Szerszámok a villamos ipar szolgálatában
2003/4. lapszám | Horváth Tamás | 3398 |
Figylem! Ez a cikk 22 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
A eredménnyel járó munka elengedhetetlen feltétele, hogy jó minőségű, megfelelő paraméterekkel rendelkező szerszámot használjunk. Itt feltehetjük a kérdést, hogy melyek azok a jellemzők, amitől a szerszámok kielégítik a fenti igényeket. A profi szers...
A eredménnyel járó munka elengedhetetlen feltétele, hogy jó minőségű, megfelelő paraméterekkel rendelkező szerszámot használjunk. Itt feltehetjük a kérdést, hogy melyek azok a jellemzők, amitől a szerszámok kielégítik a fenti igényeket. A profi szerszám legfőbb tulajdonsága, hogy teljes mértékben megbízható bármilyen kritikus és szélsőséges feltételek között, mert gondoljunk bele, mennyi kellemetlenségünk származik abból, ha esetleg sokat utazunk egy-egy munkaterületre, és ott derül ki, hogy a szerszám alkalmatlan a feladatára.
A villamos szerszámok terén alapvetően megkülönböztetjük az általános kéziszerszámokat és a szigetelt kéziszerszámokat. Ez utóbbi csoport teszi lehetővé a feszültség alatti munkavégzést, a megengedett határérték váltóáram esetén 1000 V, egyenáramnál 1500 V. Ezek az eszközök készülhetnek fröccsöntött vagy mártott technológiával. Mindkét szerszámcsalád alapfeltétele a megfelelő fémtest, melyeket a legmodernebb lézertechnikával élezik és edzik, ez biztosítja azt, hogy megfelelő használat esetén nagyon hosszú ideig megőrzi a szerszám az élét.
A villanyszerelésnél ötféle munkafázis szokott előfordulni: vágás, csupaszolás, krimpelés, csavarhúzás és tesztelés. A vágás kis keresztmetszetű vezetékeknél, illetve kábeleknél 35 mm2-ig egykezes vezetékvágóval ajánlott, érdemes olyan szerszámot keresni, aminek a kései különböző vastagságú kábelekhez vannak méretezve. Figyeljünk arra, hogy valóban jól használható legyen egy kézzel. Fontos tanács, soha ne vágjon acélhuzalt: csak alumínium- és rézvezetékek darabolására alkalmasak ezek az eszközök.
A racsnis kábelvágókat 50 mm2 felett ajánlott használni, többféle méretben készülhetnek, így alkalmasak akár a legvastagabb kábelek vágásához. Ne hagyjuk figyelmen kívül az él kiképzést és a racsni jellemzőit sem. Ajánlott a szektorszerű vágóéllel ellátott szerszám, mivel ezek nem a teljes keresztmetszetben kezdik a vágást, hanem részvágásokat tudunk vele készíteni, így kevesebb erőt kell kifejteni. A meghajtó mechanikánál kiváló megoldás az excenteres hajtást mert ennek sokkal hosszabb az élettartama, és kisebb kézi erő szükséges a működtetéséhez, mint egy hagyományos fogaskerekes áttételnél. Nagyon fontos a fogazott él szélessége: minél szélesebb, annál kisebb az azt terhelő erő. A mechanikus szerszámok előnye, hogy nem kell olajfolyással, feltöltéssel és alacsony nyomóerővel számolnunk.
A már megfelelően elvágott vezetékeket meg kell csupaszolni, hogy rá tudjuk préselni a megfelelő érvéghüvelyt vagy sarut. A tökéletes blankolás nem károsíthatja a vezetőeret, abból nem vághat le egy elemi szálat sem. Ügyelni kell arra, hogy a megfelelő hosszúságban távolítsuk el a szigetelést a vezetőérről, ez a funkció általában beállítható a jobb szerszámoknál. Nagy mennyiségű csupaszolásnál érdemes olyan szerszámmal dolgozni melyek önszabályzó csupaszolókéssel rendelkeznek, és használat után automatikusan kinyílik a pofa része. Nagy segítség a különböző keresztmetszetű vezetékek gyors blankolásánál, ha a szerkezet nem igényel utánállítást.
A krimpelés az a munkafázis.. |
...ami sok problémát rejthet magában, ha nincs meg a kellő figyelem. Ilyen esetekben előfordul, hogy nem megfelelő méretű érvéghüvelyt rakunk a vezetékre, ami onnan kicsúszhat, ezzel zárlatot okoz. Kézi erővel történő krimpelésnél nincs garancia arra, hogy a kellő erővel megpréseltük az érvéghüvelyt és hasonló problémát okozhat. |
A nagyobb keresztmetszetű kábelek PVC-szigetelésének eltávolítására alkalmazzuk a képen látható csupaszolószerszámot. Előnyei a hagyományos kábelkéssel és bicskával szemben: 100%-os biztonság, egyaránt használható kör- és hosszanti vágáshoz, így a kábel tetszőleges pontján, akár középen is eltávolítható a szigetelés. A külső szigetelés vastagságának megfelelő kés mélysége könnyedén beállítható. Nagy hidegben a hosszvágás eléggé nehezen kivitelezhető; ilyenkor spirálisan érdemes a műanyagköpenyt eltávolítani. A villanyszerelésnél használatos csavarhúzók kiválasztásánál ügyeljünk arra, hogy a fejrészek szélessége és vastagsága megfelelő legyen a használandó alkatrész csavarjainak fejéhez és a furatok szélességéhez, mert ha nagyobbat használunk, könnyen törést okozhatunk.
Az ergonómiai kialakítás kényelmes legyen, de ha több órán át használjuk a szerszámokat, akkor inkább a keményebb felületűt érdemes választani. A fejek edzését leginkább lézerrel végzik a nevesebb gyártók, ez a technológia biztosítja azt, hogy megfelelő rugalmasságát és kemény felületét megkapja.
A kisfeszültségű tesztműszerek körében nagyon széles a választék, ránk bízzák azt, hogy milyen árszinten milyen minőséget választunk. Érdemes figyelembe venni, hogy mik azok a funkciók, melyeket gyakorta használunk vagy szeretnénk használni. Se sokkal többet, se kevesebbet tudó műszert nem érdemes vásárolni. Amit egy tesztműszernek mindenképp tudnia kell, széles feszültségtartományban használható legyen. Feszültségtípus (AC/DC) és polaritás felismerésére és szakadásvizsgálatra alkalmas legyen. Pluszt jelenthet, ha egy műterheléssel rendelkező tesztműszerrel kapacitív vagy induktív eredetű maradékfeszültségek zavaró hatását kiszűrhetjük.