Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Áttekintő táblázat

Alkonykapcsolók

2006/3. lapszám | netadmin |  8863 |

Figylem! Ez a cikk 19 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Alkonykapcsolók Manapság szinte már minden háznál, épületnél felmerül valamilyen szinten az igény a kültéri világítás automatikus vezérlésére, amelyre többféle egyszerű megoldás is kínálkozik az alkonykapcsolóknak, mozgásérzékelőknek és kapcsoló...

Alkonykapcsolók

Manapság szinte már minden háznál, épületnél felmerül valamilyen szinten az igény a kültéri világítás automatikus vezérlésére, amelyre többféle egyszerű megoldás is kínálkozik az alkonykapcsolóknak, mozgásérzékelőknek és kapcsolóóráknak köszönhetően. Azonban a gyártók sokszínűsége és a széles termékpaletta többféle alternatívát nyújt a felhasználóknak már az alkonykapcsolóknál is. Első lépésként tisztáznunk kell azt, hogy falra szerelhető, kültéri vagy sínre pattintható, beltéri alkonykapcsolót kültéri érzékelővel szeretnénk használni. Cikkünk a falra szerelhető, kültéri alkonykapcsoló kiválasztásához nyújt segítséget.

Az alkonykapcsoló működési elve

A készülék méri a fényerősséget, amit folyamatosan összehasonlít egy előre beállított fényerősségértékkel, és ha a mért érték eléri a beállított értéket, akkor automatikusan, a késleltetési idő lejárta után a hálózati feszültségre kötött reléjét meghúzza és felkapcsolja a kültéri világítást vagy a rákötött fényforrásokat. Mindaddig, amíg a mért fényerősség nem éri el a lekapcsolási küszöbértéket, a relé meghúzott állapotában marad. Amint a fényszint tartósan visszacsökken erre a beállított értékre, a késleltetési idő lejárta után a relé elenged és automatikusan lekapcsol a világítás.

A készülékekkel kapcsolatos fontos fogalmak

•  Késleltetési idő: mért és beállított érték megegyezésétől a be- vagy kikapcsolásig eltelt idő. A késleltetés azt szolgálja, hogy a kapcsoló reléje rövid fényhatásokra (pl. villám, elhaladó autó fényszórója) ne lépjen működésbe, tehát csak abban az esetben kapcsolódjon fel a világítás, ha a mért érték a késleltetési idő lejárta után is eléri vagy meghaladja a beállított értéket A bekapcsolási és lekapcsolási idő gyártófüggő, nem feltétlenül azonos egymással.

•  Bekapcsolási határérték: az a beállított vagy beállítható fényerősségérték, aminek elérésekor a relé meghúz a késleltetési idő lejárta után, amennyiben a mért érték még mindig eléri vagy meghaladja beállított értéket

•  Kikapcsolási határérték: az a beállított vagy beállítható fényerősségérték, aminek elérésekor a meghúzott relé elenged a késleltetési idő lejárta után, amennyiben a mért érték még mindig eléri vagy a beállított érték alá csökken.

Beszerelési jótanácsok

•  Figyelni kell arra, hogy a bekapcsolt fényforrás kellő távolságban legyen az alkonykapcsolótól, és fénye ne zavarja, ne hasson vissza az érzékelőre.

•  Az alkonykapcsolót közvetlen napfénytől védett falra célszerű felszerelni. Északi- és keleti falak a legmegfelelőbbek.

•  Ügyelni kell arra is, hogy az érzékelést ne zavarja árnyékoló tényező (fa, belógó tető stb.).

Az objektív tényezők alapján célszerű olyan alkonykapcsolót választani, melynek az ár/érték aránya kiváló, vagyis nemcsak az ára kedvező, hanem mindamellett jó terhelhetőséggel is rendelkezik, hogy minél több fényforrást tudjunk rákötni. Ezen kívül szintén hasznos funkció, ha a bekapcsolási/lekapcsolási érzékenysége állítható, lehetőleg minél nagyobb tartományban. Az üzemszerű, helyes működés könnyedén és gyorsan ellenőrizhető, ha rendelkezik az alkonykapcsoló állapotjelző LED-del, ami felvillanással jelzi a ki- és bekapcsolást, és nem kell kivárni a késleltetési idők lejártát. Fontos szempontnak kell lennie a választásnál a garancia időtartamának is, magas garanciaidő mindenképpen a megbízhatóságra és a jó minőségre utal. S végül nem utolsó szempont - ugyan szubjektív - maga a küllem, a tetszetős kialakítás, a design.