Segélyhívó rendszerek
2009/3. lapszám | KFA | 8579 |
Figylem! Ez a cikk 15 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
A jelen publikáció célja az, hogy ráirányítsa a figyelmet az univerzálisan alkalmazható nővérhívó rendszerekre, bemutassa legfontosabb tulajdonságaikat, illetve alapvető támpontokat biztosítson a telepítéshez. Az itt közölt információk részben hivatkoznak a Villanyszerelők Lapjában közölt, azonos tárgyú korábbi publikációra (2005/12), ugyanakkor igyekeznek az ott közölt ismeretek tágabb összefüggésbe illesztésére is. Fogalom-meghatározások Érdemes először is világosan elkülöníteni egymástól néhány, a szakmai nyelvhasználatban gyakran nem pontosan alkalmazott alapfogalmat. Így például a mozgássérült segélyhívó rendszer, illetve a nővérhívó rendszer felépítésükben és alkalmazási területükben is eltérnek egymástól. A mozgássérült segélyhívó rendszer történetesen egy olyan hívórendszer, amely korszerű és egyszerűen telepíthető megoldást nyújt mellék- és más jellegű helyiségekből történő vészhívások kialakítására. Ellenebn az utóbbi, a nővérhívó rendszer egy komplett, intelligens kommunikációs rendszer, amelyet elsősorban orvosi intézmények számára alakítottak ki. Egyik említett rendszer programozása sem igényel számítógépet, illetve speciális szaktudást, programozói tapasztalatot, a beállítások közvetlenül magukon a készülékeken végezhetők el. A könnyen áttekinthető, tanulható telepítési lépések kedvezők az ezt végző szakemberek számára, és a rendszer praktikussága vonzó megoldást kínál a kórházi megoldások vásárlóinak is.
Mozgássérült segélyhívó rendszer
Alkalmazási területek
Először a mozgássérült segélyhívó rendszert mutatjuk be, amelyek telepítésének aktualitását az adja, hogy általános elvárásként mutatkozik a közintézmények és a nagyforgalmú létesítmények irányába az akadálymentesítés. Ennek megfelelően olyan tipikus alkalmazási területek emelhetők ki, mint például állami intézmények (önkormányzatok, iskolák, egészségügyi intézmények), vagy éppen bevásárlóközpontok, irodaházak, közlekedési csomópontok (repülőterek, pályaudvarok): ezeken a közösségi területeken gyakran megfordulnak mozgássérültek, akik vészhelyzetben igénylik a segítségkérés gyors és hatékony formáját. Nem szabad azonban figyelmen kívül hagyni azt sem, hogy ezen segélyhívó eszköz telepíthető olyan magánlakásokba, családi házakba is, hol mozgássérültek laknak.
Ennek megfelelően a segélyhívó szett alkalmazási területe kifejezetten szélesnek minősíthető.
A rendszer lényegében teljes egészében összeállítható a szükséges komponensek kiválasztása nyomán a megfelelő elemek összeépítésével: az egyszerűbb alkalmazásokhoz rendelkezésre állnak gyárilag előre összeállított készletek is, ún. mozgássérült WC-szettek.
Fontos szempont az, hogy az így kiépített és független rendszerek a későbbiekben összefoghatók, egy rendszerré bővíthetők. A mozgássérült segélyhívó rendszerre is igaz az a fenti megállapítás, hogy létesítése rendkívül egyszerű, különleges szakmai felkészültséget nem igényel.
Rendszerelemek
A rendszer elemeiből kialakított készletek (mozgássérült WC-szettek) a következő fontosabb elemekből állnak össze:
- tápegység,
- hívó vagy húzókapcsoló,
- egy hang- és fényeffektus létrehozására alkalmas jelzőlámpa, valamint
- nyugtázó gomb.
A hívó- vagy húzókapcsolóval indított hívást a hívógomb és a nyugtázógomb optikai módon (LED), a helyiségen kívül elhelyezett jelzőlámpa pedig optikai és akusztikus módon jelzi. A kezelőszemélyzet a hívást a nyugtázó nyomógomb megnyomásával törölheti.
Amint a korábbiakban említésre került, a rendszer egyik nagy előnye a bővíthetőség: a mozgássérült szettek kiegészíthetők további hét darab hívó- és három darab nyugtázó gombbal, így végeredményben egyetlen szobai jelzőlámpához max. 8 hívó- és 4 nyugtázó nyomógomb köthető. Ezen túlmenően a szobai jelzőlámpák jelzéseit tetszőleges számban összegezhetjük és kijelezhetjük egy ún. csoportjelző lámpával. Ebben az esetben bármely riasztás esetén a csoportjelző lámpa jelzést ad, ellenben ekkor nincs lehetőség a hívás helyének pontos kijelzésére. Előfordulhatnak azonban olyan esetek, amikor csoportjelző lámpa helyett már központ alkalmazása javasolt. Egy központ összesen 10 szobai jelzőlámpa felügyeletét képes ellátni. Ebben az esetben a hívásjelzések már szelektíven, azaz szobai jelzőlámpánként jelezhetők ki, és nem jelentkezik az a probléma, hogy nem tudjuk a segélykérő pontos helyét beazonosítani.
