Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Tanulságos történetek

Ráz a WC-öblítőtartály lehúzó lánca

2003/4. lapszám | F.I. |  3156 |

Figylem! Ez a cikk 22 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Az elmúlt években számos érintésvédelemmel kapcsolatos problémát ismertem meg. Most egy olyan érdekes esetet írok le, ami szerencsére nem vezetett súlyos balesethez. Az 1970-es évek derekán épült kétszintes épület első emeletén lévő lakás háziasszon...

Az elmúlt években számos érintésvédelemmel kapcsolatos problémát ismertem meg. Most egy olyan érdekes esetet írok le, ami szerencsére nem vezetett súlyos balesethez.

Az 1970-es évek derekán épült kétszintes épület első emeletén lévő lakás háziasszonya nagytakarítást végzett a lakásban. A nagy munkát megszakítva a lakás alatti műhelyben kétségbeesetten keresett meg azzal, hogy a lakás mellékhelyiségében lévő WC-tartály lehúzó lánca ráz. A háziasszony panaszát néhány villanyszerelő jelenlé-tében adta elő, akik kétkedve hallgatták a "hihetetlen" történetet. A panaszra feszültségkémlelőt magamhoz véve a lakásba mentem. A WC padozata kissé nedves volt, a vizsgálathoz előzetesen kipróbált feszültségkémlelőt használtam, ami a láncon feszültséget nem jelzett. A lánc óvatos megérintése után feszültség jelenlétét nem tapasztaltam. Ezután rábeszéltem a háziasszonyt, hogy maga is érintse meg a láncot. Nagy nehezen engedett a kérésnek, majd csodálkozva közölte, hogy most tényleg nem ráz a lánc. Kicsit szégyenkezve közölte, hogy higgyük el, nem tréfált, határozottan közölte, hogy korábban rázott a lánc. Reakcióját figyelve, látva félelmét, nem hagyott nyugton az eset.

Komolyan vettem az esetet és elhatároztam, hogy az épület villamos berendezését tüzetesen átvizsgáljuk. Ugyanakkor elgondolkodtam, hogy mi is történt az elmúlt néhány percben. A lakás és az épület villamos berendezésének átvizsgálása előtt az épületből udvarra távozó szerelőket megkérdeztem, hogy mi történt az alatt az idő alatt, amíg az emeleti lakásban voltam. Válaszuk rövid és tömör volt, ahogy kiléptek az épületből, lekapcsolták a műhely világítását. Ez a közlés rendkívül értékes volt! Ezután azonnal megvizsgáltuk a műhelyben lévő, kb. 3 m magasan lévő fénycső-armatúrákat, és megállapítottuk, hogy az egyik, vezetékes érintésvédelem nélküli armatúra fém - betongerendába szögbelövéssel rögzített - felfüggesztő eleme melletti vezeték szigetelése sérült. A kapcsolt fázisvezető szorosan érintkezett a betongerendába lőtt szöggel, ami a vasbeton gerenda vasához feszült, ezzel a gerenda belső fém részei feszültség alá kerültek a világítás bekapcsolásakor. Ez a gerenda éppen az emeleti lakás WC helyisége alatt volt. A vasbeton gerenda feszültség alá kerülése közvetítésével feszültség alá került a betonkoszorún át az egész födém is.

Ezt további vizsgálat követte, érzékeny voltmérővel megállapítottuk, hogy a WC helyiség nedves padozata között változó értékű 20-50 V feszültség jelenik meg a műhely világításának bekapcsolása után. Ez egyértelműen igazolta, hogy a lehúzó lánc villanyszerelő nyelven szólva időnként csíp, esetleg ráz.