Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Áttekintő táblázat alapján

Digitális kapcsolóórákról

2003/5. lapszám | Molnár László |  3098 |

Figylem! Ez a cikk 21 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Léteznek napi és heti programozhatósággal rendelkező, de akár éves időtartományban is vezérelhető készülékek. Ez utóbbiak esetében szintén napi pontossággal megadható, hogy az elkövetkező évben mely napokon lépjen életbe egy kapcsolás, vagy - ami gya...

Léteznek napi és heti programozhatósággal rendelkező, de akár éves időtartományban is vezérelhető készülékek. Ez utóbbiak esetében szintén napi pontossággal megadható, hogy az elkövetkező évben mely napokon lépjen életbe egy kapcsolás, vagy - ami gyakoribb az ilyen nagy memóriával rendelkező időkapcsolók programozásánál - mely napokon szüneteljen az adott üzemállapot. Példa erre az iskolacsengetés: tekintettel arra, hogy az év bizonyos szakaszaiban, történetesen az iskolaszüneti periódusban egyáltalán nem szükséges a működtetés, az éves programozhatóságú készülékkel megoldható az is, hogy ezekben az időközökben ne zavarja környezetét az iskolacsengő.

Fontos kiemelni, hogy vannak olyan kapcsolóórák, amelyek már másodperc alapú programozásra is alkalmasak: nyilvánvalóan ez rövidebb időt felölelő ki- és bekapcsolások esetén meghatározó szempont. Itt a legkisebb programozható idő tehát az egy secundum.

Mód van ezeknél a berendezéseknél az ütemezés-funkció beállítására is: megadhatjuk a program elejét és végét, valamint azt, hogy ezen tartományban milyen szünetekkel váltsák egymást az üzemi és kikapcsolási periódusok. Ebben az esetben nemcsak az óraálláshoz igazodik a funkció beindítása, illetve leállítása, hanem ezek a kapcsolások az előre beprogramozott időtartomány szerint ismétlődnek. Hagyományos kapcsolóórákkal ilyen összetettségű feladatok ellátása igen komoly programozást vonna maga után, itt szerencsére pár programsor megadásával már elérhető. Ezenfelül, szót kell ejteni az úgynevezett szabadságprogramról is. Amennyiben tartós módon nem tartózkodik otthon a tulajdonos, beállíthatja készülékét úgy is, hogy a következő, meghatározott időtartományban függessze fel az általa vezérelt funkciókat: amennyiben letelik ez az idő, ez a programsor automatikusan törlődik memóriájából, és folytatódik az előírt program szerinti üzemmenet. Természetesen arra is van mód, hogy a visszatérés előtt már működésbe lépjen az eredeti program: a lényeg az, hogy külön manuális beavatkozásra nincs szükség.

További programlehetőség ezeknél a digitális kapcsolóóráknál a véletlen üzemmód. Ez azt jelenti, hogy lehetőség van arra is, hogy az óra az otthonlétet szimuláló módon, "véletlenszerűen" kapcsoljon áramköröket. A nyilvánvalóan biztonsági szempontból létrehozott programban a kapcsolóóra dönti el az egyes funkciók működtetését, illetve leállítását az otthon tartózkodás szokásai szerint. A korszerűbb óráknál a téli vagy nyári időszámításra való átállás automatikusan történik. Ennek megfelelően külön szerelői beavatkozást nem igényel a pontos idő beállítása. Természetesen úgy is be lehet állítani a készülékeket, hogy ne vegyék figyelembe az átállást.

A berendezések memóriatartománya határozza meg a beírható programok számát. A kisebb berendezések tíz-húsz, a nagyobbak akár több száz programot láthatnak el. Akárhány csatorna is legyen kialakítva a berendezéseken, mindig ugyanaz a memóriaegység kerül alkalmazásra. Ez azt jelenti, hogy ha például az egyik csatornához nagyon sok program van kapcsolva, akkor a többi csatornának kevesebb lehetőség jut. Ennek a konstrukciónak viszont megvan az az előnye, hogy az egyes csatornákhoz mellékelt programok száma nincs korlátozva. A készülékek általában sínre szerelhető kivitelben kerülnek értékesítésre, de éppúgy kaphatók falra szerelt vagy falba süllyesztett változatban is. Általában 230 V-os feszültségszintű órákat kínálnak a forgalmazók, bár minden nagyobb gyártó kínál 12 vagy 24 V-os kapcsolókat is (még az autóiparban is elterjedt felhasználásuk).

A programozás az óra előlapján elhelyezett gombokkal történik. Számos típusnál a kijelző tulajdonképpen "vezeti" már a szerelőt az egyes lépések követésében, esetenként magyar nyelven. A korszerű órákat ma már nem akkumulátorral, hanem lítium elemmel szállítják. Alapvető jelentőségű az, hogy ezek a berendezések áramkimaradáskor is megőrzik működőképességüket. Nyilvánvalóan az akkumulátoros kiszerelésnél órákról, esetleg napokról lehetett beszélni, de a lítium elemes berendezések szinte hálózat nélkül is működnek: 4-5 évet csatlakozás nélkül is teljesíteniük szükséges. Ez ismételten megkönnyíti a szerelő dolgát is, hiszen akár otthonában, egy szerelési segédlet mellett is elvégezheti a programozást.

Az órák pontossága meghatározó szempont: ennek megfelelően számos gyártó opcionálisan kínál olyan antennákat, amelyek lehetőséget teremtenek arra, hogy az óra folytonosan szinkronizálja magát a Frankfurt melletti központi órával.

Noha a készülékek beszerzési ára még magasabb a szinkronmotoros, mechanikus órákénál, mindazonáltal a fentebb ismertetett előnyök már egyértelműen számukra biztosítanak piaci perspektívát.