Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

EIB technológia

Az EIB technikájáról XXII.

2004/12. lapszám | netadmin |  3368 |

Figylem! Ez a cikk 21 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

A fényérzékelő. A kétpont szabályozás. Leírás: Amennyiben a szenzorba a "Kétpont" alkalmazás van letöltve, akkor kapcsolási táviratokkal kapcsolóaktorok kapcsolhatók. A szenzorválasztás szerint paraméterezhető "Be-kapcsolóként", "Ki-kapcsolóként...

A fényérzékelő. A kétpont szabályozás.


Leírás: Amennyiben a szenzorba a "Kétpont" alkalmazás van letöltve, akkor kapcsolási táviratokkal kapcsolóaktorok kapcsolhatók. A szenzorválasztás szerint paraméterezhető "Be-kapcsolóként", "Ki-kapcsolóként", vagy "kétpont-szabályozóként". A kommunikációs objektumok áttekintését az 1. Táblázat mutatja. A paraméterablak adatait a 2. Táblázat tartalmazza.
Paraméterleírás:
Az alsó és a felső küszöbértékre vonatkozó paraméter-beállításoktól függően a fényérzékelő választás szerint kialakítható "Ki-kapcsolóként", "Be-kapcsolóként", vagy "kétpont-szabályozóként".
Ki-kapcsoló:
Az alsó küszöbértékhez a "nincs Be-kapcsolási funkció" paramétert kell választani. Amennyiben a fényerősség-érték túllépi a küszöbértéket, a fényérzékelő "Ki- táviratot" küld.
Be-kapcsoló:
A felső küszöbértékhez a "nincs Ki-kapcsolási funkció" paramétert kell választani.
Amennyiben a fényerősség-érték nem éri el a küszöbértéket, a fényérzékelő "Be-táviratot" küld.
Kétpont-szabályozó:
Mindkét küszöbértékhez egy-egy fényerősség-érték van rendelve.
Amennyiben a fényerősség-érték nem éri el a küszöbértéket, a fényérzékelő "Be-táviratot", ha túllépi azt, akkor pedig "Ki-táviratot" küld.
A fényerősség küszöbértékeit egymástól függetlenül lehet az ETS-en vagy a buszon keresztül beállítani.
Amikor a mért fényerősség-érték beállítható időtartamig túllépi, ill. nem éri el a küszöbértékeket, a fényérzékelő táviratokat küld. Amennyiben ez a feltétel hosszabb ideig teljesül, a táviratküldés ciklikus lesz. A táviratküldési időpontokat, közös alapra vonatkoztatva, a faktor segítségével egyenként be lehet állítani. Az 1. ábrán a kikapcsolási idő kisebbre van választva, mint a bekapcsolási idő.




1. ábra A kétpont- szabályozó működési módja


Paraméterbeállítás:
Ahogy az látható az 1. ábrán, a "BE"- és "KI" -kapcsolási táviratok ciklikus küldésére közös alap állítható be. A faktorok különbözően paraméterezhetők, így a "BE"- és "KI"- kapcsolás, kapcsolási időpontjai egyenként állíthatók be.
Szokásos a rövid "KI"- és a hosszú "BE"- kapcsolási idő használata. Ezáltal röviddel az után, hogy a fényerősség a beállított értéket túllépi, a világítótestek kikapcsolnak. Ha viszont a fényerősség a beállított érték alá csökken, hosszabb idő telik el a világítótestek újbóli bekapcsolása előtt.
Ezzel az alkalmazással, energiatakarékos üzemvitel valósítható meg.
Mindkét küszöbérték aktiválása esetén "kétpont-szabályozás" valósul meg, amely a két küszöbértéken belül nem fejt ki kapcsolási funkciót.
A világítótestek kézi működtetése nem szükséges.
A "Ki-táviratot" a fényérzékelő a paraméter-beállításnak megfelelően ciklikusan küldi. Ezáltal például a kézileg bekapcsolt világítótestek a ciklusidő keretein belül kikapcsolhatók, amennyiben a nappali fény elegendőnek bizonyul.
A "Be-táviratot" a fényérzékelő a paraméter-beállításnak megfelelően ciklikusan küldi. A világítótestek mindig akkor vannak bekapcsolva, ha túl kevés a nappali fény. Ebben az esetben a világítótestet kézileg kell kikapcsolni.
Az "állandó fényerősség" alkalmazásban a paraméterablakban bevitt előírt értékeket el lehetett tolni, vagy meg lehetett változtatni. Ezzel ellentétben a "kétpont" alkalmazás csak az "Előírt érték beállítása" kommunikációs objektumot tartalmazza. Az eljárás az "állandó fényerősség" alkalmazással itt is azonos, úgyhogy az előírt értékek közlése a szenzorral itt is 1 byte-os adattípussal történik. Ezeket például, "Értékadó" alkalmazással programozott nyomógombos szenzorokkal, vagy bináris bemenetekkel lehet kiadni.
A kívánt előírt értéket a következő átszámítási képlet szerint kell az "Étékadó" alkalmazásba bevinni:

Új előírt érték (255 / 2000) = "Értékadó"- érték

További példa:
Az alsó küszöbérték előírt értéke 400 Lux kell, hogy legyen:

400 Lux * (255/2000) ~ 51

Segédeszközként a következő "előírt érték" táblázat adható meg, melyet a 3. Táblázat foglal össze:
Az újonnan beállított előírt érték mindig az "alsó" küszöb paraméterablakban beállított, vagy utolsóként beállított előírt értékére vonatkozik. A felső küszöbérték számítása automatikusan, a meglévő távolságnak megfelelően történik.
A 2. ábra az "előírt érték" beállítását ábrázolja arra az esetre, ha a fényérzékelő "kétpont-szabályozóként" van programozva.




