A költségvetés-készítés lépései a KönyvCalc alkalmazásban
2003/4. lapszám | Mihály Zsolt | 4576 |
Figylem! Ez a cikk 22 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
...a jelen cikkben "elkészítjük" az első költségvetésünket a KönyvCalc Költségvetés Készítő alkalmazással. Azt feltételezzük, hogy a kedves olvasó ott ül a számítógépe előtt, és az itt leírtak szerint próbálja követni az egyes lépéseket. Ha van Windo...
...a jelen cikkben "elkészítjük" az első költségvetésünket a KönyvCalc Költségvetés Készítő alkalmazással. Azt feltételezzük, hogy a kedves olvasó ott ül a számítógépe előtt, és az itt leírtak szerint próbálja követni az egyes lépéseket. Ha van Windows operációs rendszerrel ellátott számítógépe, és azon egy KönyvCalc szoftver, akkor ennek semmi akadálya. Azonban ha csak a számítógép áll rendelkezésére, akkor javasoljuk akciós programunk beszerzését, esetleg beszerezheti az ingyenes tervezői változatot is a forgalmazóktól. Mielőtt ebben a fejezetben elmélyedne, javasoljuk, hogy először olvassa el az előző cikket, amely a program koncepcióját (logikáját) mutatta be. Az ott leírtak lényege, hogy a KönyvCalc-ban végzett munka során legtöbbször a három alapablak (képernyő) valamelyikében dolgozunk. Ezek a "Költségvetés", "Összesítő" és "Adattár" ablakok. Az "Adattár ablakban" kikeresett tételek a "Költségvetési ablakokba" kerülnek, amelyek végösszegeiből az "Összesítő ablakban" képezhetők különböző összetételű és csoportosítású összesítések. Az ábrákon egy-egy jellemző képet mutatunk a programról. Az adattár ablakban láthatók a kiválasztható tételek listái, melyben az árak átírhatók, és egy beépített számológép segítségével kalkulálhatók. A költségvetés ablakban találhatók kiválogatott tételek. Ezek szintén tetszőlegesen szerkeszthetők. Az összesítő ablakban pedig a megnyitott sablon alapján képzett, vagy típussorokból összeállított összegző táblázat látható. Amikor a KönyvCalc programot telepítés után használatba veszi, célszerű bizonyos alapbeállításokat elvégezni. A küllemét testre szabni, fejléceket, lábléceket készíteni, sablonokat beállítani. Ehhez több előre kész formátumot és sablont találhat a program és sablon könyvtárakban. (Ezekkel a beállítási lehetőségekkel egy későbbi fejezetben foglalkozunk majd.)
1. Indítsa el az alkalmazást, amelyet a Start menü Programok között a KönyvCalc Költségvetés Készítő programcsoportban, KönyvCalc x.x Költségvetés néven talál (x.x a verzió, ami jelenleg 10.0).
2. A program egy üres költségvetési ablakkal indul, melyben még nincsenek tételek. A kurzor (ami szürke színnel kiemeli a sort, ahol áll) a "0" értékű végösszeg soron áll. (A tételek beszúrása mindig a kurzor pozíciója elé történik majd.) Kattintson az egér jobb gombjával az üres költségvetés lapra! Ekkor egy előugró menü nyílik ki, amelynek segítségével tételt, szöveget illeszthet a költségvetésébe, továbbá megadhatja az ablakra jellemző beállításokat, tulajdonságokat is. Válassza ki most először a [Költségvetés tulajdonságai] menüpontot! Ekkor a Költségvetés tulajdonsága dialógus ablak fog kinyílni.
3. A költségvetési ablak tulajdonságai: írja be a munka címét, amely azt egyértelműen azonosítja (pl: Kovács Béla családi háza), majd gépelje be a költségvetési ablak nevét is, vagy válasszon egyet a legördülő listában felkínált lehetőségek közül. A nevet mindig úgy adja meg, hogy az legyen jellemző erre a költségvetési ablakra (pl: gázszerelés), mert ennek az ablaknak a végösszege mindig az itt megadott névvel azonosítva kerül majd be az öszszesítő táblába. A hagyományos költségvetés-készítési gyakorlat szerint ez lesz a "munkanem" megnevezése. Adja meg itt az órabért, az anyag- és díjszorzót is. Ha menet közben megváltozatja a szorzókat, a változtatás után leválogatott (adattárból) vagy létrehozott (kalkulált) tételek már az új értéket veszik fel, míg a költségvetésbe korábban bekerültek változatlanok maradnak. Ily módon a költségvetésen belül más-más szorzókkal beállított tételek is lehetnek. Ha minden tulajdonságot beállított, nyomja meg az [OK] gombot! Itt jegyezzük meg, hogy beállítható a KönyvCalc Alapbeállítások dialógus ablakában az Általános lapon a szorzók alapértelmezése is, amely után egy új költségvetési ablak megnyitásakor a Költségvetés tulajdonságai párbeszédablak már ezeket az értékeket kínálja fel.
