Az EIB technikájáról XXIII - A mozgásérzékelők
2005/1-2. lapszám | Nagy Lajos | 3810 |
Figylem! Ez a cikk 19 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
A mozgásérzékelők LeírásAz EIB mozgásérzékelő készülék az emberek, állatok és egyéb objektumok okozta hőkibocsátására reagál, és kapcsoló táviratot küld a beállított paraméterek alapján az instabusz EIB- re. A készülék hatótávolsága egy potenciométe...
A mozgásérzékelők
Leírás
Az EIB mozgásérzékelő készülék az emberek, állatok és egyéb objektumok okozta hőkibocsátására reagál, és kapcsoló táviratot küld a beállított paraméterek alapján az instabusz EIB- re. A készülék hatótávolsága egy potenciométerrel állítható a helyi követelményekhez igazodva. Az EIB mozgásérzékelő látószöge 180o, amely egy utólagosan felszerelhető fedőlemezzel az érzékelési szöget 90o-ra szűkítheti. Amennyiben a mozgás tartós, a táviratküldés ciklikusan ismételhető. A mozgás érzékelésének befejezését követően a mozgásérzékelő minimum 10 másodperces késleltetéssel táviratot küld. A késleltetési idő beállítható. A mozgásérzékelő működése külsőleg generált távirattal reteszelhető.
1.ábra
Általános technikai adatok értelmezése
Általános technikai adatok
- Teljesítményfelvétel: 110 mW.
- Érzékelési tartomány: 180°.
- Névleges homlokirányú hatósugár: 10 m.
- Névleges oldalirányú hatósugár: 2 x 6m.
- Beépítési magasság, amelynél a névleges hatósugarak érvényesek: 1,1m vagy 2,2m.
- Lencsék (kapcsolószegmensek) száma: 28 db, két szinten.
Érzékelés kiértékelése 1. Táblázat
A felismerés kezdetén küldött távirat. Az alkalmazásmodul PIR mozgásérzékelő elvén működik. A mozgás és hő, fizikai jellemzőkből generálódik a távirat. A felismerés kezdetének a nyugalmi idő utáni első távirat tekinthető. A távirat értéke lehet "ki" és "bekapcsoló" parancs (0 vagy 1), vagy szerviz célokra fel is függeszthető a küldése.
2.ábra
Aktív alkonyati fényerősségérték 50 lx.
A szürkülettől függő kapcsolás. A mozgás/hő faktorok kiértékelésére szolgáló elektronikát az aktuális környezeti megvilágítást kiértékelő kapcsolás követi. Amikor az aktuális megvilágítási érték az előzetesen megadott érték alatt van, akkor a kiértékeléskor a paraméter beállításoknak megfelelő táviratot vált ki, 2. ábra. A nincs kapcsolás beállítás, meggátolja a távirat küldését. A fényerősségtől függetlenül beállításban nincs belső kapcsolat a környezeti megvilágítással, így a mozgásérzékelő állandóan aktív. A megvilágítási értékek gyakorlatnak megfelelő beállításait foglalja össze a 2. Táblázat.
Az érzékelés akkor aktív, ha a mozgásérzékelő az érzékelési tartományban a tényleges késleltetési összidőn belül hőmozgást érzékel. Ezen időtartam alatt a küldendő távirat (pl.: BE), ciklikusan ismételhető. Amennyiben az érzékelési tartományban mozgás már nem érzékelhető, akkor az alap késleltetési idő, 10 másodperc letelte után a mozgásérzékelő a "Távirat az érzékelés végén" beállításnak megfelelően, például KI táviratot küld 3. ábra. Amennyiben ezen időtartamon belül a mozgásérzékelő ismét mozgást érzékel, akkor az időfunkciót visszaállítja, és a táviratküldést (KI) eltolja az érzékelés végéig, plusz az alapkésleltetési időt hozzáadja.
3.ábra
Az alap késleltetési idő a "További adatkésleltetés faktor x alap" paraméterrel kiterjeszthető, és így adódik a tényleges késleltetési összidő, 4.ábra. Amennyiben a mozgásérzékelő, a 10 másodperces alap késleltetés letelte után, ismét mozgást érzékel, akkor a "Távirat az érzékelés kezdetén" beállításnak megfelelően táviratot küld (pl. BE). A számláló visszaáll a tényleges késleltetési összidő elejére.
