Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Világítástechnika

Hidak díszvilágítása I.

2019/1-2. lapszám | Deme László |  2616 |

Figylem! Ez a cikk 6 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Hidak díszvilágítása I.

Egy Duna-parti budapesti fényképet nehéz úgy elkészíteni, hogy valamelyik hidunk ne szerepeljen rajta. Lassan igaz lesz ez az esti felvételekre is, hiszen egyre több híd kap díszvilágítást. A legtöbb felvételen szereplő Lánchíd díszvilágítása már megszokott, nem is tudnánk nélküle elképzelni a várost. Pedig sokáig vita tárgya volt, hogy fényűzés és pénzkidobás-e a díszvilágítás, s hogy tulajdonképpen miért is van rá szükség.

A főváros tulajdonában lévő díszvilágítási berendezések nyaranta éjjel egy óráig, míg télen éjfélig működnek. Vagy tíz évvel ezelőtt megkértem egy fényképész ismerősömet, hogy készítsen ugyanarról a helyről nyáron egy óra előtt és egy óra után is felvételt. Az első felvételen, a díszkivilágításnak hála, könnyen felismerhető a Citadella, a Budavári palota, a Lánchíd, míg a második képet nézegetve csak találgathatjuk, hol, melyik városban is készült a felvétel.

1. kép: Nyáron, 1 óra előtt készült Duna-parti felvétel – még az is könnyen felismerheti Budapestet, aki nem is járt itt.

2. kép: 1 óra után, a díszvilágítás lekapcsolását követően ezzel a látvánnyal találkozhatunk – szinte bárhol lehetnénk a világban.

A díszvilágítás története a világ nagyvárosaiban az 1910-es évek közepén kezdődött. Hamarosan Budapesten is megjelentek a megvilágított épületek, szobrok. A húszas évek derekán már a Citadella, a Szent Gellért szobor, a Halászbástya és a Mátyás-templom tornyának esti képében is gyönyörködhettek az arra járók. De a hidakra még nem került sor – nem véletlenül. Nem álltak még rendelkezésre azok a speciális világítási anyagok, amelyekkel megfelelő fényhatást lehetett volna elérni, és egyébként is hatalmas berendezés egy híd világítása, beszerzése nagyon sokba került volna.

A cikk még 13 917 karakternyi szöveget tartalmaz.

A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.

Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, .

1 cikk 950 Ft

Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?

950 Ft-ért online bankkártyás fizetéssel, megvásárolhatja és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!

Megveszem
ezt a cikket

1 lapszám 1950 Ft

Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?

1950 Ft-ért online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.

Megveszem
ezt a lapszámot

1 éves előfizetés 9950 Ft

Legyen ön is előfizetőnk!

A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.

Érdekel az
előfizetés

A cikk folytatása a következő lapszámunkban lesz olvasható, amelyben szót ejtünk a Margit híd díszvilágításáról, és megismerkedünk két vidéki híd érdekes világítási megoldásával is.

DíszvilágításVilágítástechnika