200 milliárd Ft-nyi támogatás energetikai pályázatokra
2017. február 8. | VL online | 5999 |
Az alábbi tartalom archív, 8 éve frissült utoljára. A cikkben szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Sorra jelennek meg a vissza nem térítendő energetikai pályázatok, a KKV-k és a magánszemélyek számára. Az elmúlt jó néhány évben ilyen jellegű támogatás – ráadásul, ami Pest megyét és Budapestet is érinti – nem volt. Van lehetőség tehát korszerűsíteni, felújítani, csak élni kell a vele.
Mikor, ha nem most?!
Itt a lehetőség a kazáncserékre, napelemek telepítésére, nyílászárók felújítására, hőszigetelésre stb. Sokan szeretnének pénzhez jutni, azonban a rendelkezésre álló anyagi források végesek, így csak az kaphat támogatást, aki felkészülten és céltudatosan fut neki a pályázati időszaknak, van elegendő információja, hol, mikor, mit és mire lehet igényelni. A VGF szaklap összeállításában szerepelnek a már futó és a közeljövőben kiírásra kerülő pályázatok. Fontos, hogy az épületgépész szakemberek is minél több információval rendelkezzenek a témával kapcsolatban, hiszen ők azok, akik a beruházókkal, leendő pályázókkal találkoznak, és fel tudják hívni a figyelmüket a lehetőségekre.
Többféle pályázat is van, olyanok is, amelyekhez nem szükséges önerő. Vannak részben önerős pályázatok, és támogatások kombinált hiteltermékekkel. Ez utóbbi szorul némi magyarázatra, ugyanis ez a támogatási forma három pilléren nyugszik; van vissza nem térítendő része, önerős része (ami általában 10 százalék), és van hitellel kiváltható része. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a teljes beruházás 10 százalékával már elindítható a pályázat, a vissza nem térítendő támogatás mértéke 45 százalék, a fennmaradó 45 százalékot pedig hitelből lehet finanszírozni (ilyenek a VEKOP-511-512-16 és GINOP-4.1.1-8.4.4-16 pályázatok). Ez óriási lehetőség a vállalkozásoknak! Ahhoz, azonban, hogy ezen a pályázaton sikeresen induljunk, a cégnek meg kell felelnie a pályázati kiírásban szerepelő energetikai céloknak és pénzügyi mutatóknak. Tartozásokkal, köztartozásokkal esély sincs pályázni!
Találd meg a megfelelő szakembert!
Mivel műszaki tartalmú pályázatról van szó, elengedhetetlen a megfelelő szakember bevonása. Az energetikai auditor, az épületgépész, a villamosmérnök stb. képes arra, hogy költségeket, megtérülést számítson, felmérje az esetleges igényeket, javaslatokat tegyen az anyagok kiválasztására, elkészítse a költségvetést.
– Egyre több energetikai pályázat jelenik majd meg a közeljövőben, ami arra fogja ösztönözni a vállalkozásokat, hogy korszerűsítsenek. Sajnos még mindig jellemző a vállalatoknál és a háztartásokban a pazarló módon működő eszközök használata, pedig az energetikai befektetés rövidtávon is megtérül. Konkrét pályázatokhoz számításokkal alátámasztott költségvetést is lehet készíteni, amely az elbírálásnál sokat nyom a latban. Az elbírálásoknál külön fejezet foglalkozik a pénzügyi, és egy másik az energetikai résszel. A tiszta helyzet miatt fontos a szakember bevonása – mondta el Takács Sándor, az egyik energetikai auditor cég mérnöke.
Tapasztalt műszaki szakember nélkül nem is lehet nekivágni a korszerűsítéseknek. A biztos siker érdekében pályázatírókat is érdemes bevonnunk, vagy legalább konzultálni a kiválasztás szempontjairól, hogyan kell a pályázati anyagban szereplő részleteket kidolgozni, megfogalmazni.
– A pályázati rendszer bonyolultsága, formai követelményei szükségessé teszik az erre specializálódott szakember bevonását. Akinek nincs meg a kellő rutinja, az a sok buktatón könnyen elvérezhet, elég egy kisebb formai hiba, hogy visszadobják a pályázatát – mondta el Lack Zoltán pályázati tanácsadó.
Mi kell ahhoz, hogy jó pályázatot készítsünk?
6 pontban szedtük össze a legfontosabb tudnivalókat
- Megfelelő előkészületek, felkészültség
Mielőtt belevágnánk, a legfontosabb a szakmai segítség. Vannak olyan pályázatíró cégek, amelyek kifejezetten az energetikai pályázatokra specializálódtak, kellő rutinjuk, tapasztalatuk van ezen a területen. Műszaki szakembert már a korszerűsítés gondolatának felmerülésekor célszerű bevonni, így biztosan nem fognak a valóságtól elrugaszkodott igények, elvárások megjelenni. Felkészületlenül benyújtott pályázattal csak az időnket vesztegetjük.
- Idő
Kellő időt kell hagyni a felkészülésre. Az utolsó pillanatban összetákolt pályázattal csak a stressz fokozható!
