Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Még egyszer a fűtőkábelekről

2003/10. lapszám | Boros Attila |  5119 |

Figylem! Ez a cikk 22 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

A fűtőkábelek egyre szélesebb körben ismertek, nem ritka tehát, ha a villanyszerelő olyan feladattal találkozik, ahol nem kültérre vagy ipari területre, hanem beltérre kell fűtőkábeleket szerelnie. A tapasztalatok alapján feltételezhető, hogy a jövőb...

A fűtőkábelek egyre szélesebb körben ismertek, nem ritka tehát, ha a villanyszerelő olyan feladattal találkozik, ahol nem kültérre vagy ipari területre, hanem beltérre kell fűtőkábeleket szerelnie. A tapasztalatok alapján feltételezhető, hogy a jövőben még gyakoribbá válik a beltéri elektromos padlófűtés, megpróbáljuk ezen rendszereket bemutatni. Noha a szaklap tárgyalta már a témakört, a szezonális aktualitás miatt és a nem érintett részletek miatt érdemes még egyszer visszatérni a fűtőkábelekre.

Először is jogosan merül fel a kérdés a mai energiaárakat ismerve, hogy miért szükséges beltérben fűtőkábeleket használni? Számos indok lehet elektromos fűtés használatára, attól függően, hogy kizárólagos vagy kiegészítő fűtésről van-e szó.  Kizárólagos fűtésre leggyakrabban ott használják, ahol nem, vagy nagyon költségesen lehetne egyéb fűtésrendszert kiépíteni. Ide sorolhatók a télen időszakosan használt épületek (pl. nyaralók, hétvégi házak), de a műemlékjellegű épületek is, hiszen a legkisebb bontással, átalakítással komfortos padlófűtés hozható létre. Az utóbbi esetre jó példa a Visegrádi Királyi Palota kiállítótermeinek fűtése.

Kiegészítő fűtésként még sokoldalúbban lehet használni, például konyhákban, fürdőszobákban (akár radiátoros fűtés mellett) komfortnövelő padlófűtésként. A kiegészítő padlófűtés másik előnye, hogy átmeneti időszakokban (tavasszal, ősszel) a hűvösebb napokon a meglévő fűtésrendszertől függetlenül, önállóan be lehet kapcsolni anélkül, hogy az egész ház/lakás fűtését el kellene indítani. Szintén említést érdemel - és a beltéri fűtések kategóriájába tartozik - a hűtőházak, jégpályák altalajvédelmére szolgáló elektromos fűtés is. Mivel az elektromos padlófűtés "határterületnek" tekinthető (gépésztervező határozza meg a beépítendő teljesítményt, és villanyszerelő építi be a fűtést), fontos a szakmák közötti megfelelő információcsere. Általánosságban elmondható, hogy az 1 m2-re vetített teljesítmény kb. 70-150 W között mozog a helyiség fajtájától és a fűtés módjától függően. Kizárólagos fűtés beépítésekor pontos hőtechnikai számítást kell végezni, hogy a fűtés a lehető legoptimálisabb legyen, így fontos, hogy szakcégek segítségét kérjük.

Attól függően, hogy milyen burkolatrétegbe lehet a fűtőkábeleket beépíteni, több kábeltípus alkalmas beltéri padlófűtésre. A leggyakrabban az állandó ellenállású ohmikus kábelek - használhatók. Több okból is célszerű ezek közül a konfekcionált, hidegvéggel szerelt kábeleket választani, mivel itt nincs szükség a fűtőszál méretezésére, hidegpont kialakítására. Kész méretekből lehet választani, melyek szinte bármekkora felületre lefektethetők, legyen az csak 1 m2, vagy akár 30 m2. Másik elterjedt megoldás a fűtőszőnyeg használata. A fűtőszőnyeg nem más, mint egy hálóra szerelt vékony fűtőkábel, mely elsősorban lakásfelújításoknál hasznos. A fűtőszőnyeg a járólap alá, flexibilis ragasztóba építhető, így csak pár mm helyet foglal el.

Használható ezeken kívül önszabályozó fűtőkábel is. Az elektromos padlófűtés nagy előnye, hogy rendkívül pontosan szabályozható. Többféle termosztát közül lehet választani a beépítés módjától és a felhasználói igényektől függően. A legtöbb esetben padlóérzékelővel ellátott készülék ajánlható, mellyel a padló hőmérséklete alapján lehet a fűtést szabályozni. Ezenkívül, létezik olyan típus, mely a helyiség hőmérséklete alapján kapcsol, illetve olyan, amely a levegő és padló hőmérsékletét egyaránt figyelembe veszi. Kapható időkapcsolóval egybeépített termosztát is, amely a hét minden napjára programozható. Ha az elektromos padlófűtést megfelelően tervezték és építették be, hosszú élettartamú, karbantartást nem igénylő, csendes fűtés lesz az eredmény. Sajnos azonban előfordulhatnak olyan problémák, amelyek a szakszerűtlen kivitelezésből, helytelen tervezésből adódnak. Buktatója lehet egy ilyen fűtésnek az is, ha a villanyszerelő ugyan megfelelően építette be a kábeleket, de például betonozáskor megsértik azokat. Szerencse viszont, hogy mivel elektromos rendszerről van szó, megfelelő műszer segítségével a hiba könnyen feltárható és javítható.