Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Vitaindító

Épületvillamossági szakkiállítás II.

2010/7-8. lapszám | netadmin |  8071 |

Figylem! Ez a cikk 14 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Július második hetében került megrendezésre a Villanyszerelők Lapja szerkesztőségének szervezésében az a konferencia, amelynek célja egy egységes, a magyarországi épületvillamossági szakterületet méltó módon reprezentáló szakkiállítás feltételrendsze...

Július második hetében került megrendezésre a Villanyszerelők Lapja szerkesztőségének szervezésében az a konferencia, amelynek célja egy egységes, a magyarországi épületvillamossági szakterületet méltó módon reprezentáló szakkiállítás feltételrendszerének kidolgozása volt. A rendezvény tulajdonképpen a tavalyi esztendőben hasonló tematikával életre hívott, gyártói képviseletek közötti egyeztetés folytatásának tekinthető, ám fontos fejezetként esett szó a tavasszal lebonyolított Construma Építőipari Kiállítással kapcsolatos tapasztalatokról.

A jelen konferencia arra törekedett, hogy az elmúlt rendezvény eredményeit összefoglalva konkrét válaszokat fogalmazzon meg a nehézségekre. Röviden összefoglalva, a résztvevők korábban a következő fontosabb kritériumokat, elvárásokat emelték ki: kétévente megrendezett, önálló tematikával rendelkező épületvillamossági szakkiállításra van szükség, amelynek szervezésénél figyelembe kell venni a nemzetközi rendezvények időpontjait is. Nagy hangsúly esett a kiállítók egységes megjelenésére, a kiállítás szakmai konferenciával történő megerősítésére, a szakmai szervezetekkel való együttműködés kialakítására, valamint az infrastrukturális körülmények és a PR-tevékenység fejlesztésére. Olyan problémákra fókuszáltak a cégvezetők, mint a látogatók mennyisége és szakmai összetétele, a kiállítói standok ár/érték aránya, a nagykereskedői rendezvények melletti pozíció meghatározása.

A konferenciát a Hungexpo látta vendégül: képviselői amellett érveltek, hogy az új szervezésű épületvillamossági kiállítás a Construma építőipari szakkiállítás betétkiállításaként kerüljön megrendezésre.

A konferencián ez alkalommal az alábbi cégek képviseltették magukat.
ABB Kft.
Dehn and Söhne GmbH + Co KG Magyarországi Képviselete
Elektro-Kamleithner Kft.
Legrand Zrt.
Obo Bettermann Kft.
Schneider Electric Zrt.
Siemens Zrt.
Ultima Kft.
WAGO Kft.
Valiance Kft.
Hungexpo Zrt.

A Hungexpo képviselője összefoglalta az idei Construma vásár betétkiállításaként megrendezett ElectroLight-tal kapcsolatos tapasztalatokat. Hangsúlyozza, hogy ez egy induló év volt csupán, a Light+Buildinggel való időbeli ütközés miatt csupán 20 kiállító jelent meg 340m2-en. Az új kezdeményezés mellé állt és támogatását adta a MEE és a VTT, valamint az MMK Elektrotechnikai Tagozata is. A kiállítás 2. napja a villamossági szakemberek és épületgépészek szakmai napja volt, melyen kreditpontos előadások zajlottak. A szakmai program kommunikálására 110 000 példányban programfüzetet jelentettek meg, amelyet szaklapokba behúztak. A szakmai látogatók aránya évről évre nő: 2007-2009 között 10-10%-kal nőtt, 2009-ben a látogatók 60%-a szakmai érdeklődő volt. 2010-ben ez az arány eltolódott: a Hungarotherm épületgépészeti szakkiállítás nélkül (mely kétéves periodicitású, a páratlan években rendezik) 50%-os volt a szakmai látogatók aránya. 2010-es felmérés szerint azon látogatók száma, akiket elsősorban a világítástechnika, épületvillamosság érdekelt, 2009-hez képest 48%-kal növekedett, és összességében a szakmai látogatók 15%-a jelölte be elsődleges érdeklődési körként. 2010-ben saját árstruktúrája volt az Electrolight-nak: a gyártó cégek a listaár alatti területbérleti díjat fizettek a megjelenésért. 2011-ben a Construma együtt kerül megrendezésre a Hungarotherm szakkiállítással, valamint társul hozzájuk az Ökotech kommunális és környezetvédelmi szakkiállítás is. A három kiállításra együtt 62-63 000 látogatót várnak.

A megjelentek közül többen is kiemelték, hogy az idei Construmán több pozitív változást is tapasztaltak: ilyen volt egyebek mellett például a rendkívül erős szakmai és általános PR-tevékenység, a korszerű kiállítói területek, a közlekedési visszásságok megoldására tett kezdeményezések, a látogatói regisztráció könnyítése. S ami a legfontosabb: ténylegesen érzékelhető volt a látogatók számának emelkedése.

