Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Központ porszívó a mostohagyerek IV.

2003/10. lapszám | Kucsera Mihály |  2769 |

Figylem! Ez a cikk 22 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

A laikusok között terjedő közhiedelemmel ellentétben a központi porszívó nem kényelmi, hanem mindenek előtt egészségügyi beruházás. Lényege, hogy a beszívott por véglegesen kikerül a lakásból a kültérbe kifúvott levegővel együtt. A pormentes környezetre, tiszta levegőre és egészségére igényes építkező számára a ´90-es évek során a központi porszívó extra felszerelésből lassan alapfelszereléssé vált. Ezt az tette lehetővé, hogy a PVC csőhálózat előszerelése az építés során átlagosan mindössze 50-150 ezer Ft körüli többletköltséget jelent, ami bármely építkező számára elviselhető. Az elterjedést gyorsítja, hogy a védőcsövezéssel párhuzamosan - gyorsan és egyszerűen - elvégezhető előszerelést a tapasztalat szerint a többi szakma képviselői is előszeretettel ajánlják az építtetőnek. A villanyszerelők az ütemezés folytán természetesen lépéselőnyben vannak a megrendelés megszerzésében.

Az előző részekben a szívóhálózat előszereléséről és az utólag telepített szívóközpont teljesítményének meghatározásáról tájékoztattuk a reménybeli telepítőket. A típusválasztás során a szívóteljesítmény mérlegelésén túlmenően lényeges, hogy a készülékek között természetesen jelentős minőségi különbségek vannak. A rendszer minősége a szívóhálózat szakszerű kivitelezését feltételezve elsősorban nyilvánvalóan magától a porszívótól függ. A minőség megnyilvánul a porleválasztás minden egyéb jellemzőt is meghatározó módjában, a motor jellemzőiben és várható élettartamában, a készüléktest kivitelében, a zajszintben és természetesen a készülék szolgáltatási színvonalában, mint a száraz és vizes szívás, a vezérlés vagy az ürítés higiéniája és kényelme. A legutóbbi számban áttekintettük az alapvető motortípusokat, jellemzőiket és az ezzel összefüggő konstrukciós szempontokat. Ezek alapján tehát a motor típusa részben azt is meghatározza, hogy a készüléken milyen porleválasztás alkalmazható. A porleválasztás módja a kifúvási lehetőség (azaz a beszívott levegő kültérbe történő kivezetése) és a telepítési kötöttségek, valamint a használati és karbantartási szempontok miatt egyaránt mérlegelendő. Az alapvető természetesen a takarítási igény meghatározása, azaz, hogy szükség van-e vízszívásra is, vagy elegendő a száraz porszívás. Továbbá kérdéses a használat intenzitása, ami háztartási vagy közületi alkalmazás esetén eltérő teljesítményt követel. A használó kényelme szempontjából a tömlőhossz mellett az ürítés módja és gyakorisága talán a legfontosabb, ami szintén a porleválasztástól függ. A hagyományos típusok, az eladott készülékek zöme csak száraz porszívásra alkalmas. A kézi ürítésű háztartási kategóriájú készülékek túlnyomó része négy porleválasztási rendszerbe sorolható.

Porzsákos

Előnye a higiénia és a kényelem, mert a porzsák cseréje mentesít az egyéb kézi ürítésű megoldásoknál szükséges tisztogatástól, porolástól. Két változata a zárt vagy nyitott porzsák, ami a minőség függvényében egy vagy többrétegű és további szűrőkkel is ki lehet egészítve. A motor a készülék alján található és a felülről a porzsákba beszívott levegő alul távozik. A szűrés hatásfokának (és a telepítési helynek) függvényében a kibocsátott levegő nem feltétlenül kell kivezetni a kültérbe. A szemetet a porzsákkal együtt kell eltávolítani. Előnyös a nagyobb űrtartalmú porzsák, ami a szűrőfelület nagysága és az ürítések gyakorisága szempontjából is lényeges. A rendszer előnye az ürítés kényelmén túl a hosszabb motorélettartam, hiszen a szűrő egyben a motor védelmét is ellátja. A komfortosabb készülékek 20-30 literes porzsákja gyakorlatilag alig csökkenti a szívóteljesítményt.

