Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

EIB technológia

Az EIB technikájáról XI.

2003/11. lapszám | Nagy Lajos |  6107 |

Figylem! Ez a cikk 21 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

A kétállapotú kimeneti (BIN-OUT) alkalmazások áttekintése 2. Az időfunkció. Leírás: Ez a paraméter a "Kapcsoló" objektumot időfunkcióval ruházza fel. Kimenetenként 4 időfunkció áll rendelkezésre. Az idő nagysága a "Bázisidő" és a "Időszorzó" (faktor)...

A kétállapotú kimeneti (BIN-OUT) alkalmazások áttekintése 2.

Az időfunkció.
Leírás: Ez a paraméter a "Kapcsoló" objektumot időfunkcióval ruházza fel. Kimenetenként 4 időfunkció áll rendelkezésre. Az idő nagysága a "Bázisidő" és a "Időszorzó" (faktor) szorzatából adódik.

A működés idődiagramja 1.ábra
Paraméterek : A paraméterek kiválasztásának lehetőségét a 2.ábra mutatja. - Nem aktív
- Lépcsőház kézi kikapcsolással
- Lépcsőház nem kézi kikapcsolással
- Be / kikapcsolási késleltetés
- Lépcsőházi világítás kézi vagy nem kézi kikapcsolása. Ez a funkció a tipikus lépcsőházi világításvezérlést valósítja meg. Ha a "kapcsoló" objektum "1" táviratot kap, azonnal bekapcsol. A késleltetési idő ("Bázisidő" és a "Időszorzó" szorzata) letelte után önműködően kikapcsol. Amennyiben az idő lejárta előtt újabb "Be" távirat érkezik, a késleltetési idő újra indul. Ha a késleltetési idő lejárta előtt "Ki" távirat érkezik, akkor a "Lépcsőházi világítás kézi kikapcsolással" beállítás esetében a kimenet kikapcsolható. A "Lépcsőházi világítás nem kézi kikapcsolással" beállítás esetén viszont nem kapcsolható ki 3.ábra.

- Bekapcsolási késleltetés "Be" távirat hatására a kimenet csak a beállított idő letelte után kapcsol be. (Amennyiben a "Kapcsoló jellege" "nyitó"- ra van állítva a működés fordított.)

- Kikapcsolási késleltetés "Ki" távirat hatására a kimenet csak a beállított idő letelte után kapcsol ki. (Amennyiben a "Kapcsoló jellege" "nyitó" -ra van állítva a működés fordított.)

A "Prioritás" objektummal a kimenetet tartósan be ill. kikapcsolhatjuk az "időfunkció" figyelmen kívül hagyásával. (Előző cikk, blokk diagram.). A kétállapotú kimenet alkalmazásban a "Kapcsoló" objektum logikai kapcsolatba hozható a "Logikai kapcsolat " objektummal. A kapcsolat eredménye határozza meg a kétállapotú kimenet kapcsolási állapotát. Az időfunkciók csak a "Kapcsoló" objektumra vonatkoznak, amely az előző cikk blokkvázlatából is látható. Így pl. a "Logikai kapcsolás“ objektummal aktiválhatjuk a "Lépcsőház világítás“ funkciót míg egy VAGY kapcsolattal, tartós bekapcsolást érhetünk el.

Ha NEM VAGY -ot paraméterezünk, a kimenet ellentétesen (invertálva) működik. A 4.ábrán látható időzítési diagramok első sora a táviratokat ábrázolja az általuk kiváltott állapotokkal feliratozva. Az alatta lévő kommunikációs objektumok két idődiagramja azt ábrázolja, hogy a beérkezett táviratok hatására a "kapcsoló" és a "Logikai kapcsolás" kommunikációs objektuma milyen logikai értéket kapott az adott időpontban. Ezeket a logikai értékeket az ábrán kék színnel írtuk be. A BIN-OUT relé a paraméterezéstől függően A,B,C,D időbeni lefutású állapotokat vehet fel.

A - állapot: 0 + 0 ? 0 az ábrán jelölt módon kiolvasható logikai VAGY funkciókat valósítja meg.
B - állapot: a "kapcsoló" objektum mindig indítja a t1 időfunkciót, és a paraméterezésnél beállított idő leteltével a kimeneti relé kikapcsol. A logikai objektum "1" értéke mindig bekapcsolja a kimeneti relét.
C - állapot: a kapcsoló objektum bekapcsolása indítja a t2 bekapcsolás késleltetés időfunkciót, míg a kapcsoló objektum lekapcsolása indítja a t3 kikapcsolás késleltetés időfunkciót. Ezen állapotok logikai VAGY kapcsolatának eredménye lesz a relé kimeneti állapota. D - állapot: az "A" állapot ellentettje (inverze).

