Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Áttekintő táblázat

Kábelsaru prések áttekintő

2005/6. lapszám | netadmin |  6359 |

Figylem! Ez a cikk 19 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Kábelsaru prések áttekintő Az erősáramú villanyszerelési szakmában a vezetékek, kábelerek végére csatlakoztató elemként egy furatos, "szemes" elemnek, a kábelsarunak szorító kötéssel történő felpréselése az 1960-as években kezdett nálunk is elt...

Kábelsaru prések áttekintő

Az erősáramú villanyszerelési szakmában a vezetékek, kábelerek végére csatlakoztató elemként egy furatos, "szemes" elemnek, a kábelsarunak szorító kötéssel történő felpréselése az 1960-as években kezdett nálunk is elterjedni. Manapság megfigyelhető a készülékgyártók azon törekvése, hogy egyre nagyobb keresztmetszetű vezetékek közvetlen bekötését tegyék lehetővé, tehát kábelsaru alkalmazására ne legyen szükség. Ennek ellenére biztos, hogy a préseléses technológia perspektivikusan használatban marad.

A préselhető csatlakozó-, toldó-, leágazó- stb. elemeket változatos formában igen sok gyártó készíti a világon. A gyártók, kereskedők egy része a felpréseléshez szükséges eszközöket, szerszámokat is maga állítja elő vagy szakvállalattal készítteti. Más részük ezektől - eredeti vagy saját névvel, esetenként névtelenül - átveszi a szerszámokat, hiszen a kábelsaruk forgalmazásához szerszámokat is kell ajánlaniuk.
A hazai piacon is sok gyártó és kereskedő van jelen. Olvasóink jobb eligazodása kedvéért táblázatban foglaltuk össze a főbb gyártók és kereskedők 10 mm2-nél nagyobb, csupasz kábelsarukat préselő szerszámainak választékát.
A kábelsaruk lehetnek lemezsaruk vagy csősaruk, attól függően, hogy a gyártás kiinduló anyaga lemez vagy cső.
A lemezsaruk falvastagsága vékonyabb, mint a csősaruké. A szakirodalom szerint a saru hüvelyrészébe benyomódó, "bütykös" vagy "köldökös" szerszámmal kell őket felpréselni. A csősaruk szokásos préselési módja a "hatszögpréselés", ahol a présszerszám betéteinek alakja két félhatszög, de csősarukhoz is használnak "köldökös" és ovális sajtolóbélyeg formát is.

A préselő szerszámok változatai a következők lehetnek.
• Mechanikus fogók kézikaros közvetlen áttételes, illetve kilincsműves, "racsnis" megoldással. Kedvező árúak ugyan, de a túlterhelést nehezen viselik el, elpiszkolódásra kényesek és hosszas használatuk fárasztó.
• Hidraulikus kézi prések ún. "kompakt" kivitelben, ahol az olajhidraulikus, két dugattyús, erőnövelő kialakítású, kézikarral működtethető nyomásforrás egybe van építve a présbélyeget mozgató munkahengerrel. Ezek a legelterjedtebbek.
• Akkumulátoros hidraulikus prések, melyek szintén "kompakt" kivitelűek, de a nyomásforrást akkumulátorról táplált motor hajtja meg az emberi erő helyett. Használatuk kényelmes, áruk azonban mintegy kétszerese a kézi hidraulikus préseknek.
• "Tömlős" kivitelűek, ahol a présfejet, azaz a munkahengert a nyomásforrással nagynyomású tömlő köti össze. Ezekkel szűk munkatérben könnyebben lehet dolgozni. A tömlős fejekhez választható nyomásforrások (a szivattyúk) vagy emberi erővel, kézzel/lábbal, vagy más segédenergiával működhetnek, mint az a táblázatban látható.

Néhány szó a sarukról. A kábelsaru és a vezeték közötti villamos kötés minősége igazán csak az előírt túláram hatására bekövetkező hőmérsékletemelkedés mérésével, költséges laboratóriumi vizsgálatokkal ellenőrizhető.

Ilyen villamos méréssorozatok alapján alakultak ki azok a német DIN szabványok, melyek a csősaru hüvelyének és a helyes préseléshez szükséges présbélyegek hatszög-részének méreteit tartalmazzák. A szabványos saruk hüvelye hosszabb, falvastagsága nagyobb, ennek megfelelően drágábbak is. A szabványos sarukat arról lehet felismerni, hogy mindig fel van tüntetve rajtuk a szükséges sajtolóbélyeg méretére jellemző ún. KZ szám, pl. KZ8, (esetleg csak K8), továbbá a szükséges préselések helye is. A KZ szám a sajtolóbélyeg működő felületén is, többnyire gravírozással fel van tüntetve, ezáltal utólag is ellenőrizhető, hogy a saru a helyes bélyeggel lett-e felpréselve.
Csak a szabványos kábelsaru és a szabványos szerszámbetét használata mentesíti a szerelőt a termékfelelősség alapján történő kárviseléstől! Igényes megrendelők, például az áramszolgáltatók ragaszkodnak a szabványos kötőelemek alkalmazásához.
A kereskedelemben kapható, "standard" vagy "kereskedelmi minőségű", nem szabványos kábelsaruk hüvelyének hossza rövidebb, falvastagsága általában vékonyabb, a hüvely külső átmérője 1-3 mm szórást mutat a 10-240 mm2 tartományban. Így nem biztos, hogy az egyik helyen vásárolt, mondjuk 35 mm2 keresztmetszetű sarut másik helyről származó, ugyancsak 35 mm2-es szerszámmal kifogástalanul fel tudjuk préselni. Ilyenkor a "szakmai tapasztalat" segít, és esetleg eltérő méretű bélyegek alkalmazásával tudunk "szép" préselést készíteni. A tapasztalat azt mutatja, hogy az a szép préselés, amelynél a hatszög sarka teljesen kifolyik, de nem képződik a túlpréselés miatt "taréj", egyúttal jónak is tekinthető. Sajnos nincs olyan egyszerű, de megbízható eszköz vagy eljárás, mellyel a kötés jósága egyértelműen megítélhető lenne. Vitás esetekben a termékfelelősség alól esetleg akkor mentheti ki magát a szerelő, ha a préselést a kábelsaru gyártója által az adott saruhoz ajánlott szerszámmal végezte.

A táblázatban megadott keresztmetszethatárok csak nagyságrendi tájékoztatásul szolgálnak, mert a különböző gyártók más-más értékeknél húzzák meg a készülékek teljesítményhatárait.
Az elmondottakból látszik, hogy a célszerűen használható kábelsaruk és szerszámok kiválasztása nem egyszerű feladat, és nem feltétlenül a legolcsóbb megoldást kell választani. A forgalmazóknál érdemes előzetes tájékoztatást, adatlapot, ismertetőt, bemutatást kérni. Előnyben kell részesíteni az olyan kereskedőket, akik részletes eligazítást tudnak nyújtani és ahol lehetőség van próbapréselésre is. Mérlegelendő szempont a vállalt jótállás, a garanciális és a garancia utáni javítás lehetősége, átfutási ideje is. Lénárd Sándor