Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Villámvédelem

Tűzálló kábelezés III.

2005/11. lapszám | netadmin |  3645 |

Figylem! Ez a cikk 20 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Tűzálló kábelezés III. A sorozat első két cikkében odáig jutottunk el, hogy a tűzvédelmi szempontból jelentős fogyasztók OTSZ által megkövetelt legalább 1 órás tűzállóságát úgynevezett integrált funkciótartással bíró kábelezéssel, röviden: tűzáll...

Tűzálló kábelezés III.

A sorozat első két cikkében odáig jutottunk el, hogy a tűzvédelmi szempontból jelentős fogyasztók OTSZ által megkövetelt legalább 1 órás tűzállóságát úgynevezett integrált funkciótartással bíró kábelezéssel, röviden: tűzálló kábelezéssel lehet biztosítani. Megemlítettük a DIN 4102 T12. szabványt, amely a tűzálló kábelezés vizsgálati módszerét ismerteti és hivatkozási alapot nyújt az ennek megfelelően bevizsgált kábelrendszerek alkalmazásához. E szabvány egyúttal a tűzálló kábelrendszerek legfontosabb paramétereit is rögzíti, ezért mindenképp célszerű részletesebb bemutatása is.

Szabványos tartószerkezet
A szabvány által bevezetett legfontosabb fogalom a "szabványos tartószerkezet". Rögvest le kell szögeznünk, hogy itt a "szabványos" jelző arra utal, hogy a tartószerkezet kialakítása megfelel a DIN 4102 T12-ben foglalt összeállítási és szerelési mintáknak, alapadatoknak. (Ettől függetlenül az elkészült tartószerkezetnek természetesen más, pl. érintésvédelmi szabványok követelményeit is teljesíteni kell!)

Miért lényeges a szabványos tartószerkezet, azaz egy adott konstrukciós mód követése?
A szabványos tartószerkezetek bevezetése a vizsgálati eredményeknek különböző gyártók termékeire való kiterjeszthetőségét szolgálja. Amint azt említettük, az integrált funkciótartással bíró kábelrendszereknek két alkotóelemük van: kábel és tartószerkezet, melyek számos gyártó termékei lehetnek. A különböző kábel- kábeltartó-szerkezet párosítások többé-kevésbé különböző módon viselkednek tűz hatásának kitéve. Számos vizsgálati eredmény birtokában azonban lehetségessé vált a tapasztalatok egyfajta extrapolációja: olyan tartószerkezet-konstrukció (szabványos kábeltartó-szerkezet) került meghatározása, amely biztosítja, hogy ha egy tetszőleges tűzálló kábellel együtt bevizsgálva teljesíti a vizsgálati kritériumokat, akkor bármely másikkal is, azaz szükségtelenné vált minden egyes kábel- kábeltartó-szerkezet páros bevizsgálása. Ezért a szabványos kábeltartó-szerkezetek a kábelek kiválasztásához nagy szabadságot biztosítanak, természetesen azon az áron, hogy túlbiztosítottak.
A DIN 4102 T12. alapján olyan tartószerkezetek is bevizsgálhatók, amelyek eltérnek a szabványos kialakítástól. Ezek vizsgálati eredménye azonban csak arra a kábeltípusra vonatkozik, amellyel együtt a vizsgálatot lebonyolították.
A vizsgálati elrendezés -
szabványos tartószerkezetek főbb paraméterei
A vizsgáló helyiség egy 2 m széles, 3 m hosszú és 2,5 m magas kamra (kép). Ebben kerül kialakításra a vizsgált kábelrendszer gyakorlatnak megfelelően szerelt, 3 m hosszúságú darabja. A próba során csak födémhez rögzített és vízszintesen vezetett kábelnyomvonalat vizsgálnak az alábbi elhelyezési módokban:
• kábellétrára fektetett kábel,
• kábeltálcára fektetett kábel,
• egyedi kábelbilincsekkel rögzített kábel.
A vizsgálathoz kialakított és az elhelyezési módoknak megfelelő szabványos tartószerkezetek főbb paramétereit az 1. táblázatban foglaltuk össze. A tartószerkezeteken kábeleket helyeznek el, amelyek működőképességét elektromosan felügyelik. A szabványos tartószerkezet főbb paraméterein belül a tartószerkezet gyártójának kell eldöntenie, hogy milyen alkatrészekből és hogyan állítja össze tűzálló konstrukcióját: emiatt a különböző gyártók szabványos tartószerkezetei részleteikben eltérnek egymástól. A vizsgálat eredményét, azaz a kábelrendszer tűzállósági osztályba sorolását a szabvány kiterjeszti a függőleges, illetve átlós irányú nyomvonalakra is, amenynyiben a kábelek megfelelő rögzítéséről gondoskodnak.

Tűzállósági osztályok
A tűzálló kábelrendszereknek feladatukat tűz esetén csak meghatározott ideig kell ellátniuk. Ezzel összhangban a 2. táblázat szerinti tűzállósági osztályokat különböztethetjük meg.
(Itt még egyszer felhívjuk fel a figyelmet a kábelrendszerek és kábelek tűzállósága közötti tartalmi különbségre. A jelölések hasonlóak, például E90 - FE90, de teljesen mást jelentenek!)
A gyakorlatban leginkább E30 és E90 tűzállósági osztályba sorolt kábeltartó-szerkezetekkel találkozhatunk.

