Kép- és hangrögzítő rendszerek a vagyonvédelemben I.
2004/3. lapszám | Révész Péter | 3500 |
Figylem! Ez a cikk 21 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
A videós megfigyelés a globális értelemben vett biztonságtechnika, azon belül is mára az elektronikus vagyonvédelem leggyorsabban fejlődő ágává nőtte ki magát. Kitűzött célunknak megfelelően, miszerint minél szélesebb körben megismertessük a megfigye...
A videós megfigyelés a globális értelemben vett biztonságtechnika, azon belül is mára az elektronikus vagyonvédelem leggyorsabban fejlődő ágává nőtte ki magát. Kitűzött célunknak megfelelően, miszerint minél szélesebb körben megismertessük a megfigyelőrendszerek gyakorlati alkalmazását, illetve az ez iránt érdeklődő szakembereknek mélyreható műszaki információt szolgáltassunk, egy, illetve kéthavonta jelentettünk meg szakmai cikkeket. A cikksorozat eddig megjelent négy része, tárgyalva az alapokat (1. rész) egészen a mélyre is ásva próbálta bemutatni a rendszer egyes elemit, úgymint az objektívek (2. és 3. rész) és a kamerák (4. rész) teljes körű ismertetését, és a hozzájuk kapcsolódó gyakorlati tanácsok szolgáltatását. Most, a sorozat ötödik részéhez elérve a megfigyelőrendszerek központi elemeivel, a rögzítőkkel ismerkedhetünk meg. Állandó olvasóink bizonyára emlékeznek, hogy a legelső cikkben már kitértünk a rögzítők egyes elemeire, illetve alapvető használati funkcióira, így most részletezzük azokat.
tők - az 1970-es évektől használt, VHS szabványon alapuló, hagyományos értelemben vett videós megfigyelő- és rögzítő rendszerek is már számos előnnyel kecsegtettek magánértékeink védelmében, bűncselekmények megelőzésében, illetve bizonyításában. A megfigyelendő területen elhelyezett színes és fekete-fehér kamerák folyamatosan képet adtak az ott történtekről, melyet egy biztonságtechnikai - Time Lapse - videomagnó rögzített. A technika fejlődésével az analóg központot kiegészítendő jelentek meg egyéb képosztó és kapcsoló eszközök, amik segítségével egyre nagyobb tudású rendszereket építhettek mérnökeink. A szakmán belül sokáig ezek az eszközök jelentették a csúcstechnikát, de néhány éve elindult egy fejlesztési vonal, mely gyökeresen átalakította a biztonságtechnikai videós megfigyelés fogalmát. Az analóg technikát felváltotta a digitális, és a számítástechnikával való összefonódás rohamos fejlődést indított el. De mielőtt előreszaladnánk, ismerkedjünk meg egy kicsit bővebben az analóg rendszer fontosabb elemeivel.
Azért, hogy a száraz elmélet mellett egy kis gyakorlati ismerettel is szolgáljunk, vegyünk egy konkrét példát, amin keresztül könnyebben megismerhetők az egyes eszközök funkciói és szolgáltatásai. Igen különleges és érdekes területnek számítanak hazánkban is a játékkaszinók, és talán nem is gondolnánk, hogy mekkora jelentőséggel bírnak az itt funkcionáló kamerás megfigyelő rendszerek. Nézzük meg tehát egy konkrét játékkaszinó megfigyelő rendszerének központi elemein keresztül az egyes funkciókat. Az adott épület egy kijelölt helyiségét nevezik operátori szobának, ahol a megfigyelő monitorok, kép- és hangrögzítők, valamint kapcsoló, elosztó eszközök találhatók. A koaxiális kábelen ide érkező videojeleknek egy olyan kapcsolóeszközbe kell először érkezniük, mely megfelel a játékkaszinókban vagy pénzintézetekben felmerülő számos igénynek. A folyamatos megfigyelési és rögzítési feladatok következtében szükség van az egyes bemenetekhez tartozó több kimenetre is, tehát például 16 kamera feletti rendszernél mátrix rendszerű központot érdemes használni. Biztosítani kell annak lehetőségét, hogy minden egyes kamerakép élőben közvetlenül ellenőrizhető legyen, ugyanakkor ezzel egyidőben folyamatosan történjék ezek rögzítése. További kimenetekre lehet szükség egy esetleges videoprinter vagy egyéb eszköz alkalmazásához. Ennek segítségével közvetlenül nyomtathatunk, szerkeszthetünk képeket. Az operátor - kezelő személy - ellenőrző munkájához elengedhetetlen, hogy valamilyen kezelőfelületről a kameraképeket, monitorokat kiválaszthassa és a dóm kamerákat mozgathassa, továbbá belépési jogosultságok - prioritások - megállapítására alkalmas legyen a vezérlőpult annak érdekében, hogy a programozási módokhoz csak az arra jogosult személyek férjenek hozzá. A kameraképeken szereplő rendszeridőt, dátumot, valamint a kép megnevezését a jelfeldolgozó központ valamely eszközének kell generálni. A biztonságosabb rendszerkialakítás érdekében felmerülhet az az igény, hogy a dátum, idő és kamera elnevezés beállításokat jelszóval védjük, így gátat szabva az illetéktelen hozzáférés lehetőségének. Játékkaszinók CCTV rendszereinél nagyszámú kamerakép fogadására tökéletesen alkalmas a PELCO CM9760-MDA-X jelű kapcsoló egysége. Az eszköz nevében a "Master Distribution Amplifier" elnevezés rövidítése szerepel, tehát alapvető feladatának a beérkező videojelek elosztását és erősítését tekinthetjük, ám ezen kívül még számos, jól kihasználható szolgáltatása van, mint például dátum, idő generálása, és a kameraképek feliratozása. A videojelek hurkolása, szétosztása miatti jelgyengülés kiküszöbölése végett minden egyes kimenetén biztosítja a tiszta, 1,1 Vp-p szintű videojelet, így egyszerűen csatlakoztathatók egyéb videó eszközök bemenetére (monitor, videomagnó, videoprinter, multiplexer, mátrix, kapcsoló stb.).
