Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Sorompók

2003/5. lapszám | Szeles Gábor |  3898 |

Figylem! Ez a cikk 23 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Eddigi írásaimban igyekeztem átfogó képet adni a kapumozgatás lehetőségeiről. Most mélyedjünk bele a sorompók mozgatásába. A sorompómozgatás nagyon hasonlít a tolókapuhoz, de annál 8-10-szer gyorsabb. A vezérlésekhez többféle indítást szoktak használ...

Eddigi írásaimban igyekeztem átfogó képet adni a kapumozgatás lehetőségeiről. Most mélyedjünk bele a sorompók mozgatásába. A sorompómozgatás nagyon hasonlít a tolókapuhoz, de annál 8-10-szer gyorsabb. A vezérlésekhez többféle indítást szoktak használni. A biztonsági eszközök száma is gyarapodott.

A sorompórúd
A sorompórúd, gyors sorompókhoz 3-4 méteres. Standard sorompókhoz alkalmaznak akár 6-7 méterest is. A 4 méteres és az ennél hosszabb karoknál tartóvillát kell alkalmazni, ami lehet földre rögzített és a sorompórúd végére erősített, mozgó kivitelű. A nagyobb zártság érdekében, valamint a személyi átjárás nagyobb korlátozására úgynevezett szakállat is tehetünk a rúd aljára. A sorompórúdra ferde sávozású piros-fehér fényvisszaverő matricát kell felrakni. Ennek alkalmazásával messziről is lehet látni a sorompó nyitott vagy zárt állapotát. Újabban egyre több parkolóház épül, ahol magassági korlátozások vannak a felnyitott sorompóra. Ilyen esetekre fejlesztették ki a csuklós sorompókart. Ez a Egy hétköznapi háztartást ma már el sem tudnánk képzelni az életünket kényelmessé tévő villamos gépek, készülékek nélkül: csak a konyhában számtalan eszköz áll rendelkezésre, amely a működéséhez villamos áramot igényel, mint pl. hűtőszekrény, villanytűzhely, mosogatógép, páraelszívó, mikrohullámú sütő, kávéfőző, grillsütő, elektromos kés stb., speciális sorompókar, lecsukott állapotban úgy néz ki, mint a normál 3 méteres kar. Amikor felnyílik, a kar közepén lévő speciális csuklóra eső forgásponton megtörik. Ezért a sorompórúd csuklón túli része mindig vízszintesen marad. Így akár 2,7 méter belmagasságú helyiségben is telepíthető. A sorompórúd aljára kell felszerelni az egyik legfontosabb biztonsági berendezést, a nyomásérzékelő gumiszegélyt. Ez egy különleges profilú lágy gumicső. Az egyik végét le kell zárni, a másik végébe pedig be kell illeszteni a nyomásérzékelő patront. Amikor ez a gumiszegély benyomódik, a nyomásérzékelő megszakít egy kontaktust, és ezzel blokkolja a vezérlést.


Egy sorompóval szemben követelmény, hogy pár másodperc alatt nyisson ki. Legyen képes érzékelni az elé álló, valamint az áthaladó gépkocsit.
Lecsukás közben érzékelje, ha valami a mozgó sorompórúd alatt van, és azonnal állítsa le a folyamatot.
A sorompó fő részei:
• tartószekrény a mechanikával
• sorompórúd
• vezérlés
• biztonsági eszközök

Tartószekrény a mechanikával
A tartószekrényben van kialakítva a mozgatómechanika a motorral, valamint a sorompókar húzását kiegyenlítő rugó és általában a vezérlés is. A mozgatómechanika leggyakrabban 90°-os szögelfordulást tesz lehetővé. Itt van elhelyezve a két végálláskapcsoló is. Üzembe helyezéskor kiemelt figyelmet fordítsunk ezekre, mert helytelen bekötés esetén könnyen széttörethetjük a mechanikát a motor erejével. A tartószekrény földhöz rögzítésére is nagy gondot kell fordítani, nehogy orra bukjon a sorompó. Telepítés előtt alaposan fel kell mérni, hogy mi az igény. Kellemetlen, amikor a frissen betonozott részt fel kell törni, mert mégis csak a hurkos indítás lenne a jobb. Esetleg ki kell még rakni egy-két kártyaolvasót.

A vezérlés
A vezérlés kiválasztásánál célszerű a professzionális minőséget választani, mert a sorompók általában sűrű igénybevételnek vannak kitéve. Továbbá olyan plusz szolgáltatásokkal rendelkeznek, amit az egyszerűbb, olcsóbb vezérlések nem tudnak. A startparancs mellett szükséges lehet olyan bemenet is, hogy csak nyitó, illetve csak záró parancs legyen. A sorompó mellé esetenként fel kell szerelni forgalomirányító jelzőlámpát is. Ezeket is vezérelni kell. Egy professzionális vezérléssel ez is megvalósítható.

Programozáskor a tolókapu vezérlésekhez hasonlóan járjunk el. Úgy programozzuk a nyitási időt, hogy hagyjunk rá a végállások eléréséhez szükséges időre. A fotocellák bekötésekor figyelni kell az invertáló és a nem invertáló bemenetek kiválasztására. Az invertáló bemenet működésbe lépésekor a záró irányú mozgást megfordítja. Tehát arra kell használni, hogy amikor zárási fázisban valami veszélyesen megközelíti a sorompót, megállítsa a mozgást, és nyissa vissza a sorompórudat. A vezérlés indítására újabban kezd elterjedni az úgynevezett hurkos indítás.

Ennek elve az, hogy egy nagyméretű tekercsre, hurokra nagyfrekvenciát kapcsolunk. A tekercs fém hatására elhangolódik. Ezt használjuk fel úgy, hogy amikor elhangolódik a tekercs, hurok, a saját vezérlőáramköre kiad egy zárókontaktust. Ezt a kontaktust juttatjuk a sorompó vezérlésének a start vagy a nyitó bemenetére. A hurok telepítése viszonylag egyszerű feladat. Egy maximum 10 cm mély, téglalap alakú vágatot kell készíteni a sorompó előtt. A téglalap két hosszabbik oldala a sorompóval párhuzamos legyen. A közelebbik oldal kb 2 méterre legyen a sorompótól. Ezek a hosszabb oldalak lehetnek 2, 4, illetve 6 méteresek. A közöttük lévő távolság 0,5 m. Az így kialakított vájatba kell behelyezni az 1-1,5 mm átmérőjű szigetelt rézhuzalt, 4, 3, illetve 2 menetet.