2. ábra Kétpont- szabályozás előírt érték beállítással.


Paraméterleírás:
Időkésleltetés, ellenőrzési idő:
Amennyiben a fényerősség-érték, az "előírt érték" beállítása után is a felső küszöb felett maradna, a fényérzékelő időkésleltetés nélkül további "Ki-táviratokat" küldene. Új "előírt érték" beállítása, az ellenőrzési időt nem szakítja meg, vagy állítja vissza.
"Ki- kapcsoló", előírt érték beállítással:
A 3. ábra arra az esetre írja le az előírt érték beállítását, ha az alsó küszöbértékhez nincs "Be-kapcsolási" funkció rendelve. Ekkor az előírt érték beállítása, a felső küszöbértékre vonatkozik.
Amennyiben a "Ki-kapcsolás" küszöbértékének nincs funkciója, a szenzor "Be-kapcsolóként" működik. Az előírt érték beállítása ekkor közvetlenül, az alsó küszöbértékre vonatozik.




3. ábra "Ki" kapcsoló előírt értékbeállítással


Engedélyezés és reteszelés:
Aktív retesz
A "Kétpont" alkalmazás a "Kétpont-szabál objektum yozás" funkció engedélyezésére és reteszelésére, összesen három kommunikációs objektummal rendelkezik. Az "Engedélyezés/reteszelés" objektum az, amelyik a fényérzékelőt közvetlenül "0"-távirattal letiltja, és "1"-távirattal engedélyezi. Ez az oka, hogy a letiltás a második objektumon keresztül aktív retesznek nevezhető.
Passzív retesz:
Az előző alkalmazásoknak megfelelően létezik egy reteszelési objektum, amelyik csupán az 1 bites adattípusú távirat vételére reagál. Függetlenül a távirat tartalmától, belsőleg az "Engedélyezés/reteszelés" objektum "0" értékre áll, ami a szenzort letiltja. A készülékfunkció csak akkor áll helyre, ha az érintett objektumot "Be-távirat" engedélyezi. Ez a szenzor letiltásának passzív módja.




4. ábra Kétpont- szabályozás reteszeléssel az "Engedélyezés / reteszelés" objektumon keresztül.


A 4. ábra a kommunikációs objektumon keresztül történő "aktív" vagy "passzív" reteszelés hatását mutatja be. Ha az "Engedélyezés/reteszelés" objektumot "0" érték írja le, a szenzor le van tiltva. A szenzor funkciója akkor áll helyre, ha az érintett objektumot "1"-távirat felülírja.
Minden reteszelés az objektumot "0" (letiltás), vagy "1" értékre (engedélyezés) állítja. Letiltás esetén a szenzor belsőleg tovább működik, és feldolgozza a vevőbe érkező fényerősség-értékeket. Ezért engedélyezés után mindig az aktuális állapot áll rendelkezésre.
A szenzor kézi működtetésének időfüggő letiltása:
Egy további reteszelési objektum segítségével időben korlátozott reteszelés valósítható meg. A reteszelési idő indulásához elegendő egy távirat vétele az objektumon. A távirat tartalma itt is érdektelen. A reteszelési idő a paraméterablakban alap és faktor segítségével állítható be.
A módszer különösképpen a szenzor időbeni letiltására alkalmas, miáltal ezen időtartam alatt az aktorok fényerősségtől függetlenül kapcsolhatók. Ez a retesz akkor alkalmazható, ha például egy adott helyiségbe, pl. 4 órás időtartamon keresztül általában elegendő nappali fény jut be.




5. ábra Kétpont- szabályozó időbeni reteszeléssel


Az 5. ábra a "kétpont-szabályozó", időbeni reteszelés hatását ábrázolja, amely mindig akkor indul, ha az objektum táviratot vesz.
A reteszelési idő a paraméterablakban állítható be.
A kalibrálási eredmény paraméterablakba való bevitele nélkül a fényérzékelő nem működik. A beviendő eredmény 1 és 254 között kell legyen. Amennyiben még, nem áll rendelkezésre kalibrálási eredmény, azt a "Kalibrálás " alkalmazással, meg kell határozni.
Rögzíteni lehet, hogy üzembe helyezés után kell-e táviratokat küldeni vagy sem. A "Táviratküldés" opcióval a szenzor közvetlenül a programozás után elkezdi az aktuális fényerősség-értékek küldését, az adási feltételek beállításától függően. Ennek a paraméternek a beállítása határozza meg az inicializálás utáni működést is.
Inicializálás (kezdeti érték beállítás):
Inicializálás, pl. programozás után, vagy buszfeszültség-visszatérése esetén áll fenn. Az inicializálás a következő paramétereket és funkciókat befolyásolja:
Készülékfunkció:
A készülék funkciója inicializálás után a "Viselkedés, üzembe helyezés után" paraméter beállításától függ:
Táviratok küldése: A funkció ismét közvetlenül adott.
Nincs táviratküldés: A készülék csak akkor tölti be ismét funkció ját, ha az "Engedélyezés/reteszelés" objektumon keresztül ismét engedélyezve lesz.

Nagy Lajos