Hangsúlyos problémaként merült fel a megbeszélésen az Industria szakkiállításon korábban megrendezett ElectroSalon rendezvény státusza: több cégvezető kifogásolta, hogy a két kiállítás jórészt azonos tematikával kerül megrendezésre, s a hazai épületvillamossági piac volumene nem teremt alapot erre a párhuzamosságra. Egy sikeres rendezvény egyik feltétele a megfelelő identitás kialakítása, s már a kiállítások megnevezései sem járulnak hozzá a lefedett szakmai ttd width=color: rgb(0, 0, 0);hr /artalom világos definiálásához. (Az „ElectroSalon” és az „ElectroLight” kifejezések alapján lehetetlen a szakmai tartalom vonatkozásában következtetéseket megfogalmazni, ráadásul az utóbbi kifejezetten világítástechnikai utalással rendelkezik, nem pedig épületvillamosság relevanciával.)
Többen észrevételezték, hogy az ElectroSalon kiállítás teljesen eljelentéktelenedett, sem kiállítói, sem látogatói oldalról nem mutatkozott markáns érdeklődés irányába. Nem több kisebb, hanem egy, de a teljes piaci palettát átfogó kiállításra van szükség. A résztvevők nehezményezték, hogy a Hungexpo nem képviseltette magát olyan szinten a megbeszélésen, amely módot adott volna a kiállítási struktúra átgondolására.

Árnyalt vélemények jelentek meg a megbeszélésen
az egységes szakkiállítás célcsoportjával kapcsolatban. Voltak olyan résztvevők, akik elsősorban az iparban dolgozó szakemberekkel való kommunikáció jelentőségét emelték ki, míg mások fontosnak tartották a lakossági szektor megszólítását is. Többen hivatkoztak azonban arra is, hogy a sikeres külföldi szakkiállítások esetében ez a kettőség nem meghatározó, illetve a probléma egyszerűen áthidalható a kiállítási terület és program ésszerű csoportosításával.
Ide tartozik az is, hogy a megjelentek szerint fenn kell tartani a szakmai és közönségnapok elválasztását, akár adminisztratív eszközökkel, mint például a regisztrációhoz kötött térítésmentes belépés lehetőségének biztosításával. Ez megegyezik a Hungexpo elképzeléseivel is, amely szerint a következő Construma első három napja kifejezetten szakmai érdeklődőknek lenne fenntartva, míg az utolsó két napon fogadnák a lakossági szektorból érkezőket. Fontos lenne, hogy a szakmában dolgozó szakemberek térítésmentesen kereshessék fel a kiállítást: a cél egyértelműen az, hogy kialakuljon egy szakmailag általánosan elfogadott rendezvény, amelyet a szakmában dolgozó szakemberek rendszeresen felkeresnek. A kiállítás felkeresését önmagában kreditpontokkal kell honorálni.

A szakmai szervezetek jelentősége
megkérdőjelezhetetlen egy széles szakmai elfogadottsággal rendelkező kiállítás megrendezésében: ugyanakkor az is tagadhatatlan, hogy egy-két kivételtől eltekintve ezek tagsága marginális. Az érdekképviseletek ugyanakkor értékes támogatást adhatnak egy speciális célcsoport, így például a felülvizsgálók megszólításához. További szerepük lehet még a kiállítás szakmai programjának összeállításában, mindazonáltal a szakmai rendezvények, konferenciák stb. megrendezésénél tekintettel kell lenni arra is, hogy az érdeklődők a kiállítói standokat is felkeressék.

Összességében a megbeszélésen több előremutató mozzanat is felmerült. Feltétlen eredmény, hogy a Hungexpo részéről mérlegelték a kiállítási költségek irányába mutatott kritikát, az árképzésben a hosszú távú együttműködést preferálják. Annak ellenére, hogy a villamossági betétkiállítás csupán bevezető jelleggel került megrendezésre, a látogatói adatok pozitív tendenciát sugallnak. Az is világossá vált, hogy a rendezvényszervező önmagában nem tehet eleget a szakmai célcsoportok megszólításáért, ebben a gyártók, a sajtó, a szakmai szervezetek aktivitására is szükség van. Noha az infrastrukturális problémákat nem sikerült felszámolni, érdemi lépések is történtek a megközelíthetőség, illetve a kiállítók/látogatók komfortérzetének emelése érdekében.
Ugyanakkor számos nézeteltérés is megmutatkozott azonban a cégvezetők körében: a szakmai tematika vagy a kiállítást kísérő szakmai programok kérdése megosztotta a megjelenteket.

Egy súlyos kérdés azonban továbbra is fennáll: a gyártók önálló kiállítást szerveznek, vagy a Construma betétkiállításaként szervezik meg az épületvillamossági szakkiállítást. A megjelent cégképviselők szerint döntést rövidesen meghozzák. 

Ez alkalommal is várjuk az olvasók véleményét az ismertetett problémákkal kapcsolatban!