Látogatás a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karán
2004/6. lapszám | netadmin | 4823 |
Figylem! Ez a cikk 21 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Érdekességeket felvonultató rovatunkban ez alkalommal a piliscsabai Bölcsészettudományi Kar létesítményébe kalauzoljuk olvasóinkat. Noha a létesítmény villamossági szempontból talán nem tartogat igazi kuriózumokat a látogatóknak, be kell vallani, hogy a sajátos építészeti megoldások önmagukban igazolják az épület irányába mutatkozó érdeklődést.
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Kara a Pázmány Péter bíboros, prímás esztergomi érsek által 1635-ben Nagyszombatban alapított Egyetem Hittudományi Karának jogutódja. Bölcsészettudományi Karát a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia 1992-ben alapította az Apostoli Szentszék hozzájárulásával, mely az Egyetem egészét Katolikus Egyetemnek ismerte el. Az egyetem Magyarországon államilag elismert diplomákat ad. A karok közül kizárólag a Bölcsészettudományi kar épületkomplexuma található Piliscsabán.
Mielőtt sor kerülne a több mint egy tucat épületből álló létesítmény elektromos rendszereinek vázlatos áttekintésére, érdemes néhány bekezdést szentelni néhány kiemelkedő épület ismertetésére.
A Szent Imre nevét viselő Emericanum a területen működött egykori magyar katonai tábor legrégebbi egysége. Az épület rekonstrukciója 1996 áprilisára készült el Zsigmond László tervei alapján. Jelenleg helyiségeiben a Dékáni Hivatal kapott helyet.
A Budapest felől érkezők elsőként a Siklósi József tervei alapján, 2000-ben elkészült műszaki épületet látják meg. A Kart kiszolgáló karbantartó műhelyek, raktárok és garázsok mellett a Műszaki Osztály irodái is itt kaptak helyet.
Az Augustineum (Szent Ágoston) épülete valamikor legénységi szállás volt. A hátsó apszis és a két torony új rész, a többi rekonstrukció. Tanári szobák, szemináriumi helyiségek, tanszéki könyvtárak kaptak itt helyet. Az épület 1994-ben készült el, Siklósi József tervei szerint. Az épület különböző stílust képviselő tornyaiban olvasótermek és szemináriumi helyiségek találhatók. Közel 100 ezer kötet könyv raktározását lehet itt megoldani. A Kari könyvtárállomány jelenleg kb. 300 ezer kötet. Az épületben kapott helyet a Kar Könyvtárának központi egysége, az általános műveltséggel és hitélettel kapcsolatos kötelező tárgyak oktatásának irodája, az Esztétika Tanszék, a Filozófiai, az Orientalisztika és Ókortörténeti Intézet valamint a Klasszika-filológia és Medievisztikai Intézet.
A bemutatásunkban is központi szerepet kapó Stephaneum épülete Szent Istvánról kapta nevét. Makovecz Imre sajátos alkotása a Campus központi területének különleges hangulatot kölcsönöz. A két egymásra támaszkodó kupola alatt egy 430 fős, lépcsős, sugaras szerkezetű széksorokkal kialakított nagyelőadó van, mely a beépített színpaddal és az Áment Lukács tervei alapján épített, három manuálos, 37 regiszteres hangversenyorgonával színházi előadások, hangversenyek és konferenciák rendezésére is alkalmas. Az épület kiszolgáló helységeit (stúdió, öltözők, zuhanyozók, raktárak stb.) az építész a színpad alatt helyezte el. Elsősorban oktatásra készült, de konferencia-helyszín céljára is kiválóan alkalmas öt 100-150 férőhelyes, lépcsős kiselőadó, melyeket szükség esetén audiovizuális rendszerrel össze lehet kapcsolni egymással és az aulával egyaránt, és a jelenlegi legfejlettebb oktatástechnikai berendezésekkel látták el valamennyit. Ezen kívül 23 tanszéki, 2 szemináriumi termet, egy számítógép-laboratóriumot, valamint egy reprezentatív tanácstermet foglal magában a főépület. A Stephaneumban dolgozik a Kommunikáció, a Szociológia és a Pszichológiai Intézet, az Informatikai Csoport. Az épület pinceszinti alapterülete 767, 8 m2, teljes alapterülete 4328, 3 m2.
