Barion Pixel

Villanyszerelők Lapja

Közel 3000 kiserőmű létesült az első félévben

2017. december 18. | VL online |  1828 |

Az alábbi tartalom archív, 7 éve frissült utoljára. A cikkben szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Közel 3000 kiserőmű létesült az első félévben

2850 darab háztartási méretű kiserőmű jött létre 2017 első hat hónapjában, melyeknek beépített teljesítménye több mint 22 MW – a berendezések majd’ mindegyike napelemes.

Első negyedév

Az MEKH (Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal) jelentése szerint a hmke-rendszerek száma és kapacitása az első negyedévben a következő: 1026 berendezés jött létre 7,04 (MW) beépített teljesítménnyel. Közülük tizenkettő földgázt hasznosít, huszonnyolc szélenergiára épül, míg a többi napelemes, és átlagosan 6,8 KW beépített teljesítményű. Területi eloszlásuk nagyjából egyenletes, a legnagyobb új teljesítmény (1739 kilowatt) az Elmű területén létesült.

Második negyedév

Az MEKH (Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal) jelentése szerint a második negyedévben 1824 hkme csatlakozott a hálózatra 12,05 megawatt beépített teljesítménnyel. A berendezések kivétel nélkül napelemesek, átlagos beépített teljesítményük 6,6 kilowatt. A teljesítmény a második negyedévben is az Elmű területén emelkedett a legnagyobb mértékben, negyedéves összehasonlításban viszont az E.ON észak- és dél-dunántúli területén volt a legnagyobb arányú a teljesítménybővülés. Kiemelték azt is, hogy az első negyedévhez képest a másodikban 71 százalékkal emelkedett a csatlakozott teljesítmény.  

Az első két negyedév adatai alapján  a jelentést készítő MEKH arra számít, hogy a hmke-berendezések idei teljesítménybővülése felülmúlhatja a tavalyit. 2016 végén majdnem 20,5 ezer hmke csatlakozott a villamosenergia-hálózathoz 165 megawatt beépített teljesítménnyel. Az új kiserőművekről beérkező adatokat a hivatal mostantól negyedévente teszi közzé.

Feleződő termékdíj, eltörölt földvédelmi járulék

A naperőművek iránt kereslet élénküléséhez hozzájárulhat a napelemek után fizetendő termékdíj megfeleződése, amely kilogrammonként 114 forintról 57-re csökkent. Az iparági szereplők ebben a lépésben sokkal inkább a kormányzat megújuló energiaforrások támogatásának irányába való megindulásának szándékát remélik, hiszen annak sokkal nagyobb jelentősége lenne, mint a fenti összeg valós mértékének, amely egy napelemre kiszámolva, kb. 1000 Ft összegű, amit egyébként a végső felhasználó fizet.

További lehetőséget teremthet a befektetők számára az a törvénymódosítás, amely eltörölte a naperőművekre kivetett földvédelmi járulékot. A korábbi szabályozás szerint naperőművek létesítése esetén földvédelmi járulékot kellett fizetni, amelyet a termőföld aranykorona-értéke, illetve minősítési osztálya alapján állapítottak meg. Mivel egy 0,5 megawatt teljesítményű kiserőmű területigénye körülbelül másfél hektár, így akár 3-4 millió forintot is megtakarítható a beruházás során.

 

A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.

A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.

Érdekel az előfizetés →

Beleolvasok →

 

NapelemNapenergia

Kapcsolódó