4. Tételek leválogatása az adattárból: Kattintson az egér jobb gombjával a költségvetés ablakra, és válassza az [Új tétel] menüpont [Adatbázisból] almenüpontját. Ekkor az adatbázis ablakba lép át, amelyet egyébként az [Ablakok] menüből vagy az ikonsor alatti vízszintes gombokkal, továbbá a [CTRL-TAB] gyorsbillentyűvel is kiválaszthat.
5. Az adattárban a kurzormozgató billentyűkkel vagy egérrel is "közlekedhet". Az adattár egy hierarchikus fastruktúra, amelyben előre definiált szintek vannak. Hogy melyik szinten áll, azt az ablak alján lévő "fülecskéken" láthatja. Az egyes szinteken belül a [LE]-[FEL] nyíllal mozoghat, szintet pedig a [JOBB]-[BALL] billentyűkkel válthat. Amenynyiben az adattár karbantartás nincs bekapcsolva, akkor az [ENTER] billentyű a [JOBB] gombbal azonos funkciójú. Az alsó fülecskékre kattintva egyébként rögtön az adott szint listájába kerül. A [CTRL-HOME] billentyűvel minden esetben a "Munkanemek" szintjére juthat. A listák egyes elemeire kattintva természetesen egérrel is tallózhatunk.
6. Menjen most le a [JOBB] nyíl többszöri megnyomásával a legalsó, "Tételek" szintre. Itt a [LE]-[FEL] nyilakkal válasszon ki egy tételt, majd a mennyiség megadásával adja hozzá az aktuális költségvetéshez. (Aktuális költségvetési ablak mindig az, amelyikből belépett az adattár ablakba. Az ablakok menüben ezt egy kis "pipa" jelöli a nyitott költségvetési ablakok listája mellett. Az ikonsor alatti széles gombok közül a másodikon is olvasható az aktuális költségvetés neve). Ezzel a módszerrel válogathatja össze az adattárból a kívánt tételeket. Az adattárból kiválasztott tételek mindig a költségvetési ablak kurzorának aktuális helye elé fognak kerülni, ezért erre érdemes figyelnie, jó helyen áll-e a kurzor? (Az Alapbeállítások párbeszédablakban bekapcsolható az "Új tétel a költségvetés végére" kapcsoló. Ilyenkor a beillesztés mindig a költségvetés végére kerül, ami egyszerűbb, de gyorsabb működést eredményez.)
7. Most lépjen vissza az adattár ablakból a költségvetésbe (legegyszerűbben a [CTRL-TAB] billentyűvel, az ikonsor alatti széles gombok közül a másodikra kattintva, esetleg az [Ablakok] menü [Költségvetések] menüpontjai közül választva teheti ezt meg.) Itt megtalálja a korábban kiválogatott tételeket. A kurzort most vigye rá az egyik tételre (ne szövegre, hanem egy olyan szakaszra, ami legalább két sorból áll, egy számmal azonosított és sorszámozott is, és összegek is szerepelnek benne), majd nyomja meg az [ENTER] gombot. Ekkor láthatja, hogy a költségvetési tétel minden eleme módosítható. Amennyiben [ENTERT]-t üt, úgy a változtatások bekerülnek a költségvetésbe, [ESC] esetén eldobásra kerülnek. A költségvetésben kurzormozgatókkal vagy egérrel navigálva bármelyik tételt szerkesztheti, sőt a szövegekben is módosíthat. Amennyiben újból átlép az Adattár ablakba, válogathat még a költségveté-séhez újabb tételeket. Mikor elkészült az adott munkanemmel (költségvetési ablakkal), nyisson egy új költségvetési ablakot a [Fájl] menü [Új - Új költségvetés] menüpontjával. A KönyvCalc koncepciója az, hogy annyi költségvetés ablakot (munkanemet) célszerű megnyitnia, ahány önálló részösszeget szeretne megjelenítetni az összesítő ablakban. Ebbe az új üres ablakba a fentebb megismert módszerrel építsen fel egy más nevű (pl.: Fűtésszerelés), de ugyanahhoz a munkához tartozó, tehát azonos című (Kovács Béla családi háza) költségvetést. Természetesen nem csak új ablaknyitással, hanem egy meglévő költségvetés (*.klt) betöltésével, annak átszerkesztésével is létrehozhat újabb költségvetéseket. Kijelölheti csoportosan a tételeket [SHIFT-LE] nyíl segítségével, melyeket törölhet, kivághat vagy másolhat, és egy másik költségvetési ablakba beilleszthet. A szerkesztéshez a [Szerkeszt] menüben lévő parancsokat vagy a szokásos gyorsbillentyűket használhatja.
(folytatjuk)