Az EIB technikájáról XVI
2004/5. lapszám | netadmin | 3806 |
Figylem! Ez a cikk 21 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Árnyékolástechnika. A rolómozgatás, szellőztető üzemmód.Leírás: A "roló üzemmód" alkalmazással teljes körű rolóvezérlés végezhető. A csatornák egymástól függetlenek. A "hosszú idejű kapcsolás" kommunikációs objektummal működtethetők a roló motorok,...
Árnyékolástechnika.
A rolómozgatás, szellőztető üzemmód.
Leírás:
A "roló üzemmód" alkalmazással teljes körű rolóvezérlés végezhető. A csatornák egymástól függetlenek. A "hosszú idejű kapcsolás" kommunikációs objektummal működtethetők a roló motorok, a kívánt irányban. A "rövid idejű kapcsolás" kommunikációs objektummal lehet a csatornákat leállítani. A csatornák biztonságos pozícióba küldhetők, kényszervezérlés útján a "prioritás" és "szélriasztás" kommunikációs objektumokkal. A csatornák aktuális pozíciója aktivált "állapotjelzés" esetén az EIB vonalon elküldésre kerül. Csatornánként két pozíció paraméterezhető, amelyekbe a mozgatás egy "1" távirattal kezdeményezhető. További paraméterek: "állapot buszfeszültség kimaradás esetén", "működés szélriasztásnál" stb. szolgálnak a csatornák egyedi működésének beálltásához.
Meghatározások: |
|
---|---|
Hosszú kapcsolás fel, le:
|
Azonos funkció a redőnymozgatás funkcióval.
|
Rövid kapcsolás, stop
|
A "rövid kapcsolás" objektum a roló hajtás megállítására szolgál. Ha a redőny kimenet valamelyik mozgásirányba be van kapcsolva a "rövid kapcsolás" távirat vételekor, a kimenet azonnal kikapcsolódik.
|
1. Pozíció
2. Pozíció Prioritás Állapotjelzés Szélriasztás |
Azonos funkció a redőnymozgatás funkcióval.
|
A szellőztető üzemmód alkalmazása:
Leírás:
A "szellőztető üzemmód" alkalmazással teljes körű szellőztető csappantyú vagy szellőztető ablakvezérlés végezhető. A csatornák egymástól függetlenek. A "hosszú idejű kapcsolás" kommunikációs objektummal kapcsolhatók a csappantyúk a kívánt helyzetbe. A mindenkori kapcsolási helyzet tartósan bekapcsolva marad. A csatornák biztonságos pozícióba küldhetők kényszervezérlés útján a "prioritás" és "szélriasztás" kommunikációs objektumokkal. A csatornák aktuális helyzete aktivált "állapotjelzés" esetén az EIB vonalon elküldésre kerül. További paraméterek: "állapot buszfeszültség kimaradás esetén", "működés szélriasztásnál" stb. szolgálnak a csatornák egyedi működésének beálltásához.
- Meghatározások:
Hosszú kapcsolás fel, le - A "hosszú kapcsolás" objektum kapcsolja a szellőztető" vezérlő modul kimeneteit a kívánt irányba. A "hosszú kapcsolás" távirat vétele "0" értékkel nyitva helyzetbe, "1" értékkel zárva helyzetbe kapcsolja a megfelelő kimenetet. A modul első kimenete "nyitva" helyzetbe, a második kimenet "zárva" helyzetbe kapcsol. A csatornák tartósan bekapcsolva maradnak. Nincs lehetőség olyan idő paraméter beállítására, melynek letelte után a csatornák ismét kikapcsolnának, azok mindig be vannak kapcsolva valamelyik irányba.
Állapotjelzés- Az "állapotjelzés" kommunikációs objektum a kimeneti csatornák helyzetét küldi el a buszon. A távirat akkor keletkezik, amikor ennek az objektumnak az értéke megváltozik. Ezzel az 1 bites objektummal a "nyitva" és a "zárva" helyzet, mint állapotjelzés küldhető el, az állapot távirat kódolásának kijelölése, egy paraméterrel történik.
Prioritás- A 2 bites "Prioritás" kommunikációs objektum aktiválásával az ETS -ben egy járulékos objektum jelenik meg, melyhez csoportcím rendelhető. Az objektum a többihez képest magasabb prioritású, tehát az érintett csatornát kényszerkapcsolatban vezérli. A négyféle beállítható érték a következő kapcsolási állapotokat határozza meg.
Ha a távirat adatértéke 0 (00)2, akkor nincs kényszerkapcsolat, a kimenet állapotát a többi objektum határozza meg.
Ha a távirat adatértéke 1 (01)2, akkor a kimenet kényszerkapcsolat útján kikapcsol majd tiltásba, kerül. A többi objektumnak ekkor nincs hatása a kapcsolási állapotra..
Ha a távirat adatértéke 2 (10)2, akkor a kimenet kényszerkapcsolat útján "nyitva" helyzetbe kapcsol. A többi objektumnak nincs hatása a kapcsolási állapotra, amíg a prioritás objektum újra "0" értékű engedélyezés táviratot nem kap.
Ha a távirat adatértéke 3 (11)2, akkor a kimenet kényszerkapcsolat útján "zárva" helyzetbe kapcsol. A többi objektumnak nincs hatása a kapcsolási állapotra, amíg a prioritás objektum újra "0" értékű engedélyezés táviratot nem kap.
Csak a "szélriasztás" objektumnak van magasabb prioritása, mint a "prioritás" objektumnak, tehát a szélriasztás akkor is végrehajtásra kerül, ha a redőny kimenetet a "prioritás" objektum letiltotta.
Szélriasztás- Ha aktiváljuk a "szélriasztás" -t, az ETS -ben egy járulékos kommunikációs objektum jelenik meg, melyhez önálló csoportcím rendelhető. Ez a kommunikációs objektum a redőnyvezérlő funkciómodul mindhárom csatornájára érvényes. További paraméterrel lehet a "szélriasztás" -t csatornánként aktiválni vagy bénítani. A szélriasztás működése ugyancsak csatornánként határozható meg. A következő funkciók lehetségesek: "stop", "nyit", "zár".
A "szélriasztás" igazi biztonsági funkció, célja hogy a szellőztető csappantyú vagy a szellőztető ablak sérülését az erős szél esetén elkerüljük, a motor biztonságos pozícióba vezérlésével. Az "1" értékű távirat vétele esetén a JAL-OUT modul aktivizálja a szélriasztást és a hajtást a paraméterezett helyzetbe, kapcsolja. (Figyelembe véve az irányváltási időt). A "szélriasztás" tilt minden más objektumot. Ha a "szélriasztás" alatt távirat érkezik valamelyik kapcsoló objektumnak, semmilyen hatása nem lesz a kapcsolási állapotra. A szélriasztás elmúltával a hajtás az aktuális pozícióban marad, és új távirat kell másik pozícióba kapcsoláshoz. A szélriasztás végét "0" értékű távirat vétele jelenti.
A szélérzékelő és a vezetékek üzemkészségének ellenőrzése céljából a szélérzékelő periodikusán jelzést küld. Az aktor ezért meghatározott időpontban táviratot vár. Ha ebben az ellenőrzési időpontban nem érkezik távirat a szenzortól, ez azt jelenti, hogy zavar lépett fel a szélriasztás működőképességében és a motort a paraméterezett biztonságos pozícióba mozgatja. A periódus idők megválasztásánál ügyelni kell, hogy a szenzor küldési periódus ideje kisebb legyen, mint az aktor ellenőrzési periódus ideje. Lehetőség van a periodikus ellenőrzés kikapcsolására.