A vizsgálat lebonyolítása és döntési kritériumok
A vizsgálat során a kamrát az ún. egységesített hőmérsékleti görbének (3. táblázat) megfelelően felfűtik, ezzel szimulálva egy átlagos tűzeset hőmérsékletemelkedési folyamatát.
Feltűnhet, hogy a hőmérsékletemelkedés folyamata különösen az első 10 percen belül intenzív. Valós tűzesetek tanulmányozása azt mutatta, hogy a tűz eleinte lassan kifejlődő magva csak előkészíti a terepet a belobbanáshoz, amelyet sokszor külső tényezők (pl. ablak kitörése vagy ajtó nyitása) váltanak ki. A hőmérsékletemelkedés innentől robbanásszerűvé válik, és vezet a tűz teljes kifejlődéséhez - az egységesített hőmérsékleti görbe ezt az időbeli folyamatot képezi le. (Csak mellékesen jegyezzük meg, hogy az itt megadott hőmérsékleti értékek általában nagyobbak, mint a kábelek tűzállóságának vizsgálatakor alkalmazott állandó lánghőmérséklet - kb. 750, illetve 850 0C vizsgálattól függően -, és a folyamat jobban közelíti a valós tűzeseteket. Ezzel is hangsúlyozni szeretnénk a tűzálló kábel és a tűzálló kábelrendszer/kábelezés közötti tartalmi különbséget.)
A vizsgált kábelezés akkor tekinthető tűzállónak, ha a vizsgált időtartamon belül a kábelekben az elektromos áram nem szakad meg, és nem lép fel zárlat.
És itt fontos dologra kell felhívnunk a figyelmet. A szabvány a vizsgálat során csak ezt a két követelményt támasztja, azaz nem vizsgálja, hogy az ereknek a környezeti hőmérséklet emelkedése által okozott ellenállásnövekedése hogyan befolyásolja a kábelrendszer működését! A tűzálló rendszerek kábeleinek méretezésekor ezt figyelembe kell venni!

Tűzálló kábeltartó szerkezet kialakítása
Ezek után felvetődik a kérdés: hogyan kell a tűzálló tartószerkezet tervezéséhez, illetve kivitelezéséhez hozzáfogni? Milyen feltételeknek kell eleget tennie az alkalmazott alkatrészeknek? Elegendő-e, ha a gyártók általános kínálatából válogatunk, és ezekből az alkatrészekből "szabadon" építünk kábeltartó szerkezetet a 2. számú táblázat paramétereihez igazodva?
Tűzálló kábeltartó szerkezet kialakításához azok az elemek használhatók fel, amelyekről ezt a gyártó kijelenti. (Ezeket a termékeket sokszor önálló fejezet vagy katalógus ismerteti). Önmagában a 2. táblázat paramétereinek teljesítése nem elegendő, mert abból, hogy egy konzol csavarral rögzíthető az oszlophoz, nem feltétlenül következik, hogy tűzálló szerkezet kialakítására is alkalmas. Ennek megfelelően a gyártónak tanúsítania kell, hogy az alkatrészt bevizsgálta. Továbbá a tűzálló kábeltartó szerkezet kialakításához számtalan apróbb alkatrészt is fel kell használni, amelyek általában nem részei a szokásos kábeltartó szerkezeteknek: ilyen pl. a kábeltálcáknál a fenéklemez-összekötő, a menetes szár csatlakozóeleme a tálcához és a födémhez stb. Végül pedig az ezeket a rendszert alkotó alkatrészeket a gyártó előírásainak megfelelően kell összeszerelni. A tervező, illetve a kivitelező számára a legkényelmesebb és egyúttal a legbiztonságosabb is, ha egy gyártó komplett rendszerét alkalmazza a dübeltől a kábellétrán át a kábelbilincsekig, mert így lehet a legnagyobb felelősséget a gyártóra áthárítani.
Környezeti hatások
és nem engedélyezett megoldások
A tűzálló kábelrendszer kialakításánál figyelembe kell venni a környezetben elhelyezett egyéb szerkezetek hatását. Hiába a leggondosabban megtervezett és kivitelezett rendszer, ha pl. tűz következtében a tűzálló kábelrendszer felett elhelyezett gépészeti csővezeték szakad rá a kábeltálcára, leszakítva az azon elhelyezett kábeleket is. Ezért a helyszíni munkálatoknál az ilyen jellegű környezeti hatásokra figyelemmel kell lenni.
Kerülni kell azokat a megoldásokat is, ahol a tűzálló és nem tűzálló kábelezések egymással "vegyítve" vannak kialakítva. Ezekben az esetekben a nem tűzálló kábelezés leszakadása gyakorol káros hatást a tűzálló szerkezet statikájára, végső soron pedig funkciójára.

Összefoglalás
A DIN 4102 T12. szabvány alapján megismerkedtünk a szabványos kábeltartó szerkezet fogalmával, és e szerkezetek főbb jellemzőivel. Következő cikkünkben a tűzálló kábeltartó szerkezetek kialakítását részletesen ismertetjük.
Kruppa Attila