Furján Attila
villamosmérnök
3653 | |
Furján Attila cikkei
IT rendszerek vizsgálata, fajlagos talajellenállás mérése
Hibavédelem ellenőrzése − műszeres vizsgálatok X.
2016. december 5. |
5826
Társszerző: Oláh Csaba
7 4.5 (6)
Hibavédelem ellenőrzése – Műszeres vizsgálatok című cikksorozatunk utolsó részében az IT rendszerek vizsgálatával és műszeres mérésével, majd a fajlagos talajellenállás mérési módszereivel foglalkozunk, mely nem része az egyes villamos berendezések, berendezésrészek hibavédelmi szempontból történő felülvizsgálatának, de földelő-, valamint villámvédelmi rendszerek tervezésének alapját képezi. Bár a fajlagos talajellenállás jellemző értékei megtalálhatók az egyes vonatkozó szabványokban, nem megfelelően megállapítható talajösszetétel esetén a műszeres vizsgálat nyújthat támpontot a tervezés elvégzéséhez.
Villamos kéziszerszámok és készülékek vizsgálata
Hibavédelem ellenőrzése − műszeres vizsgálatok IX.
2016. november 5. |
19 017
Társszerző: Oláh Csaba
28 4.83 (24)
A gyors, pontos és villamos szempontból biztonságos munkavégzés feltétele a megfelelően karbantartott és ellenőrzött villamos készülékek rendeltetésszerű használata.
Hálózatra kapcsolt fotovillamos rendszerek vizsgálata II.
Hibavédelem ellenőrzése − műszeres vizsgálatok VIII.
2016. október 5. |
5367
Társszerző: Oláh Csaba
9 4.63 (8)
Cikksorozatunk előző részében a hálózatra kapcsolt napelemes rendszerek alapvető szabványi és törvényi vonatkozásaival, a rendszerdokumentáció elkészítésének minimális követelményeivel és érintőlegesen a vonatkozó MSZ EN 62446:2010 szabvány által megkövetelt hibavédelmi mérések felsorolásával foglalkoztunk. Ennek folytatásaként jelen cikkünkben rátérünk a mérések bővebb leírására és az ezen vizsgálatok elvégzéséhez szükséges környezeti jellemzők és követelmények tárgyalására.
Hálózatra kapcsolt fotovillamos rendszerek vizsgálata I.
Hibavédelem ellenőrzése − műszeres vizsgálatok VII.
2016. szeptember 5. |
5403
Társszerző: Oláh Csaba
11 4.44 (9)
A környező európai országokhoz hasonlóan Magyarországon is egyre nagyobb teret nyer a villamosenergia-termelésben a megújuló energiaforrások felhasználása. Viszonylag egyszerű telepíthetősége és felhasználhatósága miatt ennek egyik legelterjedtebb formája a hálózatra kapcsolt fotovillamos rendszerek (napelemes rendszerek) alkalmazása mind lakossági, mind villamosenergia-szolgáltatói téren.
Forgásirány vizsgálata, fázis-nulla azonosítás, szemrevételezés
Hibavédelem ellenőrzése – műszeres vizsgálatok VI.
2016. augusztus 5. |
9334
Társszerző: Oláh Csaba
4 5 (3)
A hibavédelem ellenőrzése – műszeres vizsgálatok című cikksorozat utolsó, AC oldali hibavédelmi méréseket tárgyaló részéhez érkeztünk, így jelen cikkünk tárgyát a korábbi gyakorlattal szemben, a műszeres vizsgálatokon túl, a szemrevételezéssel történő ellenőrzés és a dokumentálás képezi. Ezeken túl kitérünk a felülvizsgálat részeként elvégzendő fázis-nulla azonosításra, forgásirány-ellenőrzésre, működési próbák elvégzésére és a hálózat paramétereiből adódóan létrejövő feszültségesés mértékének ellenőrzésére.
Áram-védőkapcsolók (RCD-k) vizsgálati módszerei
Hibavédelem ellenőrzése – műszeres vizsgálatok V.
2016. június 13. |
25 011
Társszerző: Oláh Csaba
26 5 (17)
Villamos berendezések hibavédelmi szempontból történő első vagy időszakos, esetleg javítást követő felülvizsgálatának fontos részét képezi az áram-védőkapcsolók, szabvány szerinti rövidítéssel az RCD-k (egyéb használt, de nem szabványos elnevezései: FI kapcsoló, FI relé, ÉV kapcsoló, ÉV relé, életvédelmi relé) felülvizsgálata, függetlenül attól, hogy alapvédelmi vagy kiegészítő védelmi szerepet tölt be a vizsgált eszköz hibavédelem szempontjából. Áram-védőkapcsolók felülvizsgálata esetén azonosítás, szemrevételezés és műszeres mérés is szükséges az adott eszköz vizsgálatának és minősítésének elvégzéséhez. Az RCD-k vizsgálatának eredményeit javasolt önálló jegyzőkönyvben csatolni a vizsgált villamos berendezés vagy berendezésrész minősítő iratának mellékleteként.
Hurok- és vonalimpedancia-vizsgálati módszerek
Hibavédelem ellenőrzése – műszeres vizsgálatok IV.
2016. május 13. |
19 502
Társszerző: Oláh Csaba
25 5 (18)
Jelen cikkünk tárgyát a hibavédelem szempontjából a táplálás önműködő lekapcsolásával kialakított védelmi mód ellenőrzésére szolgáló mérések és vizsgálati módszerek képezik.
Villamos berendezés szigetelési ellenállásának vizsgálata
Hibavédelem ellenőrzése – műszeres vizsgálatok III.
2016. április 17. |
26 910
Társszerző: Oláh Csaba
17 4.85 (13)
Cikksorozatunk harmadik részében a villamos berendezések, padlózatok és falak szigetelési ellenállása/impedanciájának vizsgálati módszereit tárgyaljuk. Fontos, hogy ezeket a vizsgálatokat ne keverjük össze az MSZ 13207:2000 szabvány szerinti kábelek szigetelési ellenállásmérésével!
Védővezető folytonosságának vizsgálati módszerei
Hibavédelem ellenőrzése – műszeres vizsgálatok II.
2016. március 9. |
26 921
Társszerző: Oláh Csaba
33 4.84 (31)
Cikksorozatunk első részében a földelési ellenállás mérésének lehetséges módszereit vizsgáltuk meg. Amennyiben az adott, vizsgált villamos berendezés esetében a földelő vagy a földelőrendszer megfelel a vonatkozó követelményeknek, továbbléphetünk a védővezető folytonosságának vizsgálatára.
Földelési ellenállás vizsgálatának módszerei
Hibavédelem ellenőrzése – műszeres vizsgálatok I.
2016. február 17. |
33 070
Társszerző: Oláh Csaba
26 4.86 (21)
A Hibavédelem ellenőrzése – műszeres vizsgálatok című cikksorozat lényege a villamos berendezések hibavédelmi (korábbi nevén: közvetett érintés elleni védelem) szempontból történő első, illetve időszakos felülvizsgálatánál alkalmazott mérési módszerek és vonatkozó szabványok követelményeinek bemutatása.