Talajnedvesség-érzékelés konduktív szintkapcsolóval
Relés ötletek és trükkök 27.
2022/4. lapszám | Porempovics József | 845 |
Szinte minden évben – főleg a tavasz közeledtével – elővesszük itt a vezérléstechnikai rovatban az öntözéssel és szivattyúvezérléssel kapcsolatos ötleteinket, melyek elsősorban a konduktív folyadékszint-kapcsolókra, -szabályzókra épülnek. A vezetőképes folyadékokhoz vagy közegekhez használható eszközök népszerűségének okai között említhetjük, hogy a folyadékszint-érzékelők piacán, a konduktív elven működők az egyik legjobb ár/érték arányú készülékek, valamint az is használatuk mellett szól, hogy telepítésük, beállításuk nem minden esetben igényel a villamossági ismereteken kívül mást. Ráadásul viszonylag gyorsan telepíthetők még szélsőségesebb körülmények között is – persze kivéve a tűz- és robbanásveszélyes környezetet.
A konduktív szintkapcsolókra általában jellemző, hogy az általuk figyelt közeg bármi lehet, amely elektromosan vezető részecskéket tartalmaz. Folyadékokban elsősorban ionok a vezető részecskék. A szintszondák bemeneteinek azonban mindegy, hogy ionok, elektronok vagy mindkettő együttesen vesz részt a vezetésben, mert csupán azt érzékelik, hogy beérkezett-e a várt mérőjel vagy sem. Azt, hogy mekkora vezetési szinttől értékeli a készülék a kapcsolási szintet, az általában egy érzékenységbeállító potenciométerrel finomhangolható. A hangolás ellenállásértékekre skálázott potenciométerrel történik, hiszen az elektromos vezetőképesség az ellenállás reciproka, azaz G=1/R, mértékegysége pedig a siemens. A legnagyobb vezetőképességet a galvanikus kapcsolat adja („R”≅0 – abszolút nulla nem lehet), amikor a mérőjelkimenetet közvetlenül, vezetékekkel összekötve vezetjük az érzékelőbemenetekre – ezzel a módszerrel lehet tesztelni a konduktív elvű folyadékszint-kapcsolókat. A tesztek biztonságosan elvégezhetők, hiszen a szondabemenetek szinte minden típusnál galvanikusan leválasztottak a készülék tápfeszültség-bemenetétől, valamint a széles tápfeszültség-tartománynak köszönhetően a tápellátás történhet törpefeszültségről is – persze mindezt az adott készüléknél ellenőrizni kell a gyári leírások alapján.
A cikk még 14 223 karakternyi szöveget tartalmaz.
A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.
Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, itt tud bejelentkezni.
Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?
950 Ft-ért online bankkártyás fizetéssel, megvásárolhatja és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!
Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?
1950 Ft-ért online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.
Legyen ön is előfizetőnk!
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.
AutomatikaReléVezérléstechnika