Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Világítás az irodákban

2003/6. lapszám | Baktai Gábor |  3464 |

Figylem! Ez a cikk 21 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Miután megismerkedtünk a világítástechnika alapfogalmaival, tekintsünk meg néhány gyakorlati példát. Elsőként nézzük meg az irodák világításának néhány lehetőségét. Általánosan elmondhatjuk, hogy az irodákban célszerű egy nagyon jó általános alapvilá...

Miután megismerkedtünk a világítástechnika alapfogalmaival, tekintsünk meg néhány gyakorlati példát. Elsőként nézzük meg az irodák világításának néhány lehetőségét. Általánosan elmondhatjuk, hogy az irodákban célszerű egy nagyon jó általános alapvilágítást, és amennyiben a munka megkívánja, egy kiegészítő helyi megvilágítást készítenünk.

A lámpatest kiválasztása
Amennyiben számítógépes munka folyik a helységben (márpedig ez a mai irodák szinte mindegyikére igaz), legalább 60 °-os, káprázáskorlátozással ellátott lámpatesteket érdemes használni. Ha belefér a költségvetésbe, igyekezzünk elektronikus előtéttel szerelt lámpatesteket beépíteni, hiszen az nemcsak a világítási komfort érzetét növeli, hanem hosszú távon energiatakarékos, emellett a fénycső (v. kompakt fénycső) élettartamát is számottevően megnyújtja. Vizsgáljuk meg továbbá, hogy milyen típusú mennyezet van az irodánkban! Amennyiben látszóbordás álmennyezettel szerelik, és nem kívánnak sokat költeni a lámpatestekre, 3x18 W-os, illetve 4x18 W-os süllyesztett lámpatesteket szoktak alkalmazni. Bármilyen álmennyezethez használhatóak kompakt fénycsöves mélysugárzók, de megjegyezzük, hogy az irodai terekben ún. "dark-light" vagyis káprázás-korlátozott mélysugárzókat alkalmazzunk. A többi mélysugárzó fajtát csak közösségi területekben javasoljuk. Amennyiben egyáltalán nincs álmennyezet, két lehetőség választható: ha a belmagasság megengedi, függesztett direkt-indirekt fénycsöves lámpatesteket, ha a belmagasság nem elegendő, vagy túl drágának tartják ezt a megoldást, marad a mennyezeti lámpatestek használata. Ha függesztett lámpatesteket alkalmazunk, figyelnünk kell arra, hogy mennyire lógatjuk be a lámpatesteket. Ez függ a kisugárzott direkt-indirekt fény arányától, vagyis hány százalékát sugározza lefelé és hány százalékot felfelé, de jó irányelvként meghatározható minimum 40 cm. Ellenkező esetben a mennyezeten kápráztat a fénycső, és a megfelelő egyenletességet sem érjük el irodánkban. Lakásokban kialakított exkluzív irodákban megoldás lehet még az indirekt falikarok alkalmazása, amellyel kellően egyenletes általános világítás érhető el, valamint irodai állólámpák elhelyezése minden munkaasztal mellett. Ez nemcsak kellemes megjelenést kölcsönöz, de a világításunk rugalmasan alakítható is a bútorzat átrendezésével.

A lámpatestek elhelyezése Általában elmondható, hogy az egyenletességre törekszünk, de vegyük azt is figyelembe, hogy milyen módon lesz berendezve az iroda. Célszerű az elhelyezkedésnél figyelembe venni, hogy hol vannak az ablakok, mivel onnan várják a természetes világítást, és mert amikor nem süt be a nap, a dolgozók nem kívánják átrendezni a munkahelyüket, az ablakok irányából érdemes a mesterséges világítást is biztosítani. (Természetesen ha a berendezés mégsem tartja valamilyen oknál fogva ezt az elvet, nekünk igazodnunk kell hozzá.) Látszóbordás álmennyezet esetében elég egyszerű lehet a helyzet, hiszen 600 mm raszterhálónk van, melynek ritmusát követve viszonylag egyszerűen megoldható (pl. minden másodikba álmennyezeti elembe teszünk egy lámpatestet) Csak azt kell megállapítanunk, hogy hány darabra van szükségünk (ami nagyban függ attól, hogy mekkora teljesítményű és milyen fényforrással szerelt lámpatestet alkalmazunk, mekkora megvilágítást várnak el tőlünk, milyen egyenletesség a követelmény és mekkora a belmagasság). A függesztett és a mennyezeti lámpatestek esetében már izgalmasabb a kérdés, és a megoldás is számtalan lehet. A tapasztalat az, hogy a belsőépítész adja meg a koncepciót. Melyik fallal legyen párhuzamos a lámpatestek fő iránya, esetleg milyen alakzatban kerüljenek felszerelésre. Azonban célszerű arra figyelni, hogy lámpatestek soha ne kerüljenek az íróasztalnál dolgozók háta mögé. Mivel ilyenkor saját testével takarja a világítást, illetve az becsillanhat a monitoron. Fontos továbbá, hogy a duplaparabola- tükrös lámpatestek csak a hossztengelyük vonalában és arra merőlegesen árnyékolnak 60 °-ban.