- Motiváció
Meghatározó, hogy mi magunk mennyire vagyunk motiváltak, elszántak a pályázatok nyújtotta lehetőségek kihasználására. Ha megvan bennünk az akarat, akkor a pályázatunk már fél siker.
- Rendezett pénzügyek
Mind a vállalkozásoknak, mind pedig a magánszemélyeknek szükségük van önerőre a pályázathoz. Fel kell tudnunk mérni, hogy rendelkezünk-e a megfelelő anyagi forrásokkal az előfinanszírozásokhoz. A pályázati anyagban szükséges szerepeltetni a vállalkozások pénzügyi beszámolóit is. Egyes pályázatoknál az árbevétel, valamint a mérlegfőösszeg szerint határozzák meg a pályázók körét, így erre is tekintettel kell lennünk. Az elbírálásnál külön fejezet foglalkozik a cég pénzügyi helyzetével, és külön az energetikai megvalósítási célokkal. Ezeket pontozzák a bírálók, és az elért összpontszámnak megfelelően lehet sikeres a pályázat.
- Köztartozás-mentesség
Fontos, hogy a pályázó magánszemélyt és a vállalkozást semmilyen köztartozás ne terhelje, különben nem leszünk jogosultak elindulni a pályázatokon.
- Önmagunk ellenőrzése
Enélkül nem is lehet. Pályázatíró szakemberrel történő konzultációk alkalmasak lehetnek arra, hogy a részletkérdésekben megfelelő támpontot adjanak. Ezen kívül a pályázatnak megvannak a maga formai követelményei. Beadás előtt mindenképpen meg kell nézetni egy avatott szemmel, hogy megfeleljen az anyag az előírásoknak. Ez egy olyan banánhéj, amin a legkönnyebb elcsúszni.
A vállalkozások számára jelenleg elérhető majd egytucat pályázatról a VGF cikke nyújt tájékoztatást.
„Megújuló alapú zöldáram-termelés elősegítése 0,5 MW beépített teljesítményt nem meghaladó villamosenergia-termelő rendszerek telepítésével"
Feltehetőleg 2017 tavaszán jelenhet meg a KEHOP-5.1.2-17 kódszámú pályázat, amely kizárólag a hálózatra visszatermelő rendszereket támogatja, nem a háztartási felhasználást. A támogatással 1000 és 3000 milliárd forint között igényelhető összeg, akár 45%-os támogatási intenzitással. A támogatási kérelmeket kizárólag vállalkozások nyújthatják be.
A pályázat során támogatható tevékenységek:
- Hálózatra kapcsolódó, nem épülethez kötött, megújuló alapú villamosenergia-termelés és a megtermelt energia értékesítése.
- Hálózatra kapcsolódó, nem épülethez kötött, megújuló alapú kapcsolt hő- és villamosenergia-termelés és a megtermelt hő- és villamos energia értékesítése.
A támogatás minimális mértéke az összes elszámolható költség 10%-a, maximális mértéke az összes elszámolható költség 45%-a. Utóbbi akkor lehetséges, amennyiben a környezetvédelmi beruházási költség a beruházás összköltségén belül külön beruházásként vagy egy már működő létesítmény új, jól azonosítható többletkomponenseként meghatározható. A pályázat benyújtásának határideje egyelőre még nem ismert.
Magánszemélyeknek
Otthon Melege program (pályázni 2017. július 01. napjától lehet a források kimerüléséig). A támogatás folyósítása minden esetben a kedvezményezett felé történik, utólagos finanszírozással, a teljes bekerülési költség kifizetésének igazolását követően. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy az alább látható maximális 55%-os támogatás esetén a legalább bő 4,5 milliós beruházást előre, saját zsebből kell megvalósítani, és az erről keletkezett, benyújtott számlák alapján kapjuk meg a támogatást utólag. A pályázat kizárólag magyar nyelven, elektronikus úton, a pályázatbenyújtó rendszeren keresztül, ügyfélkapus azonosítást követően az adatlapok kitöltésével és a szkennelt dokumentumok csatolásával nyújtható be.
Azok pályázhatnak, akiknek:
- 1996 előtt épült és 1995. december 31. napjáig kiadott építési engedéllyel rendelkezik az épülete,
- egylakásos (önálló) családi háza van (ha egy épületben két vagy több lakás van, vagy egy helyrajzi számon több épület, lakás van, akkor nem pályázhat),
- legfeljebb 135 m2 fűtött alapterülettel rendelkezik,
- a lakás a pályázatot benyújtó magánszemély tulajdonában van, és a pályázat benyújtását megelőzően használatban volt, vagyis lakott volt (amit közüzemi számlákkal igazolni kell), azonos témában 10 éven belül nem nyert pályázatot.
A támogatás igénybe vehető:
- nyílászárócsere,
- hőszigetelés: homlokzati, födém vagy lakott tetőtér szigetelése,
- napelem (elektromos áramtermelő), napkollektor (melegvíz-termelő) beépítése,
- fűtéskorszerűsítés, kondenzációs, faelgázosító, biomassza-, pelletkazán beépítése.