Az Anselmianum (Szent Anselm) tervezője Siklósi József. Az épület, mely valamikor ugyancsak legénységi szállásként működött, 1995-ben készült el. Ma könyvtárakat, oktatótermeket és tanári szobákat foglal magában. Az épületben található a Magyar Irodalomtudományi Intézet, a Magyar Nyelvészeti Tanszék, az Elméléti Nyelvészeti Tanszék, a Történelemtudományi Intézet, a Finnugor és a Művészettörténet Tanszék.
A létesítmény villamossági rendszerének kialakításánál különös hangsúly esett rendeltetésre, ennek megfelelően a szokásos villamos hálózatokon kívül hangtechnikai, scenikai, vizuáltechnikai és színpadtechnikai hálózatok is telepítésre kerültek.
Az energiaellátást biztosító földkábel a központi elosztóhoz fut: itt történik a létesítmény főbb elemeinek leválasztása. A kazánházban kialakított elosztószekrényhez – az értelemszerűen hozzátartozó biztosítékok és kapcsolók mellett – fázisjavító kondenzátort is telepítettek.
A Stephaneum és az Egyetemi Klub épületeit a meglévő villamos hálózatról nem lehetett ellátni, ezért külön transzformátorállomást építettek ki, a mérést a transzformátor 0, 4 kV-os szekunder oldalán valósítják meg. A Stephaneum épületét 4 db párhuzamosított 4x240 mm2-es kábel látja el, amelyek a főelosztóba csatlakoznak. Kiemelendő, hogy pusztán a Stephaneum a tervdokumentáció szerint 540 kW beépített, 324 kW egyidejű teljesítményt igényel. A Stephaneum épületében a számítógépek és a szerverszoba szünetmentes ellátásáról külön tápegység gondoskodik: a 10 kW teljesítményű berendezés 15 percig képes táplálni a rendszert.
Az alkalmazott világítástechnikáról megjegyzendő, hogy a szokásos üzemi világításon túlmenően hatásvilágítási, biztonsági és irányfény, valamint a nagykupolában szcenikai eszközök is telepítésre kerültek. Az ún. díszvilágítást külön-külön kapcsolható lámpatestekkel oldották meg, alkonykapcsolókkal vagy kézi kapcsolással.
A hatásvilágítás a belső épülethomlokzatokra vonatkozó világítási effekteket foglalja magába. Az előcsarnokban és a közlekedőkben elhelyezett reflektorok szabályozott hálózatról (szcenika) és normál hálózatról is üzemeltethetők. Ide tartoznak az előcsarnokban elhelyezett padlóreflektorok, amelyek éjjel vagyonvédelmi funkciót is ellátnak. A nagyobb méretű előadókban, közlekedőkben a világítás távműködtetésű – több helyről is -, a kisebb helyiségek lámpatesteit csak helyből lehet kapcsolni. A szcenikai világítás szabályozott vezérlésű, amit a nagykupola hátsó részén kialakított helyiségből végeznek. Innen kapcsolható a két kupolaterem üzemi világítása is, valamint a hatásvilágítás is. A szcenikai kábelek árnyékoltak más hálózatok zavarásának kizárására.
A biztonsági és irányfény lámpatestekhez beépített töltő és akku lett elhelyezve, és a kiemelt fogyasztók elosztójából vannak ellátva. Téli viszonyok között nehézséget okoz a nagykupola lámpatesteinek karbantartása, ugyanis ezt csak a kupola külső részén is átvezető szerviz folyosóról lehet megoldani.
A Stephaneumban, illetve magában a komplexumban található összes elektromos rendszer teljes körű bemutatására persze nincs mód: külön-külön fejezet illetné a gyengeáramú rendszereket (számítógép-hálózat, telefonrendszer, hangosítás, tűzjelzés, zártláncú TV stb.), vagy az oktatással összefüggő speciális elektromos berendezéseket (vetítővászon mozgatás, sötétítők mozgatása). Mindenféleképpen ki kell emelni azonban a villámvédelmet és a tűzvédelmet: tekintettel arra, hogy az épület tetőszerkezete jórészt fából épült, nagy figyelmet fordítottak az egyes elosztók központi és helyi leválaszthatóságára, az épület feszültségmentesítésére.