Teljes ciklonos

Ritka megoldás: a tartályba érkező, palástirányba terelt levegő nagy sebességgel örvénylik a tartályba és a szállított szemét centrifugálisan kicsapódva összegyűlik a tartály fenekén. A konstrukció jellemzője a költségesebb by-pass típusú és speciális turbinákkal rendelkező, felső elrendezésű motor alkalmazása. A porleválasztás tényleges hatásfoka erősen függ a konstrukciótól. Nevével ellentétben a motor védelme céljából gyakran ez a rendszer is tartalmaz szűrőt, ami azonban megfelelő karbantartás hiányában problémákat okozhat. A rendszer előnye a szűrő hiányában egyenletesen nagy szívó teljesítmény. Hátránya lehet az elégtelen porleválasztás esetén csökkenő motor-élettartam. A szemét eltávolítása a tartály lecsatolásával és egyszerű kiborításával történik.

Szűrőbetétes

Ami jelenthet szivacs- vagy papírszűrőt. A korlátozott szűrőfelület eltömődése esetén jelentősen csökken a szívóerő. Karbantartás-igényes, ennek elmaradása jelentősen csökkenti a szívóerőt. A szivacsszűrő tisztítása nem a háziasszonyok álma, a papír szűrőbetét cseréje pedig viszonylag költséges megoldás a porzsákhoz képest. Legkorszerűbb az önürítős berendezés: a ciklonos elvet vízbefecskendezéssel kiegészítő rendszer előnye a maximális szívóerő és az automatikus ürítés. A tartály megteltével a szintérzékelő leállítja a motort, és az összegyűlt szennyes víz lezúdul a lefolyóba. Az ürítés gravitációsan történik egy minimum 50 mm átmérőjű bekötésen keresztül.

Igényesebb típusok rendelkeznek a portartály, illetve a szűrő telítettségét, esetleg a rendszer tömítettségét és a szénkefe állapotát is jelző vezérléssel. Ez a karbantartás és üzembiztonság szempontjából a telepítőnek is fontos, hiszen csökkenti a reklamációs esetek számát, s megkönnyíti a hibaelhárítást. Vízszíváson érthetjük a víz egyszerű felszedését (gumiperemes szívófejjel) vagy a takarítást, amikor a takarítógépeknél ismert szerszámmal kipermetezzük, majd visszaszívjuk az odajuttatott vizet. A vizes szívás nagy kőfelület gyors felmosása vagy szőnyegpadló tisztítása céljából egyaránt előnyös lehet.A cikkben nem foglalkozunk a folyamatos üzemre alkalmas aszinkron motoros és külön porleválasztó tartállyal rendelkező nagy teljesítményű szívóközpontokkal, amelyek telepítése már takarítási technológia kidolgozását és előzetes méretezését, azaz eleve tervezői közreműködést igényel. A telepítés, karbantartás és üzemzavar (dugulás stb.) külön fejezetet igényel.

Ciklonos-szövetszűrős

Népszerű azok körében, akik az évi egy-két porzsákcsere (2000-4000 Ft/év) helyett inkább tisztogatják a tartályt és a szűrőbetétet. Az angol terminológia szerint "fordított zsákos"-nak nevezett rendszer, amelynél a ciklonosan bevezetett levegőt a motor a portartály tetején, a motorház falhornyában acélgyűrűvel rögzített szövetgyűrűn keresztül szívja el. Lényeges elemként az eredeti konstrukció a szövetszűrő alá illesztett terelőkúppal fokozza a centrifugális hatást, az igénytelenebb típusoknál szívás befejeztével a szűrő megrogyik és a rátapadt por visszahullik a tartályba, ami csökkenti a szűrő szívóellenállását. A motorelrendezés és a szemét eltávolítása az előzőhöz hasonló, a kifúvott levegő azonban az alkalmazott szűrő függvényében tisztább. A rendszer előnye a jobb motorvédelem. Nehézséget okozhat a szövetszűrő tisztítása valamint visszahelyezése. Sikertelen visszahelyezés esetén az elszívott, szűretlen, poros levegő károsíthatja a motort.