Telepítés
A segélyhívó rendszer telepítésénél konkrét kábel alkalmazására nincs előírás, mindazonáltal a gyártó J-Y(St) 2x2x0,8 típusú kábelt javasol. Fontos kritérium az, hogy a hívó-, továbbá nyugtázó nyomógombok vezetékhossza a 300 métert nem haladhatja meg, és ugyanez a maximális vezetékhossz érvényes a központ és a szobai jelzőlámpa között is.
Széleskörű felhasználhatóságából adódóan ezeket a készleteket, rendszereket szinte mindenhol megtalálhatjuk. Telepítésre került már pl. Tesco áruházakban, az MTV Székházban is.
Nővérhívó rendszer
Alkalmazási terület
A nővérhívó rendszer, amint az elnevezése is mutatja, elsősorban egészségügyi intézmények segélyhívó kommunikációs eszköze, így alkalmazási területe főképpen kórházak, rehabilitációs szakklinikák, nyugdíjas otthonok, mindazonáltal felhasználási területe felölel minden olyan egyedi helyet, ahol időszakosan vagy tartós jelleggel beteg, segítséget igénylő emberek fordulhatnak meg.
A rendszerbe integrált kezelőeszközök kifejezetten felhasználó-barát kialakítást nyertek: a nagy felületű, jól olvashatóan feliratozott nyomógombjait az idősebb generáció is könnyen alkalmazhatja, a hang és vizuális jelzések kombinációi pedig az ápolószemélyzet számára egyértelműen jelzik a segítséghívás forrását és státuszát (állapotát).
Rendszerelemek és telepítés
A rendszer komponensei a következők.
- Szobai jelzőlámpa
- Nővérhívó nyomógomb
- Nővérhívó húzó nyomógomb
- Hívástörlő nyomógomb
- Hívó-hívástörlő nyomógomb
- Szobai kijelző hívó-hívástörlő nyomógombbal
- Mobil nyomógombok
- Folyosói kijelzők
- Tápegységek
- Központi egység
A szobák ajtaja fölé a folyosóra kell elhelyezni a szobai jelzőlámpákat: egy jelzőlámpához pedig legfeljebb tíz, a hozzá tartozó szobákban, helyiségekben elhelyezett készülék csatlakoztatható összesen. A rendszerhez tartozó központi egység 63 szobát képes kezelni. Így, mivel a maximális kiterjesztettségű rendszer 10 központot tartalmazhat, 630 szoba felügyelete valósítható meg.
További fejlesztési lehetőség az, hogy amennyiben egy épületben több központi egység hálózatba kötésével több alállomásos rendszert építenek ki, úgy sor kerülhet az „ügyelet átadására” az egyes alállomások között, tehát például éjszakai ügyelet esetén, ha csak egy nővérszobában – egy központi egység mellett - van ügyelet, akkor az épületben lévő valamennyi központ jelzései átirányíthatók az „ügyeletes” központra.
Lehetőséget ad a rendszer csendes, éjszakai üzemmódra is. Nappali hívás esetén ugyanis valamennyi jelzőkészülék – mind a szobai jelzőlámpák, mind a központ – hangjelzést ad. A szobai jelzőlámpák akusztikus jelzése azonban a betegek éjszakai nyugalmát zavarhatja, így éjszakai üzemben csak a központ ad hangjelzést, a szobai jelzőlámpák csak fényjelzéssel jelzik a hívás helyét.
A telepítéssel kapcsolatban ismételten ki kell emelni a kis kábelezési igényt: ennek következtében a rendszer felújítások terén is jól alkalmazható a már meglévő kábelek felhasználásával. Az állomás nyomógombjait és kijelzőit kéteres kábellel kell csatlakoztatni, a mozgássérült segélyhívó rendszerhez hasonlóan J-Y(St) 2x2x0,8 típusú kábel használata javasolt. A kábelezés topológiája tetszőleges lehet: történhet felfűzött vagy csillag módon, illetve a kettő kombinációjában. A polaritásra itt sem szükséges figyelemmel lenni.
A telepítőknek fontos információt jelenthet az, hogy ezen segélyhívó rendszer kábelfektetés nélkül installálható, így nem kerül sor az egészségügyi intézmény működésének felfüggesztésére, illetve jelentősen lerövidül a telepítés menete.
Riasztási módok
A szobai jelzőlámpa riasztás fajtái az alábbiakban foglalhatók össze.
■ Hívás szobából
Ha a beteg bármely szobai hívógombbal nővért hív, akkor a helyiségen kívül elhelyezett szobai jelzőlámpa hang- és fényjelzéssel (állandó piros fényjelzés és 15-20 másodperces akusztikus jelzés) mutatja a hívás helyét.
