Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Tanulságos történetek

Beszéljük meg!

2002/12. lapszám | Kékesi György |  3129 |

Figylem! Ez a cikk 22 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Szeretettel köszöntöm a Villanyszerelők Lapja olvasóit a szakterület egyik oktatási intézménye, a budapesti Verebély László Szakközépiskola (1139 Üteg u. 15.) tantestülete nevében. Végre kezünkben tarthatjuk azt a lapot, amelyre régóta vártunk. Isko...

Szeretettel köszöntöm a Villanyszerelők Lapja olvasóit a szakterület egyik oktatási intézménye, a budapesti Verebély László Szakközépiskola (1139 Üteg u. 15.) tantestülete nevében. Végre kezünkben tarthatjuk azt a lapot, amelyre régóta vártunk. Iskolánk mindig is fontosnak tartotta, hogy korszerű és gyakorlati ismereteket tanítson. Tanáraink szívesen beszélgetnek a különböző képzésekre hozzánk betérő szakmabeliekkel. Gyakorlati vonatkozásokban tőlük mi is sokat tanulhatunk. Ezek azok a panelek, amelyeket kiválóan be lehet építeni a tanításba, és amelyekkel a legnehezebb és a legszárazabb tananyagok is érdekessé, színessé tehetők.

A fentiek illusztrálására nézzünk egy példát:
A főszerkesztő úrral beszélgetve lapoztuk a szaklap 2. számát, ahol az "Apró figyelmetlenségekről" című tanulságos történethez kapcsolódó fényképen sorolható szerelvénydobozokat lehet látni. A cikk egy olyan balesetről számol be, ahol egy picit hosszabbra blancolt vezeték komoly áramütéses balesetet okozott. A viszonylag újnak számító sorolható szerelés azonban még további meglepetéséket is tartogathat. Egy nagyobb méretű családi ház szerelésénél műszaki ellenőri feladatokat láttam el. A szigetelésmérések és az érintésvédelmi mérések megtörténtek. A villamos kivitelezés befejeződött. Néhány nap múlva azonban kétségbeesve hívott a tulajdonos. Ráznak a kapcsolók, a telefonszerelőt is megrázta a telefoncsatlakozó! Mi történt tulajdonképpen? Mindössze annyi, hogy a telefonaljzat egy öttagú sorolt szerelvénysor utolsó eleme volt. A sorban szereplő dugaszolóaljzat rögzítő körme megsértette a dobozba visszagyűrt fázis vezető szigetelését, és a vele érintkező szomszédos szerelvények fém keretein keresztül a fázisfeszültség a telefoncsatlakozó keretére is kikerült. A telefonszerelő ellenőrizni akarta az aljzat bekötését, és amikor a külső takaró eltávolítása után hozzáért a szerelvény fém keretéhez, és áramütést érzett. Szerencsére komolyabb baleset nem történt. Természetesen visszahívtam a kivitelezőt, és az összes szerelvényt ismét leellenőriztük. Az ügy kapcsán azonban néhány kérdés bennem is megfogalmazódott.
A kivitelezés kapcsán nyilvánvaló hibát követett el a figyelmetlen villanyszerelő, de hibáztunk mi is, hiszen a szokásos átadási mérések, a szigetelésmérés fázis-nulla- és a föld között, valamint az ÉV mérések ezt a hibát nem mutatják ki. Kell-e ezt a fajta hibát vizsgálni, és ha igen, akkor mikor és hogyan?
Lehet, hogy a telefonszerelő hibázott, mivel neki tudnia kellett, hogy ha egy villamos berendezés fedelét leveszi, akkor ott a hálózati feszültség esetleges jelenlétével számolnia kell, és a munkáját ennek megfelelően kell végeznie (pl. feszültségmentesítés)?
Lehet, hogy a tervező hibázott, amikor a sorolható erősáramú szerelvények mellé a gyengeáramúakat is besorolta, és nem külön egységként kezelte azokat?
Lehet, hogy a készülékgyártó a hibás, aki a konstrukció módosításával - például a fémkeretnek a védővezetővel történő összekötésével vagy a sorolt elemek közzé tett szigetelő közdarabbal, - a fenti problémát elkerülhetné?

A fentiek miatt kerestük meg a lap főszerkesztőjét is, és egy szakmai beszélgetős, konzultációs, probléma a megoldó rovat beindítását javasoltuk. Ennek keretében, minden létező kommunikációs formát igénybe véve, szeretnénk megszólítani a lap olvasóit. Iskolánk mérnök tanárait, valamint kiterjedt kapcsolatrendszerünket szeretnénk felajánlani a villanyszerelő kollégáknak mindenfajta szakmai problémájuk megoldásához.

Ne habozzanak! Bármilyen szakmai gondjuk adódik, azonnal telefonáljanak, faxoljanak, küldjenek e-mailt vagy levelet, és mi igyekszünk mihamarabb megoldást találni. Szolgáltatásunk teljesen ingyenes! Nincsenek kis és nagy problémák, csak megoldandó feladatok vannak! A legegyszerűbbnek tűnő kérdéssel is nyugodtan keressenek minket! A közérdeklődésre számot tartó kérdések szakmai tartalmát ebben a beszélgetős rovatban is közzétennénk.