A maximális támogatás mértéke az elszámolható költségek
- 55%-a, de maximum 2,5 millió Ft, amennyiben a pályázó a hőszigeteléssel egyidejűleg egy további energiahatékonysági fejlesztést és legalább egy megújuló energiát hasznosító rendszert épít ki;
- 50%-a, de maximum 2 millió Ft, amennyiben a pályázó hőszigetelést, és legalább egy megújuló energiát hasznosító rendszert épít ki;
- 45%-a, de maximum 1,5 millió Ft, amennyiben a pályázó egy energiahatékonysági fejlesztést és legalább egy megújuló energiát hasznosító rendszert épít ki;
- 40%-a, de maximum 1,25 millió Ft, amennyiben a pályázó egy típusú fejlesztést valósít meg a beruházás keretében.
- A támogatás mértéke a fejlesztéssel várhatóan elérhető minden megtakarítható CO2 kg/év egységre 900 Ft; azzal, hogy az igényelhető támogatás maximális összege 1,25-2,5 millió Ft a megvalósítandó fejlesztés komplexitásától függően épületenként és magánszemélyenként.
Ingyen hitel az otthon melegéhez
Az Otthon Melege Program kiegészítéseként, vélhetően február végétől új energiatakarékossági pályázatok jelennek majd meg, amelyekkel 0 százalékos kamatozású, visszatérítendő hitelt igényelhetnek az érintettek. A támogatási körbe minden eszköz belefér, ami legalább 1 kilowattóra energiát meg tud takarítani. A támogatás a fűtéskorszerűsítéstől a nyílászárócserén át a szigetelésig bármire felvehető. Lakóközösségek, lakások, társasházak, családiház-tulajdonosok, magánszemélyek kérhetik, családi házaknál 500 ezer forinttól 10 millió forintig, lakásoknál pedig 500 ezer forinttól 7 millió forintig lehet támogatást igényelni. A pályázathoz 10 százalék önrész kell.
Ez a program utófinanszírozású, az ügyfelek a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) pontokon keresztül igényelhetik, költség- és kamatmentesen.
Ingyen hitel megújuló alapú áramot termelő rendszerek telepítésére
Elérhető a VEKOP-5.2.1-16 kódszámú hitelprogram felhívás-tervezete, melynek keretein belül lehetséges a lakóépületek energiahatékonyságának javítására, valamint megújuló energia felhasználására vonatkozó tevékenységekre kérelmet benyújtani. A Nemzetgazdasági Minisztérium által meghirdetésre kerülő pályázatra a Magyar Fejlesztési Bank által kialakított MFB Pontokon lehet majd jelentkezni, várhatóan 2017 májusától. A hitelprogram keretében 2022. december 31-ig lehet kölcsönkérelmet benyújtani.
Ez a program a VEKOP keretében Budapesten és Pest megyében nyílik meg, de hamarosan a többi régióban is elérhető lesz a KEHOP-ban. A kölcsönfelvevők természetes személyek és társasházak vagy lakásszövetkezetek lehetnek. Az igényelhető hitel természetes személy esetén 1-10 millió forintig terjedhet, társasház vagy lakásszövetkezet kölcsönfelvevő 1-7 millió forint közti összeget kérelmezhet 0%-os kamattal.
A hitelprogramban elszámolható költségek az energiahatékonyság javításához és a megújuló energiaforrást hasznosító berendezések kialakításához kapcsolódó tevékenységek. Természetes személy hiteligénye társasházi vagy lakásszövetkezeti lakás korszerűsítése esetén kizárólag az energiahatékonyság növelésére irányulhat.
Elszámolható költségek energiahatékonyság növelése esetén:
- hőszigetelés,
- nyílászárók cseréje,
- árnyékoló szerkezetek beépítése,
- fűtési és használati meleg víz korszerűsítése,
- hővisszanyerő berendezés korszerűsítése,
- világítási rendszerek energiatakarékossá való átalakítása.
- Társasház vagy lakásszövetkezet kölcsönfelvevő esetén lehetséges továbbá a közös használatú gépészeti rendszerek korszerűsítése és cseréje, valamint a szellőző- és hűtőberendezések cseréje is.
Elszámolható költségek megújuló energia felhasználására vonatkozó tevékenységek esetén:
- napkollektoros rendszer,
- brikett-, pellet-, faapríték-, faelgázosító kazánrendszer,
- napelemes rendszer,
- hőszivattyús rendszerek.
Az önerő elvárt mértéke a projekt elszámolható költségének minimum 10%-a. A kölcsön kamata fix 0%/év, továbbá nem kerül felszámításra a kezelési költség, rendelkezésre tartási jutalék, előtörlesztési díj és a szerződésmódosítás díja sem. A kölcsön futamideje a kölcsönszerződés megkötésétől számított legfeljebb 20 év, a szerződéskötést követően a projektet 18 hónapon belül be kell fejezni.
A Villanyszerelők Lapja egy havi megjelenésű épületvillamossági szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. A VL elsődlegesen a villanyszereléssel, épületvillamossági kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, karbantartók, társasházkezelők és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, előírásai, problémái és megoldásai iránt.
A VL előfizetési díja egy évre 9950 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 20 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.