Az eszköz képes a beállított rendszeridőt és keltezést, valamint legfeljebb 24 karakterből álló, programozható feliratot elhelyezni a bemeneti videojel mindegyikére. Minden egyes képi bemenethez négy, teljesen független videó kimenet - összesen 64 - tartozik, melyek mindegyike kiválasztható dátum, idő és megnevezés feliratozással vagy a nélkül. A feliratok a kép bármely részén kívánság szerint elhelyezhetők, mivel a karakterek vízszintes és függőleges irányban egyaránt mozgathatók. Ezzel minden fix kamera képén oda helyezhetjük, ahol legkevésbé takarnak el fontos képrészeket. A dóm kamerák képein - ahol állandóan változik a megfigyelendő rész - érdemes valamelyik sarokba helyezni a szöveges információkat. Minden karakter fehér színű, fekete kerettel szegélyezett, továbbá világosságuk állítható azért, hogy bármilyen hátteret is adjon képünk, az olvashatóság mindig tökéletes maradjon. A készülék hátlapján tehát 16 bemenet alatt található mindegyikhez 4 kimenet. Ezek egymástól függetlenek, vagyis egyes bemeneti jelek nem kapcsolhatóak át másik csatorna kimenetére.
Egy ilyen eszköz általában 16 videokamera jeleinek fogadására alkalmas, és ennél nagyobb számú kamerakép esetén lehetőség van több eszköz egyidejű használatára. Ekkor annyiszor 16 db kameraképet lesz képes fogadni rendszerünk, ahány egységet kötünk öszsze. Maximum 64 MDA összekötése valósítható meg, így darabonként 16 bemenettel számolva 1024 kamerát tartalmazó rendszer jelei fogadhatók, feliratozhatók és kapcsolhatók segítségével. Az összefűzés nagy előnye a szinkronizálhatóság, tehát az első - Master - eszközön beállított dátum és rendszeridő lesz érvényes az utána következő, valamennyi MDA összes kimenetén, míg a kamerafeliratok kimenetenként változtathatók.
Játékkaszinó esetében előforduló CCTV rendszereknél szinte kötelező valamilyen kezelőpult használata, amely lehetőséget ad az operátoroknak a kívánt monitoron történő kamerakép kiválasztására, a dóm kamerák mozgatására, és még egyéb feladatok elvégzésére is. A Pelco CM9760-KBD kezelője az előbb felsorolt feladatokon túl rendelkezik még 24 programozható billentyűvel, melyhez az operátor által választott utasítások rendelhetők, így gyorsíthatók a megfigyelési munka közbeni rutinfeladatok. A mozgatható kamerák vezérlését egy joystick segítségével végzik, mely a változtatható mozgatási sebesség mellett ugyanazon a karon szolgáltatja az optika fókusztávolságának állítási lehetőségét is (zoom funkció), így biztosítva a kényelmes, egykezes irányítás lehetőségét. Az óriási LCD kijelző minden fontos információt biztosít a kezelő számára, és a változtatható háttér-megvilágítás lehetővé teszi a tökéletes olvashatóságot a környezet változó fényviszonyai mellett is. Az eszköz tartalmaz két belső relét is, amelyek segítségével vezérelhetünk olyan eszközöket, mint a rendszerhez csatlakoztatott videoprinter, avagy videomagnó. A képek rögzítése a kaszinókban Time Lapse videomagnók segítségével videoszalagra történik. A digitális technika mai hőskorában az élet számos területén, így a biztonságtechnika világában is egyre inkább a digitális rögzítés módszerei kerülnek előtérbe, és lassan kezd feledésbe merülni a CCTV területén is még annyi helyen használt videoszalagok és kazetták világa. Ezt a már régóta használt, de megbízható eljárást a biztonságtechnika számos területén felváltotta a már sokkal modernebb és jó néhány előnyt magáénak mondható digitális rögzítés.
Jelenleg még videomagnók tucatjaival találkozunk a kaszinókban, ahol a rendszer tökéletes működése érdekében a következő ismeretekre lehet szükségünk: minden egyes kamerához tartozó külön videomagnót szükséges összeszinkronizálni. Erre azért van szükség, hogy minden egyes készülék belső órája ugyanúgy járjon, és ugyanarra az időpontra álljon rá adott pillanatban. Ennek megvalósítása típusonként eltérő lehet, de alapvetően fizikailag össze kell kötni a készülékeket, valamint a videomagnó saját programjában beállítani a szükséges módosításokat. Továbbá ki kell jelölni a fő - Master - készüléket, aminek belső órájához fog szinkronizálódni a többi videomagnó. Minden egyes rögzítő a kommunikációs be- és kimenetein összekötve a láncban előtte lévő készülék órajeléhez fog igazodni.
(folytatjuk)