4.ábra
Összes késleltetés és a táviratok sorozata.
Az érzékelés végén, meghosszabbítva az opcionális adáskésleltetéssel, a mozgásérzékelő a beállításnak megfelelő táviratot küld, és ezáltal a fogyasztók általában lekapcsolnak, 5. ábra. A kikapcsolt világítótestek lehűlése következtében hőmozgás keletkezhet, ami újbóli bekapcsoláshoz vezethet. A reteszelési idő ezt meggátolja, így a mozgásérzékelő csak ezen a "kényszerszünet" letelte után működőképes ismét.
5. ábra
Reteszelési idő a távirat kiváltása után.
A reteszelési funkció segítségével az automatikus kapcsolási funkció kikapcsolható. A reteszelési funkciót kiválthatjuk tetszés szerinti, 1 bites adattípusú szenzor segítségével (pl.: kontaktus), abból a megfontolásból, hogy a folyosó megvilágítást meghatározott ideig, az átmenő forgalomtól függetlenül, fenntarthassuk. Ilyen eset fordul elő, amikor a mozgásérzékelőt egy kapcsoló órával kombináljuk és a kapcsoló órán beállított időtartamban, a folyosóvilágításnak a forgalomtól függetlenül bekapcsolva kell lennie. Ebben az esetben, az alapbeállítás: 0=üzem; 1=reteszelt. A másik estben, amikor a "pánik" funkciót használjuk az épületben, a riasztóberendezés kontaktusát használjuk fel 1 bites adattípusú szenzornak. Ezt a jelet egy bináris bemenetre vezetve, a riasztás aktiválása esetén az épületben lévő, teljes világítást bekapcsolhatjuk.
Buszfeszültség visszatérés esetén, valamint az alkalmazási program letöltése után, a mozgásérzékelő kb. 80 másodpercig inaktív marad!
A PIR Fő és mellékállomás alkalmazások több mozgásérzékelő együttes működését teszik lehetővé az érzékelési tartomány bővítése céljából. A hibás működés elkerülése érdekében az egyes mozgásérzékelők, egyetlen funkcióegységgé kombinálhatók. Egy főállomással tetszés szerinti mellékállomás kombinálható, 6. ábra.
6. ábra
Alapelv. A főállomás/mellékállomás kombinálás alapelve a "Mozgás észlelve", és a "Kapcsolás" információk szétválasztása. A kapcsolási táviratok (BE/KI) EIB rendszerbe való elküldése egyedül a főállomás ellenőrzése alá tartozik. A mellékállomások feladata az észlelt mozgás információjának továbbítása a főállomás számára. Érzékelés az 1. mellékállomás által. Amikor a mozgásérzékelő mozgást érzékel, és ez az állapot tartósnak bizonyul, a mellékállomás 9 másodperces rögzített ciklusidővel, visszaigazolási táviratokat küld. Ezeket a táviratokat a főállomás 10 másodpercenként ciklikusan ellenőrzi, 7. ábra.
Amikor a hőváltozást okozó forrás elhagyja a pillanatnyilag aktív mellékállomás érzékelési tartományát vagy ha kiesik az érzékelő érzékelési tartományából és érzékelni azt nem lehet, akkor az adás megszakad. Ekkor a főállomásban beáll az "Érzékelés vége" üzemmód. Ennek hatására az így beállított késleltetési összidő után a megfelelő csoporthoz "KI" táviratot küld.
7. ábra
Érzékelés átvétel és ciklikus érzékelés visszaigazolás a 2. mellékállomás által. Amikor a forrás elhagyja az 1-es mellékállomás érzékelési tartományát, az érzékelést a 2-es mellékállomás veszi át, 8. ábra. Azért, hogy az érzékelés folytatólagossága meglegyen, a 2-es érzékelőt úgy kell felszerelni, hogy az érzékelési tartományok egymással záródjanak, és az egyik érzékelő a másiktól át tudja venni az érzékelési funkciót. A T4-es időpillanatban, ennél az elrendezésnél, a 2-es mellékállomás "Mozgás érzékelve" táviratot küld a főállomásnak. Ezáltal biztosított, hogy nagy érzékelési tartományokban, például hosszú folyosókon, a világítás kapcsolása a rendeltetésének megfelelően történjen. Ezen átvételi funkció nélkül nincs biztosítva a teljes ellenőrzési terület kivilágítása az érzékelés idejére.
8. ábra