Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Számítástechnika

A költségvetés-készítés lépései a KönyvCalc alkalmazásban

2003/5. lapszám | Mihály Zsolt |  4401 |

Figylem! Ez a cikk 21 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Kattintson az ablakra az egér jobb gombjával és válassza az [Új szöveg] menüpontot. Az így kinyíló szövegablakban tetszőleges bevezető szöveget írhat az összesítőhöz, amely lehet akár több oldalas is. A szöveget néhány soremeléssel zárja, amely ebben...

Kattintson az ablakra az egér jobb gombjával és válassza az [Új szöveg] menüpontot. Az így kinyíló szövegablakban tetszőleges bevezető szöveget írhat az összesítőhöz, amely lehet akár több oldalas is. A szöveget néhány soremeléssel zárja, amely ebben az egyszerű szövegszerkesztő ablakban a [CTRL-ENTER] billentyűvel vihető be. A szövegírás befejezése az [Ok] gomb megnyomásával vagy az [ETER] billentyű leütésével történik.

8. Ezután a [LE] nyíllal menjen a szöveg aljára, ami jelenleg az összesítő vége. Itt automatikusan megjelenik az előző, az egér jobb klikkjére is előugró menü. Válassza most a [Részösszeg] menüpontot, ahol a kigördülő menüben megjelennek a megnyitott költségvetési ablakok (vagy más néven költségvetési fejezetek) nevei. Ezek közül egyenként felveheti az egyes fejezetek összegeit az összesítő táblába. Beírható természetesen egyedi részösszeg is, vagyis olyan fix adat, amit nem egy nyitott költségvetési ablak (fejezet) határoz meg, hanem Ön írja azt be. Meg kell adnia a megnevezést és az összegeket, pl.: "Alvállalkozó" vagy "Megrendelő által biztosított anyagok" (amely természetesen negatív értékkel szerepeltethető). A típussorok közé bárhova beszúrható ([INS] billentyűvel vagy "egér jobb klikkel") újabb típussor. Természetesen a típussorok és a szövegsorok is törölhetők, kivághatók, másolhatók és beilleszthetők. Erre a szokásos menüpontokat (a [Szerkeszt] menüben) vagy a szintén szokásos billentyűkombinációkat ([INS], [DEL], [CTRL-C, -X, -V] stb.) használhatja. Persze a kivágott vagy másolt részeket csak összesítő táblába tudja beilleszteni, hiszen ezen adatoknak a költségvetésben nincs értelme!

9. A fentebb említett típussorokon kívül fontos még beszélnünk három másikról is. Egyik ilyen csoport a különféle összegsorok csoportja. Ezek között van ún. három oszlopos összeg, egy oszlopos összeg, illetve mindösszesen képzésére szolgáló.

10. A következő fontos típussor a három oszlop összevonását szolgálja. Kezdetben (az összesítő tetején) a költségvetések három jellemző adata, a munkadíj, anyag-, illetve gépköltség külön oszlopban szerepel. A három oszlopos összegzések ebben a szakaszban használhatók. Azonban a költségvetés "végcélja", az hogy egy konkrét összegben kifejezhető legyen egy munka összes költsége. Ezért van szükség a három oszlop (munkadíj, anyag- és gépköltség) öszszevonására. Az összevonás után (alatt) használhatók az egy oszlopra vonatkozó típussorok.

11. Végül, de nem utolsó sorban meg kell említenünk a különféle szorzósorok csoportját. Ezekkel mindig az előző (fölötte a legutolsó) összegsor által képzett adatot lehet egy százalékkal szorozni. A szorzat természetesen maga is egy részösszegként szerepel, amit egy újabb összegsorral hozzáadhat a korábbiakhoz. Külön tudja szorozni a munkadíj, az anyag- és gépköltség oszlopok összegeit, illetve az összevont (egy oszlopos) összeget is. Az összesítő tábla típussorainak van egy logikai sorrendje, amit azok menüben való elhelyezkedése is tükröz. Mivel ezek a sorok alapvetően matematikai műveleteket végeznek (összegzés vagy öszszeg szorzása, oszlopok összevonása), így a számolás fentről lefelé haladó konvencióját figyelembe kell venni. Így pl. nem lehet a három oszlop (munkadíj, anyag-, gépköltség) összevonása alatt a három oszlopra vonatkozó műveleteket végző típussort beilleszteni. Amennyiben mégis ezt tenné, a KönyvCalc egy csupa kilencesekből álló számmal jelzi a hibát! Az összesítő táblák szerkesztésének megtanulásához nagy segítséget nyújthatnak a programmal együtt szállított sablonok és típusösszesítők, amelyek között találhat egyszerűt és bonyolultat egyaránt.

Legközelebb a költségvetések küllemének szerkesztésével, formátumok, sablonok, fej- és láblécek létrehozásának módjaival foglalkozunk.

(folytatjuk)