tárgyalni az energiatakarékosság függvényében a nappali, felesleges és költséges világítást. Erre a célra különböző gyártmányú szürkület- (alkonyat, sötétedés, naplemente) kapcsolók kaphatók, s már nem csak villamossági szakkereskedésekben, hanem bevásárlóközpontokban is. Ezek alkonyatkor a hozzákapcsolt világítást be-, reggel pedig kikapcsolják.

Igen hasznosak a fényerőszabályozós (dimmer) világítások is. A fényerő csökkentésével ezekkel is jelentős energiát takaríthatunk meg.

Az elektromos készülékeket készenléti állapotban tartva, azaz „kikapcsolva is” pazarló eljárást folytatunk. Talán sokan nem gondolnák, de a háztartásokban az elektromos energiafelhasználás kb. 10%-át a készülékeink puszta üresjárata teszi ki.
A brit Energia Megtakarítási Tanács szerint a szigetországban évente 3,1 millió tonna üvegházhatást okozó szén-dioxid termelődik a stand-by állapotban hagyott tv-k, videók, DVD-k és egyéb hétköznapi elektromos berendezés révén. Elképesztő adat az is, hogy csak az „alvó állapotú” CD-k világszerte naponta 250 millió liter gázolajat emésztenek fel.

A gyártók ezért a „konnektorokat” világszerte feleslegesen nem megcsapoló, egyre kisebb készenléti áramot felvevő készülékeket terveznek. Újabban már kaphatók készenléti állapot ellenőrző egységek, amelyek automatikusan érzékelik az üzemi állapotot, és ha a távirányítású készüléket kikapcsoljuk, akkor azok egy késleltetési időtartam után automatikusan lekapcsolják a készüléket a hálózatról (pl. tv készenléti állapotellenőrző készülék).