Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Számítástechnika

Egyéb lehetőségek a KönyvCalc programban

2003/7-8. lapszám | Mihály Zsolt |  3427 |

Figylem! Ez a cikk 21 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

A Kontroll - KönyvCalc Költségvetés-készítő programot sokan használják. Célzottan jut el a legnagyobbtól a legkisebb tervező és kivitelező vállalkozásokhoz. A kapcsolódó cég- és termékinformációs adattár lehetőséget ad költségvetés-készítés közben a...

A Kontroll - KönyvCalc Költségvetés-készítő programot sokan használják. Célzottan jut el a legnagyobbtól a legkisebb tervező és kivitelező vállalkozásokhoz. A kapcsolódó cég- és termékinformációs adattár lehetőséget ad költségvetés-készítés közben a kiválasztott tétel (termék) és annak gyártói-forgalmazói információinak azonnali lekérdezésére. Azok, akik itt szerepelnek, elérhetővé válnak mások számára is, növelve ezzel ismertségüket és piaci lehetőségeiket.

Ebben a fejezetben két lehetőséget ismertetünk részletesebben, az egyik a költségvetések összehasonlító elemzése, a másik pedig a programhoz kapcsolódó cég és termékinformációs katalógus. Ezek a funkciók a Professzionál programváltozatban érhetők el. Ezen kívül említést teszünk néhány további hasznos megoldásról, ötletről.

Költségvetések összehasonlító elemzése (Ablakok menü - Költségvetések összehasonlító elemzése [CTRL-E] Fővállalkozók vagy nagyobb vállalatok gyakorlata, hogy a KönyvCalc tervezői változatával elkészített árazatlan költségvetési kiírásokat elektronikus formában (pl. elektronikus levélhez csatolva vagy lemezen) küldik ki versenyeztetni kívánt partnereik részére. A vállalkozóktól megkövetelik, hogy árazott ajánlataikat ugyanilyen formában adják be elbírálásra. A KönyvCalc alkalmas az így visszaküldött költségvetések összehasonlítására és elemzésére.

Összehasonlító elemzés készítésénél először ki kell tölteni az összehasonlítási fájllisták táblát, melybe INS billentyűre (ill. Ikonról, vagy Fájl hozzáadása menüponttal) költségvetések és munkák fájllistái tölthetők be. Mindig kell lennie egy alaplistának, ez az "Összehasonlítási alap". Ezen kívül megadható tetszőleges számú viszonyítási lista "1.(2.3…) Fájl lista". Ezek a listák alatt fülekre kattintva érhetők el. Az összehasonlítási listákba kell felvenni azokat a költségvetési fájlokat, amelyeket az alaplista költségvetéseivel szeretnénk összehasonlítani.

Az összehasonlító fájllisták közé költségvetési fájlokon kívül felvehető az "InterCalc árfrissítés", ebben az esetben az összehasonlítási alaplista tételeit az Interneten keresztül frissíti, vagy megadható a Kontroll adattár helye, ekkor pedig ez alapján képzi a lista árait a program. Mindkét típusú beárazás az Összehasonlítási alapban megadott költségvetések normáit és árait frissíti. Az így felvett fájllisták és frissítések összehasonlítását az Elemzés végrehajtása [F9] paranccsal lehet indítani. Természetesen az összehasonlítás feltételezi, hogy közel azonos kiírásokra beérkezett költségvetéseket hasonlítunk össze!

Az összehasonlító táblázat többféle módon, különböző szűrések mellett is elkészíthető. A lehetőségek az "Elemzés" menüben állíthatók. Alapértelmezésben összehasonlítja a program az összes költségvetés összes elemét költségvetési fájlok szerint. Az összehasonlító elemzések lényege a szűrők beállításában van. Az azonosító (ÉMIR- szám) alapján szakmák, kötetek vagy egyéni beállítások szerint szűrhetünk, de megadható részletes, akár egyedi azonosítókig lebontott összehasonlító elemzés is.

Az elkészített elemzések megnézhetők a képernyőn, a szűrőbeállításnak megfelelő bontásban, Díj, Anyag, Gép, Összesen, és Mindösszesen részletezéssel, ezenkívül látható egy fájllistán belüli szakmák összegének százalékos megoszlása. (Arány % - Szakma részösszege osztva az összes szakma összegével). Az összehasonlított fájllistáknál pedig az összehasonlítási alaphoz képesti eltérést számítjuk (Arány % - Szakma részösszege osztva az összehasonlítási alap összegével). Itt "-", mínusz jellel jelöljük, ha az alapérték magasabb volt az összehasonlítottnál.

Az elemzések elmenthetők és visszatölthetők. [*.KLE]. Exportálhatók [*.CSV] fájlba, melyek betöltetők az Excelbe. Azon felhasználók, akik járatosak az Excel használatában, az exportált táblázat alapján további kimutatásokat és diagramokat is készíthetnek.

A KönyvCalc Költségvetés-Készítő szoftverhez közvetlenül kapcsolódik egy Cég és Termék Információs katalógus. Ez technikailag egy Internet-böngésző program - KönyvCalc böngésző - kiegészítve egy céginformációs adatbázis-kezelővel. Az adattárban kiválasztott azonosítóhoz (ÉMIR-számhoz) tetszőleges információ (kép, HTML oldal, egyéb dokumentum és fájl, Internet oldal, E-mail cím stb.) rendelhető, amelyet a böngésző program jelenít meg. Az információk kétféle módon láthatók, az egyik egy strukturált katalógus, a másik pedig egy táblázatos megjelenítésű adattár.

Mindkét megjelenítés mellett, a képernyő jelentős részét a Böngésző ablak (Browser) tölti ki, mely mutatja a kiválasztott elemhez (céghez, termékhez) csatolt fájlokat, oldalakat. Különlegessége a KönyvCalc Böngészőnek, hogy egy HTML oldal tetszőleges eleméhez (szó, kép) hozzárendelhető "ÉMIR-szám hivatkozás is", mely esetben erre a "link"-re kattintva a költségvetési adattár megfelelő azonosítójú tételére lép a program.

A Katalógus ablak fastruktúraszerű csoportosításban rendezi az összegyűjtött információt, hasonlít az Internet Explorer "Kedvencek" megoldásához. Elsősorban linkeket (URL), de közvetlen fájlokat is tartalmazhat. Az URL-ek előnye, hogy minimális helyfoglalás mellett mutathatnak egy-egy hozzárendelt információra. Abban az esetben, ha ugyanazt szeretnénk a struktúra más katalógusához hozzárendelni, akkor elegendő csak a fájlt átmásolni. Így gyorsan és egyszerűen fel lehet építeni tetszőleges koncepció szerinti elérhetőségét a különböző helyeken tárolt adathalmaznak. A program lehetőséget ad saját koncepció szerinti "linkek" hozzáadására is, így ezt bárki saját elképzelései szerint "testre szabhatja". A Céginformációs adattár ablak táblázatban tartalmazza az adattárba felvett cégek legfőbb adatait és a kapcsolt dokumentumok helyét. Az adattárban lehet keresni, szűrni, szűkíteni az információt. Azoknál cégeknél, akik nem csak alapadataikkal, hanem egy információs oldallal vagy komplett HTML ismertetővel szerepelnek adattárunkban, a cég kiválasztásakor a csatolt információk főoldala jelenik meg a böngésző ablakban. A Céginformációs adattár tartalmazza a felvett cégek legfontosabb alapadatait, elérhetőségeit, keresési szavait.