■ Jelenlét nyugtázása
A jelenlét nyugtázása azt szolgálja, hogy a rendszer, illetve a kezelőszemélyzet visszajelzést kapjon arról, hogy az indított segélyhívás nyomán intézkedés történt. Tehát konkrétan amikor a nővér vagy az orvos a segélykérő szobájába érkezik, az ún. hívás-nyugtázó nyomógomb megnyomásával jelzi a rendszernek, hogy a helyiségben már a segélykérő mellett tartózkodik ápoló személyzet. A nyugtázás hatására a szobai jelzőlámpa hangjelzése és piros fényjelzése megszűnik, helyette állandó zöld jelzés jelentkezik.
■ Segélyhívás szobából
Előfordulhat olyan szituáció, amikor a szobába érkező ápoló úgy ítéli meg, hogy további segítségre van szükség, ekkor segélyhívást kell kezdeményeznie. Ekkor a szobai jelzőlámpán az állandó zöld jelzés (nővér jelenléte) mellett a piros fény villogása (szobai hívás) jelzi a magasabb szintű riasztást, amelyet egy, az egyszerű hívás hangjelzésénél gyakoribb – 2-6 másodpercenként jelentkező – akusztikus jelzés kísér.
■ Orvos riasztás
A legmagasabb szintű riasztás az orvoshívás, amely egy speciális, orvoshívó nyomógomb megnyomásával váltható ki. Ebben az esetben az állandó zöld jelzést villogó fehér és piros fényjelzés, továbbá sűrűbb hangjelzés – 2-6 másodpercenként – jelenik meg.
Általános kezelési szabály az, hogy valamennyi hívás végső törléséhez a nyugtázó nyomógomb újbóli megnyomása szükséges.
A teljes áttekinthetőség érdekében nézzünk meg egy tipikus rendszert, annak felépítését, elemeit és nagyságrendi költségét! Az épület, ahová a nővérhívó rendszert tervezzük, 2 szintes: szintenként 50 szoba, szobánként két ágy és egy vizesblokk található. Mindkét emeleten van nővérszoba, ezekben telepítünk egy-egy központi egységet, amelynek segítségével az ügyelet-átadás a két szint között könnyen megoldhatóvá válik. Valamennyi szoba ajtaja fölé egy szobai jelzőlámpát helyezünk el, mely a két ágy mellől, illetve a mellékhelyiségből érkező hívásokat kezeli. Minden ágy mellett elhelyezünk egy-egy hívó nyomógombot, a vizesblokkban pedig egy húzó nyomógombot, és szobánként az ezektől érkező hívások törlését szolgáló hívástörlő nyomógombot is telepítjük. Összesítve tehát a rendszer kialakításához következőkre van szükségünk:
- 2db központi egység (emeletenként 1 db);
- 100 db elektronikus szobai jelzőlámpa (szobánként 1 db);
- 200 db nővérhívó nyomógomb (ágyanként 1 db);
- 100 db húzó nyomógomb (mellékhelyiségenként 1 db);
- 100 db hívástörlő nyomógomb (szobánként 1 db);
- 6 db tápegység (a fenti elemek ellátásához).
A fenti elemeket tartalmazó rendszer irányadó ára - mely tartalmazza a nővérhívó rendszer élesztését és a kezelőszemélyzet oktatását is - közelítőleg 5,5 – 5,7 millió forint.
Ezen elemekből felépített nővérhívó rendszer segíti több, mint öt éve üzembiztosan pl. a pilismaróti Esthajnal Idősek Otthonában dolgozó ápoló személyzetet. Itt öt, egymással összehangolt rendszer üzemel két különálló épületben.
A nővér- vagy felügyeleti szobában elhelyezett központ LC-kijelzője pontosan informálja a személyzetet a hívás helyéről, státuszáról, így folyamatosan nyomon lehet követni az eseményeket a hívás kezdeményezésétől a probléma megoldásáig. A kezdeményezett hívást a kijelzőn felvillanó fényjelzés mellett hangjelzés is nyomatékosítja, amelyet a kezelő az intézkedéskor nyugtázhat. Az ezzel párhuzamosan a folyosón felvillanó fények és hanghatások biztosítják azt, hogy a segélyhívásra kiérkező személyzet pontosan beazonosíthassa a segélykérő tartózkodási helyét. A folyosói kijelzők a hívásokat és azok helyét minden esetben pontosan, szövegesen jelzik, így az ápoló személyzet akkor is tájékoztatható, ha éppen az épület olyan részén tartózkodnak, ahonnan a világító szobai jelzőlámpa éppen nem látható. Ezek egyúttal – nyugalmi állapotukban – egyéb információkat, például a pontos időt is kijelezhetnek. Fontos információ az, hogy a szobákban kis237 strong LC-kijelzővel ellátott hívó-, hívástörlő nyomógombok is felszerelhetők, amelyek segítségével a nővért értesíteni lehet intézkedés közben arról, hogy újabb segélykérés érkezett.
Lehetőség van a központi egység protokoll nyomtatóra, illetve PC-re történő csatlakoztatására is.