A t2 bekapcsolás késleltetést valamint a t3 kikapcsolás késleltetést az 5. ábra paraméterező ablaka szerint lehet beállítani. Az időzítés értékének beállítása azonos módon történik mint a korábbiakban. Az időzítések hatását a 4.ábrán látható "C" kimeneti állapot idődiagramján mutatjuk be. A ß jellel jelölt időintervallum helyén a kapcsoló kommunikációs objektum bekapcsolási értékének hatására a kimeneti relé csak a t2 bekapcsolás késleltetési idő letelte után kapcsol be. A kapcsoló objektum lekapcsolásakor indítja a t3 kikapcsolás késleltetési időzítést. A kimeneti relé bekapcsolva marad mert a t3 kikapcsolási késleltetés a VAGY kapcsolat révén a kapcsoló objektumot továbbra is "bekapcsolt"-nak látja. A t3 időkésleltetés időközben "átfedésbe" kerül a logikai kommunikációs objektum bekapcsolt állapotával. Ezt követően a logikai VAGY kapcsolat tartja bekapcsolva a kimeneti relé kontaktusát a logikai kapcsolás bekapcsolt állapotának végéig. A logikai kapcsolás az időzítéstől függetlenül mindig bekapcsol, míg a kapcsoló logikai objektum aktivizált időfunkció bekapcsolása esetén a beállított időzítésnek megfelelően váltja ki hatását a kimeneti relé kontaktusának állapotára. Az "ÉS" kapcsolat paraméterezésével egy járulékos objektumot aktiválunk, amely a "Kapcsoló" objektumot tiltja. A kétállapotú kimenet csak akkor kapcsolható be, ha az "ÉS" kapcsolat értéke "1" lesz. Az időfunkciók csak a "Kapcsoló" objektumra vonatkoznak.

Ha "NEM ÉS" -t paraméterezünk, a kimenet ellentétesen (invertálva) működik. A BIN-OUT relé a paraméterezéstől függően A,B,C,D időbeni lefutású állapotokat vehet fel. A - állapot: 1 * 0 ? 0 logikai funkciókat valósítja meg. A kimeneti relé, csak a logikai ÉS kapcsolat "1" értékénél kerül bekapcsolt állapotba.

B - állapot: a "Kapcsoló" kommunikációs objektum logikai "1" értékénél indítja a t1 időzítést. A kimeneti relé a t1 időzítés letelte után kikapcsol, még akkor is, ha a "kapcsoló" objektum logikai értéke "1". Összehasonlítva a logikai "VAGY" kapcsolattal megfigyelhető, hogy a "logikai kapcsolás" kommunikációs objektum "1" értéke esetén sem következik be közvetlenül a kimeneti relé bekapcsolása, amennyiben a logikai és kapcsolat értéke nem "1".

C - állapot: a "kapcsoló" objektum bekapcsolása indítja a t2 bekapcsolás késleltetés időfunkciót, míg a "kapcsoló" objektum lekapcsolása indítja a t3 kikapcsolás késleltetés időfunkciót. A ß jellel jelölt időintervallum helyén a "kapcsoló" kommunikációs objektum bekapcsolási értékének hatására aktiválja a t2 bekapcsolási időzítést. A kimeneti relé mégsem tud bekapcsolni, mivel a logikai kapcsolás értéke ebben az időpontban "0". A t2 késleltetés letelte után a "kapcsoló" , valamint a "logikai kapcsolás" logikai értéke egyidejűleg "1" , ezért a kimeneti relé bekapcsolt állapotba kerül. Ez a bekapcsolt állapot csak addig tud fennmaradni, amíg a t3 kikapcsolás késleltetési időzítés, valamint a "logikai kapcsolás" értéke egyidejűleg "1". Ez a feltétel csak a "logikai kapcsolás" lekapcsolásáig valósul meg, bár a t3 időzítés késleltetési ideje még nem járt le, viszont a logikai "1" egyidejűségének megszűnése miatt a kimeneti relé itt kikapcsol.

D - állapot: az "A" - állapot ellentettje, (inverze).